Bazı filmleri tam anlamıyla müzikleri taşır. Bunda filmin yaratıcı ekibinin uyumu ve ortak çalışmasının muhakkak büyük payı vardır. Hatta bazen filmlerden çok müzikleri hatırlarız çünkü büyük umutlarla izlediğimiz filmlerin yarattığı hayal kırıklıklarını hatırlamamayı tercih ederiz (bkz. Spawn). Fakat bazen filmlerin soundtracklerinde olsun olmasın, film için özel bestelenmememiş şarkıları da filmlerle özdeşleştirebiliyoruz. Hatta birçok insan için de övgü konusudur bu. Çünkü gereksiz ego tatminleri yaşamalarını sağlayacak şu cümleyi kurmak için büyük fırsattır: “ah, onu ben filmden önce biliyordum zaten”

Gelelim listemize…

1. The Fall / Beethoven –  7. Senfoni 2. Bölüm
Tarsem Singh‘ın, benzetmenin gerçeğine en yakın anlamıyla “rüya gibi” filmi The Fall’ın açılış jeneriği Beethoven’ın 7. Senfonisi’nin 2. Bölümü’nün, ufak birkaç derleme yapılmış ve kısaltılmış bir versiyonuyla gerçekleşiyor. Filmin geri kalanı ve sonu için önemli ipuçları barındıran jeneriğin slow motion olması müziğin dramatikliğiyle insanın tüm dikkatini gördüğüne ve duyduğuna odaklamasını kolaylaştırıyor. Adeta bir charm büyüsü etkisi yaratıyor. Tüm bunlarla birlikte King’s Speech’ten Cahil Periler’e kadar, filmlerde kullanıldığı her sahnenin etkisini artıran bir katalizör olarak 7. Senfoni 2. Bölüm tek başına bile bir yazı/liste konusu olabilir. (İyi fikir lan!! =)

 

2. Back to the Future / Chuck Berry – Johnny B. Goode
Johnny B. Goode’u duyduğunuz an aklınıza Marty McFly‘ın geleceğini kurtardıktan sonra istek üzerine gerçekleştirdiği Back to the Future sahnesi gelmiyorsa mağarada yaşıyor olmanız gerek. Marty McFly sonsuza dek kendini fotoğrafa sabitledikten hemen sonra Johnny b Goode performansıylada izleyicilerin aklındaki yerini sabitledi.

 

3. Wayne’s World / Queen – Bohemian Rhapsody
Mike Myers‘in başrol olduğu Wayne’s World’den hatırladığınız bir parça sorsam, %90 ihtimal ilk aklınıza gelen Bohemian Rhapsody olacaktı.

 

4. The Matrix / Rage Against The Machine – Wake Up
Neo uçmayı öğreniyor… Matrix’in finalinde Neo‘nun fiyakalı uçuşlu epilogu sadece ikinci filmi heyecanla beklememize sebep olmadı. Yılların Wake Up’ını duyduğumuzda da aklımıza bu sahnenin gelmesini de sağladı.

 

5. The Matrix / Rob Dougan – Clubbed to Death
The Matrix’in soundtrack’inde olan ama film için bestelenmemiş bir başka akıllara kazınan parça da Rob Dougan’ın Clubbed to Death’i. Bu şarkının hangi sahnede çaldığını hatırlayan var mı? Ben hatırlamıyorum. Ama yine de film sayesinde böyle bir şarkıyı geç olsa da keşfetmiş olmak hepimizi memnun etmiştir sanıyorum.

http://www.youtube.com/watch?v=1Lp-HN6j9GE

 

6. The Bourne Trilogy / Moby – Extreme Ways
Üç Bourne filminin soundtrack’inde bulunmasına rağmen filmlerden çok önce yayınlanan Moby’nin Extreme Ways şarkısı da listemize 6 numaradan giriş yapıyor. Gerçi bu bir “en iyi” listesi değildir. Onu da geç de olsa belirteyim.

 

7. Quentin Tarantino Filmleri / Bilimum şarkı ve sanatçılar
Tarantino’nun B-movie sevdasının bir parçası olsa gerek, her Tarantino filmi 40-50 yıllık şarkıları ya da bir avuç dinleyiciye sahip indie grupları popülerleştirmeyi başarabiliyor. Rezervuar Köpekleri‘inden Kill Bill‘e neredeyse her Tarantino filmini film için özel olarak bestelenmeyen bir şarkı ile anmak mümkün. Bak buradan da ayrı ve güzel bir yazı çıkar! =)

http://www.youtube.com/watch?v=E84OWq6z3IQ

 

8. Gothika / Limp Bizkit – Behind Blue Eyes
The Who‘nun güzelim şarkısını katletmiş olsa da 30 yıl sonra gündeme getiren Limp Bizkit’e bir teşekkür de borçluyuz. Şarkı Gothika filmi ile çıkış yapınca filmle anılır oldu tabii.

 

Author

yazar, editör, biraz müzisyen, olduğu kadar aktivist, açık kültür/açık toplum savunucusu. "tuvalette ne yaptığımızı herkes biliyor ama kimse görmüyor. anlatım da böyle bir şey: ne olduğu değil, nasıl olduğu önemlidir." @mentulaetauri

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.