Geçtiğimiz gece gerçekleşen The Game Awards törenini mutlaka duymuşsunuzdur. Törenin herkes tarafından bilinen en önemli anı “Game of the Year” ödül anı sosyal medyada milyonlarca kullanıcı tarafından paylaşıldı durdu. Ama geri kalan kısma birazcık haksızlık yapıldı bana göre. Oldukça güzel oyunların ödül aldığı gecede bazı anlar bu büyük ödülün gölgesi altında kaldı. Bu yüzden The Game Awards’u şöyle bir güzel irdeleyelim istedim.

Öncelikle herkesin konuştuğu olayı bir de biz konuşalım. “Yılın En İyi Oyunu” ödülü God of War’a gitti. Normal bir yılda olsa bu neredeyse haber değeri olmayan bir bilgi olurdu. Ama Red Dead Redemption’ın yılın son aylarında geldiği ve herkeste bir “Acaba?” tedirginliği oluşturduğu bir ödül töreninde yılın oyunu seçilmek kesinlikle büyük bir başarı. God Of War yılın oyunu ödülünün yanında ayrıca “En İyi Aksiyon/Macera Oyunu, En İyi Yönetmenlik” gibi ödülleri de çantasına koydu bu sene.

Red Dead Redemption ise her ne kadar “Yılın Oyunu” ödülünü alamasa da “En İyi Anlatım, En İyi Müzik, En İyi Ses Tasarımı” gibi ödülleri en azından bir teselli olarak aldı. Yine de söylemek de fayda var başka bir yılda çıksa çok rahat bir şekilde “Yılın Oyunu” olacak Red Dead Redemption’ın tek şansızlığı God of War ile aynı yıl çıkmasıydı. Olsun be kısmet değilmiş, bizim gönlümüzde ikisi de yılın oyunu.

Şimdi gelelim gölgede kalan ödüllere. “En iyi aksiyon oyunu” ödülünü alan Dead Cells bu sene büyük bir keyif alarak oynadığım ve ödülünü sonuna kadar hak eden yapımlardan biriydi. Ayrıca Monster Hunter World’un “En İyi Rol Yapma Oyunu” ödülünü alması kendi açısından büyük bir başarıydı.

“Yılın Bağımsız Oyunu” ve “En Tesirli Oyun” ödüllerini alan Celeste oldu, “Yılın En İyi İlk Oyun” ödülünü bir diğer bağımsız oyun olan ve kalplerimizi çalan The Messenger aldı. Ayrıca “Yılın Aile Oyunu” ödülünü de Overcooked 2 alarak bir diğer sevinen oyun oldu. Bu yapımların oyuncular tarafından değer görmesi, büyük oyunların şirketlerinin altında kalmayıp az kişiyle ve az bir kaynak ile neleri başardıklarını görmek beni inanılmaz mutlu ediyor.

Ödül gecesinde ödül alanlar ise liste halinde şu şekilde;

Yılın Oyunu – God of War

En İyi Aksiyon Oyunu – Dead Cells

En İyi Aksiyon/Macera Oyunu – God of War

En İyi Rol Yapma Oyunu – Monster Hunter World

En İyi Yönetmenlik – God of War

En İyi Anlatım – Red Dead Redemption 2

En İyi Devam Eden Seri – Fortnite

En İyi Sanat Yönetmenliği – Return of the Obra Dinn 

En İyi Müzik – Red Dead Redemption 2

En İyi Ses Tasarımı – Red Dead Redemption 2

En İyi Bağımsız – Celeste

En İyi Performans – Roger Clark (Arthur Morgan), Red Dead Redemption 2

En Tesirli Oyun – Celeste

En İyi Mobil Oyun – Florence

En İyi Sanal Gerçeklik Oyunu – ASTRO BOT Rescue Mission

En İyi Dövüş Oyunu – Dragon Ball FighterZ

En İyi Aile Oyunu – Overcooked 2

En İyi Strateji Oyunu – Into the Breach

En İyi Spor/Yarış Oyunu – Forza Horizon 4

En İyi Çok Oyunculu Yapım – Fortnite

En İyi Öğrenci Oyunu – Combat 2018

En İyi İlk Oyun (Bağımsız) – The Messenger

En İyi eSpor Oyunu – Overwatch

En İyi eSpor Oyuncusu – Dominique “SonicFox” McLean

En İyi eSpor Takımı – Cloud9

En İyi eSpor Koçu – Bok “Reapered” Han-gyu

En İyi eSpor Etkinliği – League of Legends World Championship

En İyi eSpor Sunucusu – Eefje “Sjokz” Depoortere

Yılın İçerik Yaratıcısı – Ninja

Kısa oyun incelemeleri ikinci sayfada

1 2
Author

Kalabalıkta sesini kaybetmemek için içerik üreten biri. Her ateşin iyi bir hikâyeye ihtiyacı olduğunu düşünür. Film, kitap, dizi, karikatür oyun ve müziğin her türlüsüne ilgisi vardır ama parası yoktur. Onu her yerde "Tavşan" diye çağırabilirsiniz.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.