2013’te Windows ve macOS için piyasaya sürülen; sonrasında da sırasıyla Linux, iOS ve Vita platformlarına uyarlanan Papers, Please‘i oynamış mıydınız? Cevabınız “Evet” ise, kendisinin muhteşem bir kısa filme uyarlandığını duymak hoşunuza gidecektir. Cevabınız “Hayır” ise, önce gelip şu kısa filmi izlerseniz; ardından da münasip platformlardan birinde oyunu oynamak için yoğun bir hisse bürüneceksiniz. İddialı değil, kendinden eminiz.

Çünkü kısa film çok iyi.

Oyun, kurgusal ülke Arstoszka‘da bir sınır kontrol memurunu konu alıyordu; aynı kısa film gibi. Yine aynı kısa film gibi, oyun boyunca görevimiz önümüze gelen dökümanların geçerliliğini devamlı değişen ve devamlı zorlanan yasal sınırlar dahilinde bulunup bulunmadığını denetlemekti. Lucas Pope‘un geliştirdiği oyun; insanı boğuk ve gri atmosferine muntazam bir eforla çekiyor; sonra da çektiği atmosferin içerisinde yürek burkan senaryolara sokuyordu. Papers, Please; ahlaki olarak haklı olup olmadığınızdan pek de emin olamadığınız oyunlardan biriydi.

Rus yapım şirketi Kinodom Productions çatısı altında Nikita Ordynsky ve Lilya Tkach tarafından uyarlanan, senaryosuna oyunun yapımcısı Lucas Pope‘un da katkıda bulunduğu kısa film işte bu atmosferi sapına kadar veriyor. Gerçekten tüm samimiyetim ve kabarmış geek duygularımla; çirkin bold harflere almak pahasına söylüyorum: Ben bir oyunun hissinin statik bir filme bu kadar iyi yansıtıldığını hiç görmedim, hiç işitmedim. Video oyunlarına kısa film yapmak yeni bir icat değil. Başarılı örnekleri de oldu…

Ama bu kadar değil be.

İnanılmaz, gerçekten inanılmaz. Elbette Papers, Please duygusal olarak bu kadar yoğun bir eser olmasaydı bu uyarlama olamazdı; ama o duygusal yoğunluğun ciddi bir kısmı kararları bizim veriyor olmamızdan kaynaklanıyordu. Ordynsky ve Tkach çok ufak ve ince dokunuşlarla, etkileşimlilikten kaynaklanan yoğunluğu kısa filmin kenar köşelerine dağıtmış. İzlerken çok kısa süre içerisinde boğuluyor, çok kısa süre içerisinde aynı oyunda olduğu gibi hayretle sıkışıyorsunuz. Ve finali… Spoiler olmasın, doğru deyip geçelim. Hem de çok doğru.

Bugün kıymetli ve kaliteli geçirecek bir on bir dakikanız varsa, Papers, Please kısa filmi sizin emrinize amade. İzleyin, sonra da görüşlerinizi aşağıya belirtin geekler. Nasıl buldunuz?

Author

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.