Sony Interactive Entartainment, dün resmi bir açıklama ile PlayStation oyunlarının dizi ve filmlere uyarlanması için ön ayak olacak Playstation Productions isimli yeni bir stüdyo açtığını duyurdu. Shawn Layden ve Asad Qizilbash’ın önderdiğinde ilerleyecek olan söz konusu stüdyo, Last of Us ve God of War gibi PlayStation özel oyunlarının sinemaya ve televizyona aktarılması için çalışmalar yapacak.

Qizilbash’ın açıklamalarına göre şirket, iki yıllık bir süreç içerisinde Kevin Feige gibi yönetmen ve yapımcılarla sektörü daha iyi anlayabilmek için görüşmeler içerisindeymiş. Bu süreçte çizgi roman evrenini alıp dünyanın en büyük eğlence ürünlerinden birisi hâline getirmeyi başaran Marvel’dan ilham almışlar. Ancak diğer şirketlerden bir noktada ayrılacaklar; ürünün geliştirilmesini ve dağıtımını üstlenecekler fakat markaların lisansını stüdyo dışındaki başka bir kaynağa bırakmayacaklar. Playstation Productions’un ayrıca Sony Stüdyoları’ndan bağımsız içerikler de üretebileceği, verilen bilgiler arasında yer alıyor.

PS5

Film ve dizi sektörünün gittiği yönü siz nasıl değerlendirirsiniz bilmiyorum ama son yıllarda çok daha belirgin bir şekilde, özellikle de yeni konular bulmak ve özgün hikâyeler anlatmak açısından belirli bir tıkanıklığın mevcut olduğu konusunda anlaşabiliriz sanıyorum ki. Edebiyat ve kitap serilerinden yapılan uyarlamalar, uzunca bir süre bu tıkanıklığa bir çözüm yolu olarak görüldü, görülmeye de devam edecek gibi görünüyor. Bir başka çözüm yolu ise, önceden çekilmiş olan filmlerin, yeniden uyarlanması olarak görüldü,  şimdilerde de bunları izlemekteyiz. Bütçeler gittikçe artıyor, insanların materyallere ulaşımı hızlanıyor, hâliyle bulunan her çözüm yolunun ardından, başka bir talepler silsilesi mevcuttaki tıkanıklığı başka bir yerde düğümlüyor. Bir yandan da tabii, yükselen bir oyun sektörü mevcut. İnsanlar çağın da gerektirdiği şekilde artık bir hikâyeyi pasif olarak izlemektense, aktif olarak o hikâyenin içinde yer alıp, gönülleri istediğince kendi hikâyelerini şekillendirebilecekleri oyunlara daha çok ilgi gösteriyorlar. Bu noktada da bir diğer çözüme geliyoruz; oyunlardan uyarlanan filmler ve diziler.

assasinscreedmovie

Kalite ve beğeni kısmını başka bir tarafa bırakmakla birlikte, hâlihazırda pek çok oyunun filme uyarlandığına şahit olduk. Tabii izleyici olarak böyle bir imkân önümüze sunulduğu için, bizler de zevk alarak oynadığımız ve günlerimizi harcadığımız oyunların filmlerini yahut dizilerini izlemek istiyoruz. Playstation Productions, bu gibi beklentilerimize cevap olmak için hazırlanıyor diyebiliriz. Playstation’a özel olarak çıkmış olan Uncharted Serisi, Last of Us, Beyond Two Souls, Detroit Became Human gibi örneklerini çoğaltabileceğimiz pek çok oyun zaten başlı başına bir sinema filmi sayılabilecek nitelikteydi. Şu hâlde stüdyo gerçekten iyi bir piyasa araştırması yaparak sektörü tanımaya çalıştıysa ve Shawn Layden’ın da belirttiği şekliyle stüdyonun yıllık belirli süreler içerisinde ürün çıkartmak gibi bir stratejisi olmayacak ve ürünlerin çabucak piyasaya sürülmesi için acele edilmeyecekse, sevdiğimiz oyunların kaliteli uyarlamalarını görebileceğiz demektir.

Author

Editör-in-çiif. Hayvan dostu, çokça yalnız; ismiyle müsemma ama çoğunlukla zararsız. İyi tavsiye verir, geç olana dek ciddiye alınmaz. Her geçen gün bitkinliğine şaşırarak ‘takı taluy takı müren‘ arıyor.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.