Rust’ı hatırlar mısınız? Garry’s Mod’un yapımcısının, DayZ klonu oyunlar çok popülerken bir DayZ klonu olarak ortaya çıkarttığı, fakat sonrasında zombileri işin içerisinden çıkartıp olayı tamamen Stanford Experiment kıvamına getiren bir oyundu. Oyunun ana meselesi, sizin hayatta kalmanız. Ama bunun önündeki tek engel diğer oyuncuların da aynı şeyi amaçlıyor olması.

Oyunun gerçekten de karşılıklı güven, işbirliği, paranoya konusunda yaşattığı çok benzersiz hisler var. Daha önce oyunun erken dönemlerinde başımıza gelenleri şurada, şurada, şurada, şurada ve şurada listelemiştik. O zamandan sonra nelerin değiştiğini de şurada yazmıştık. Rust Early Access’ten hâlâ çıkmış değil. Hâlâ bir şeyler ekleniyor, çıkartılıyor. Ve en son eklenen şey, biraz infial yarattı küçük dünyalarda.  Oyunun sizin cinsiyet ve ırkınızı otomatik olarak ataması.

Rust

Evet, Rust’ta bugüne kadar fiks olarak beyaz bir erkektiniz. Yapımcılar da bunu değiştirmeye karar verdiler, fakat Garry Newman’ın kendi Guardian makalesinde anlattığı üzere, tutup bir karakter yaratma modülü üzerine mesai harcamak istemediler. Aynı şekilde, bir oyuncunun avatarı da sabit olsun, tanınabilsin istediler; geçmiş yaşamda yaptığı günahlar boynunda kalsın diye. Buldukları formül: oyundaki her şey rastgele, bu da öyle olsun.

Tabii ki GamerGate güruhu coştu. Fiyu, siz ne diyorsunuz? İşte “boğazımızdan aşağıya feminist retorik sokuyorlar” genel argüman, “sosyal davanızla oyunuzu mahvettiniz” falan var. Garry Newman da çok güzel açıklamış: On oyundan yedisinde sizin için yapımcı tarafından bir cinsiyet ve bir ırk belirleniyor zaten. Ama bu oyunların %90’ında belirlenen cinsiyet erkek, belirlenen ırk da beyaz. Bu dakikaya kadar da Rust’ta herkes için fiks bir cinsiyet ve ırk belirleniyordu zaten. Newman ve saz arkadaşlarının yaptığı tek şey, bunu rastgele belirlenen bir sisteme sokmak. Oyunların sizin için cinsiyet-ırk ataması, ana karakterinde bunları seçime bırakmaması yeni bir şey değil yani, ama tabii, yeni yeni beyaz erkekleri dezavantajlı konuma bırakmaya başlıyor. Bunlar da hep infial o yüzden… Peki siz ne diyorsunuz?

Author

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.