Bundan aylar önce Özel Olarak Bestelenmemesine Rağmen Kullanıldığı Filmlerle Özdeşleşen 8 Şarkı başlıklı bir yazı yazmıştım. Okuyucu yorumlarını hassasiyetle takip eden bir yazar olarak. Gelen önerilerden bir liste daha yapmaya karar verdim. Söz verdiğim üzere ikinci listemi de huzurlarınıza sunuyorum.

1. Tears for Fears – Mad World / Donnie Darko

Filmi izlemeyenlerin bile Donnie Darko şarkısı diye bildiği, yılların Tears for Fears şarkısı.

2. AC/DC – Thunderstruck / Iron Man

Tony Stark‘ın, partilerinin 80’lerin Heavy Metal ve Hard’n Heavy devlerinden birine ait kült bir parçayla açtığını fark etmiş miydiniz? Son zamanlarda Sadece Thunderstruck değil, AC/DC‘nin bizzat kendisi aklımıza Iron Man‘i getirir oldu zaten. Mesela Back in Black diyince de aklımıza Iron Man gelmiyor mu?

3. Black Sabbath – Iron Man / Iron Man

Bu fanmade videoyu buldum. Hoşuma gitti.

4. Survivor – Eye of the Tiger / Rocky III

Bu maddeye itiraz gelecek diye düşünüyorum ama orijinal Eye of the Tiger ile filmde kullanılan demo versiyonlarının farklı olması nedeniyle listeye ekledim.

5. Oasis – Fuckin’ in the Bushes / Snatch

Oasis hayranı olmasam bile Snatch‘in efsanevi intikam sahnesinde çalan bu şarkı sahnenin atmosferini öyle güzel yansıtıyordu ki filmi ilk izlediğim andan itibaren şarkı ve film bir oldu benim için. Oasis‘e ait olduğunu ve film için bestelenmediğini daha sonra öğrendim.

http://www.youtube.com/watch?v=3oL0qMxOxI8

6. Massive Attack – Angel / Snatch

Snatch de Iron Man gibi listemize iki parçayla giren filmlerden. Massive Attack‘ın Angel‘ının çaldığı sahnenin videosunu keyifle izleyin.

http://www.youtube.com/watch?v=7-qHuIm0GII

7. Ayla Dikmen – Anlamazdın / Issız Adam

Filmden nefret ediyorum ve şarkıyı da hiç ama hiç sevmiyorum. Fakat haksızlık etmeyelim. Listemizde bir yeri hak ediyor.

http://www.youtube.com/watch?v=5XzcwMaj6qA

8. Cannibal Corpse – Hammer Smashed Face / Ace Ventura

Bu da benden size minik bir şaka =)

Author

yazar, editör, biraz müzisyen, olduğu kadar aktivist, açık kültür/açık toplum savunucusu. "tuvalette ne yaptığımızı herkes biliyor ama kimse görmüyor. anlatım da böyle bir şey: ne olduğu değil, nasıl olduğu önemlidir." @mentulaetauri

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.