Şimdi şöyle bir gerçek var: Captain America: Civil War’ın, inanılmaz kalabalık bir film olmasından, üstüne üstlük Marvel çizgi romanlar tarihinin en popüler ve en büyük hikaye arkını uyarlıyr olmasından ötürü gişede biraz abarmasını bekliyorduk. Öyle sözsüz bir beklenti vardı zihinlerimizin gerisinde. Çünkü Civil War, Marvel Cinematic Universe’i takip edenler için Star Wars’ın on yıl sonra geri dönüşü kadar büyük bir olaydı, gişe beklentileri de o büyüklüğe doğru orantılı artıyordu.

Durum pek de öyle olmadı. Film baya sağlıklı bir ilk haftasonu gişesi yaptı dünya çapında, ardından kendi memleketinde açılış yapıp orada da güzel bir hasılat topladı, ama bunlar hep Avengers rakamları oldular, hatta film iki Avengers’ın da arkasında kaldı. Bir Captain America filmi olarak bakarsak, muazzam bir sıçrayış elbette. Ama sadece bir Captain America filmi değil neticede, değil mi? Bu bir Avengers 2.5 filmi. Öyle algılandı, gişede de öyle muamele gördü.

52341-4-karakter-baru-yang-akan-muncul-di-captain-america-civil-war-2

Bu “çizgi roman geek’i olmayanlara sadece Avengers 2.5 gibi gelmek” meselesi memleketimizde de yaşandı. Pırlanta site Box Office Türkiye’nin rakamlarıan göre UIP’nin getirdiği Türkçe ismiyle Kaptan Amerika: Kahramanların Savaşı, vizyonda olduğu ilk üç gün içerisinde 470.107 seyirciye ulaştı. Toplam 573 salonda açılan film, bu ilk haftasonu hasılatıyla Türkiye’de gelmiş geçmiş en iyi açılış yapan dördüncü yabancı film oldu.

Üstündeki üç film, sırasıyla Age of Ultron, Dawn of Justice ve rekorunun kırılması çok zor gözüken Furious 7. Civil War’ın Türkiye’de Dawn of Justice’den daha düşük bir gişe açılışına imza atmış olması bana hiç de abes gelmiyor; hatta finalde de BvS’nin eriştiği 1.4 milyon izleyici rakamının altında kalabilirler. Çünkü ne olursa olsun, Batman ve Superman’in marka bilinirlikleri Türkiye’de her zaman Kaptan Amerika ve Demir Adam’dan daha fazla olacak. Benim annem dahi arayıp “Oğlum yeni Batman Superman filmi gelmiş, gideyim mi?” dedi yani. Dolayısıyla, evet, Civil War gişede gayet iyi, hatta baya iyi, ama kimseye çüş dedirttirmeyecek gibi gözüküyor.

Author

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.