Oscar’lar Amerikan sinemasının en prestijli ödülleri. Ama Hollywood’u takip edenler, spektrumun öteki tarafında bir de Razzie özülleri diye bir şey olduğunu da biliyorlar. Adını dilini dudaklarının arasına alıp üflemenin İngilizce karşılığı “Blowing a raspberry”’den alan ve 1981’den beri Amerikan sinemasının en kötülerini ödüllendiren Golden Raspberry Awards, 2016 ödüllerini de dağıttı geçtiğimiz haftasonu.

Genel olarak, gecenin ağır “kazananı” Fify Shades of Grey oldu. Film, hem En Kötü Senaryo seçildi, hem başrolleri Jamie Dornan ve Dakota Johnson sırasıyla En Kötü Aktör ve En Kötü Aktris, bir de çift olarak En Kötü Ekran İkilisi seçildiler; hem de yetmezmiş gibi En Kötü Film ödülüne de ortak oldular. Fifty Shades of Grey’in ardından ise ön plana çıkan film Fantastic Four oldu. Film En Kötü Film ödülünü Fifty Shades of Grey’le paylaştı, bir de yanında En Kötü Yönetmen ve En Kötü Remake seçildi.

Fifty-Shades-of-Grey-Trailer-still-1

Onun haricinde En Kötü Yardımcı Aktör rolü ironik bir şekilde Jupiter Ascending’deki rolüyle Eddie Redmayne’e gitti. En Kötü Yardımcı Aktris ise Alvin and the Chipmunks ve The Wedding Ringer’daki rolleriyle Kaley Cuoco’nun oldu. Gecenin tek düzgün ödülü, “Razzie Redeemer”, yani kaba tabiriyle “kıçını toparlama ödülü” de Sylvester Stallone’nin oldu.

Dürüst olmak gerekirse bu kadar ağır bir üstünlük hatırlamıyorum yakın senelerde. İki film resmen parsayı toplamış vaziyette. İki filmi de izlemiş bir insan olarak katılmadan da edemiyorum bu arada. Ha ama, bana soracak olursanız Fantastic Four, Fifty Shades of Grey’den daha büyük bir ayıptı insaniyet ve sinemaya karşı; ama Grey’le dalga geçmek daha kolay olduğu için –bir de aktörleri daha odun olduğundan– ödülleri toplamış. Siz ne diyorsunuz? Sizin şahsi Razzie’niz kime?

Author

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.