Ekim ayı yüzünü kapıdan gösterir göstermez her defasında olduğu gibi bu yıl da gözümüzü cicili bicili süslü püslü konulardan çekip bakışlarımızı insanlığın kimsenin inmeye cesaret edemeyeceği kadar derin köklerine çeviriyor, “Hangi korku oyunu bu ay kabuslarıma dadansa?” sorusuna cevap veriyoruz.

Bazıları yılbaşını, bir kısmı yaz mevsimini, kış sever tayfa da ciğerlerine kadar donacakları dönemi bekler, benim gibi garip varlıklar ise herkesin çılgınlar gibi piyasaya korku içeriklerini çıkaracağı bu ayı iple çekerler. Hayır bundan utanmıyoruz, toplumun kalanına uyum sağlayamamaktan çekinmiyoruz, “bu tuhafça da kim?” diyerek dikilen bakışlardan rahatsız olmuyoruz. Tamam belki biraz ama fazla değil. Geçen yıl bu listeyi hazırlarken bu yıl da aynı başlıkların devam oyunlarının 2023’te çıkacağını bildiğim için güzel bir heyecanım da vardı, sonunda bu zaman geldiği için de çok mutluyum. Gelin dostlarım, sizinle birlikte bu ayın sonuna kadar oynayabileceğiniz korku oyunlarına şöyle bir bakalım.

Amnesia: The Bunker

Bu oyunu oynarken o kadar gerildim ki bir noktada ara vermek zorunda kaldım. Görece daha kısa süren bir akışa sahip olsa da yapısı ve zekice yapılan hilelerle oyuncunun içine girdiği korku halini en yüksek katlara çıkarıp oyun gibi bir oyun olmayı başarıyor Amnesia: The Bunker. Birinci Dünya Savaşı’nın siperlerinde başlayan hikaye deneyimimizin çoğunun geçtiği bir askeri sığınağa geçince zaten mekaniklerin yarattığı uyumdan ve ortamın oluşturduğu duygusal tondan üzerinize çökecek olan gerilimi rahat rahat hissedebiliyorsunuz.

Frictional Games yapımı Amnesia: The Bunker adlı korku oyunundan bir 2D art
Karanlık her zamankinden daha baskın.

Hepsinin üzerine yürü-kaç, oku-geç, tıkla-ilerle gibi “Walking-sim” tuzağına yakalanan korku oyunlarının kısır döngüsünü rahatça kırıyor ve bütün dehşeti tamamen sizin oynanış tarzınıza ve oyunun sitemlerinin sunabileceği türevlere bırakıyor. Sadece Amnesia serisini değil korku oyunlarını seviyorsanız Amnesia: The Bunker tam isteyeceğiniz bir deneyim olacak.

Dead Space

İlk üç oyundan sonra “Özgün eserin hakkını vererek yeniden mi girişsek?” diyerek başarılı bir şekilde yapılan 2023 çıkışlı yeni Dead Space, ikinci ve üçüncü oyunla birlikte düşüşe geçen seriyi yeniden toparladı, belki de bu efsanenin ateşini yeniden yaktı. Alien gibi müthiş bir bilim kurgu korku ürününün yaşattığı duyguları kendi tarzında yeniden dövebilen Dead Space de böylece hayatlarımıza da baştan girmiş oldu. Hem uzayda geçip hem görsel hem de oynanış açısından bu kadar kalite sunan ve de ayrıca insanı özgün yaklaşımıyla dehşete düşüren çok fazla oyun bulunamadığı için efsanenin hakkını vererek yaptığı bu dönüş tabii ki korkusever oyuncuları da heyecanlandırmıştır. Umarız ki serinin devamı da aynı niteliği koruyarak gelir.

EA Motive tarafından geliştirilen ve Electronic Arts tarafından yayınlanan 2023 çıkışlı Dead Space oyunundan bir görsel
Sonsuz karanlık boşluğun içinde çığlığınızı kimse duyamaz.

Dredge

Geçen sene listenin bu kısmında Little Nightmares oyunları vardı, bu kez bunun hakkını Dredge’in verdiğini düşünüyorum. Black Salt Games tarafından geliştirilen ve Team17 tarafından yayınlanan kroku oyunu, denizde geçen ve balıkçılık yaptığınız bir oyun. Doğal olarak Lovecraftian korku unsurlarına bol bol değiniyor ve karanlık derinliklerin insana verebileceği rahatsızlıklardan da sonuna kadar yararlanıyor. “Korku bunun neresinde?” diye bir soru sorabilirsiniz ve çok haklı bir soru da olabilir ama hiç beklemediğiniz zamanlarda bu sorunun cevabını yine kendiniz vereceksiniz. Küçük bir tekne ve bir olta ile başladığınız, minik minik balıkları avlayarak açıldığınız denizde günün sonunda geldiğiniz noktaya siz de şaşıracaksınız. Dredge çok güzel, özgün ve etkileyici bir oyun. Herkese tavsiye ederim.

Black Salt Games tarafından geliştirilen ve Team17 tarafından yayınlanan Dredge adlı korku oyununun kapak görseli
Dredge çok sevebileceğiniz bir korku oyunu.

Layers of Fear

Birinci oyundaki ressamın, ikinci oyundaki aktörün ve son olarak bu oyunla birlikte gelen “yazarın” hikayelerini, onların üzerine ek paketlerle ilave edilen içerikleri ve tüm seriyi bir araya getirecek yeni detayları işte 2023 çıkışlı Layers of Fear ile göreceğiz. Serinin sunduğu görsel, işitsel ve edebi harmoni o kadar muhteşem bir düzeyde ki hemen oyunu açıp oynayasım geliyor kendisinden bahsederken bile. Yine geçen seneki listede olan ve bu sene yeni sürümü çıkan oyunlar arasında yer alan Layers of Fear, yaşattığı olaylar ile bile yine burada olmayı hak ediyor. Kendisini ne kadar övsem az.

Bloober Team yapımı korku oyunu Layers of Fear görseli
Yayında ikinci kez oynarken farklı bir sonla karşılaşınca hayretler içinde kalmıştım. Muhteşem bir oyun.

Alan Wake II

Adeta bir Stephen King romanının içinden çıkmış gibi görünen Alan Wake, American Nightmare adlı kötü performansından sonra bu hatayı telafi edip bir de unutturmak üzere katmanlarca üzerine çıkmak istermiş gibi ikinci oyunla karşımızda dikildi. Zaten Remedy Entertainment’ın önceki başarılı oyunu Control ve onun için çıkıp Alan Wake konusunu da işleyen “AWE” ek paketi ile de heyecanlanmıştık. Alan Wake II ise bu sefer ünlü korku yazarını kayboluşundan on üç yıl sonra Bright Falls’da işlenmeye başlayan cinayetlerle ateşleniyor.

Remedy Entertainment yapımı Alan Wake 2 adlı korku oyununun trailerından bir görsel
Kendi yazdığı hikayenin kurbanı olan korku yazarımız Alan Wake.

Oyunda hem Alan Wake hem de Saga Anderson karakterlerini oynayabiliyoruz, bu açıdan sadece bir ana karakteri olan ilk oyundan farklı kalıyor. Değişiklikler bununla da sınırlı değil. İlk oyun korku temalı bir aksiyon macera oyunuyken Alan Wake 2 “survival horror”, yani korku-sağkalım (Survival oyun türüyle alakası olmadığını belirtelim) türüne giriyor.

Belli ki bu ay da korku oyunu açısından dolu dolu geçecek ve koltuğun, sandalyenin, yatağın başında tırnaklarımızı ısıra ısıra, saçlarımızı yola yola, ses tellerimizi parçalaya parçalaya kendimizi yiyeceğiz. Güzel bir ay olacak yani. Daha da yazacak çok oyun var tabii buraya ama gezegen kendi etrafında ancak yirmi dört saatliğine dönebiliyor, bir yazıya da ancak belirli sayıda oyun sığdırabiliyoruz. Bunun güzel yani ise her zaman başka bir yazı için daha fazla oyunun bizleri bekliyor olması. Siz de kendi önerdiğiniz korku oyunlarını yazmaktan çekinmeyin, yeni isimleri denemek her zaman güzel açıyor zihni. O zaman ne diyoruz efendim, sonraki sayıda görüşmek üzere, kendinize iyi bakın.

Author

Size bir hikaye anlatayım.

1 Comment

  1. Emin Özdenvar Reply

    Cidden her açıdan iyi bir yıl oldu. Dead Space, Amnesia ve tabii ki Alan Wake listemde.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.