Başlık gerçekten benim fikrim değildi. Bununla ilgili özür dilemeyeceğim, zira http://www.teenageengineering.com adresinde bizleri karşılayan bu küçük garip aletin yanında tam olarak bunu yapmamız isteniyor… Açık konuşmak gerekirse; bunu yapmak isterseniz, sizi kimse durduramaz!

İşin click-bait’i bir yana, bu bol düğmeli ve bir o kadar da bleep-bloorplu alet beni çok heyecanlandırdı. Justin Roiland ve İsveç kökenli müzik & tasarım firması Teenage Engineering’in bir araya gelip yarattığı bu sınırlı sayıdaki ürün, bizlere ister istemez şu soruları sorduruyor: Böyle bir alete ihtiyacımız var mıydı? Tartışılır. Bu alete 129 dolar verilir mi? Tartışılır. Doğum günümde bunu bana alan bir arkadaşımı koşulsuz şartsız her ortamda omzumda taşır mıyım? Bırakın tartışmayı, tartışılması teklif bile edilemez. Bu benim anayasamın 4. maddesi.

PO-137 Nedir, Neye Yarar?

PO-137 yerleşik mikrofonlu, 120 saniyelik sample hafızasına, tamamı Justin Roiland tarafından seslendirilmiş ve her birine has özgün bir Rick and Morty görseline sahip 8 farklı karakter sesine, çalar saate ve daha bir sürü özelliğe sahip bir “cep operatörü”. (İsimdeki PO’da Pocket Operator’dan geliyor. 137 ise en iyi ihtimalle serinin ilk ürünü olduğu için 1 ve uğurlu sayım 37’nin birleştirilmesinden geliyor; ancak bu noktada sizin tahmininiz de en az benimki kadar geçerli)

Ben Bu Alete Neden Bu Kadar Coştum?

Aslında coşmamın sebebi PO-137‘nin ne müzik üretebilmesi ne de Rick and Morty ile alakalı bir ürün olması. Piyasada yeteri kadar loop station ve oyuncak portal tabancası olduğu aşikar. Benim esas coşma sebebim McDonald’s tezgahı üstünde “I’m pickle Riiiick!” diye bağırıp ortalığı birbirine katan oksijen israflarına bir alternatif olarak hem seriyi takip eden, hem fazla işe yaramamasına rağmen ilgi çekecek türden bir alete 129 dolar vermeyi kabul eden, hem de kendince yaratıcılığını serbest bırakmak isteyen bir niş kitle yaratıyor olması.

justin-roiland-x-teenage-enginee

Sözün özü; her ne kadar tabana yayılarak konsantre tadını yitiren ve kapıdan içeri oluk oluk “daha az kaliteli izleyici” gelmesine sebep olan bir yapısı olsa da, bana kalırsa bu ve bu tarz ürünler çekirdek kitleye eski güzel günlere dönmek için göz kırpan küçük flörtöz hareketler olarak yorumlanabilir. Netice itibariyle Rick and Morty bizim kirlenmemiş sevdamızdır. PO-137’de bu sevdanın yanında getirdiği ganimetlerin arasındaki en nadide parçalarından biridir.

Bu arada kötü haberi de şimdiden vermiş olayım. PO-137, bir “gamer” kızın banyo suyu kadar hızlı satıldı ve bitti. Yani istesek de o mikrofona doğru pırtlayamayacağız.

Author

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.