Geçenlerde Sony Aralık ayında vereceği PlayStation Plus oyunlarını duyurdu. Bizim de her ay adetimiz zaten, Plus kullanıcıları için bir nevi yılbaşı hediyelerinin kapıya dayandığı güne benzeyen bu dönem için kolları sıvadık. Dürüst olmak gerekirse, liste öyle aman aman değildi bu ay. Yine illa ki denenecek bazı oyunlar var (örneğin Freedom Wars’la Vita’mızı, King’s Quest ile PS4’ümüzü şenlendirmeyi düşünüyoruz); ama bizi bir şeyi düşünmeye itti. Bu 2015’te açıklanacak son Plus oyunları. O hâlde dönüp bir senenin çetelesine bakmasak mı?

Öyle yaptık. Oturduk, PlayStation’ın Plus abonelerine verdiği oyunların bir listesini çıkarttık. Toplamda bu sene Türkiye’deki Plus oyuncularına 76 oyun verilmiş. Bunların PS4, PS3 ve Vita arasında dağılıyor, bir çoğu da cross-buy. Söylemek gerek, Vita en az özel Plus oyununu gören konsol bu sene. Oyunların Metacritic ortalaması, 75 civarında. Yani hepsi, en azından eleştirmenlerden “fena değil gibi lan?” yorumunu almış. Hiç değilse aralarında üzerine tükürülen yok.

Rocket League 3

Dedik ki, “ya bu sene verilen oyunların fiyatlarını bir hesaplayalım, komiklik olur“. Yemin ediyorum ki böyle başladık işe. Tuttuk, alt alta dizdik. Her birinin güncel PlayStation Store fiyatlarını dikkate aldık. Yani Türkiye’deki abes raf fiyatını değil, Plus’ta verildiği tarihteki fiyatını da değil; baya bugün itibariyle PS Store’dan alsanız, kaça gelir onları dizdik alt alta. Sonlara doğru hesap makinemiz ağlarken, biz de bir şeyi fark ettik: Rakamların orantısızlığı komik falan değil, baya dumur edici.

Şöyle. PlayStation Plus’ın senelik aboneliğine 1 Ocak günü 150 TL vererek başlamış olanlar, ayda 12,5 TL’ye toplamda 3,286 TL‘lik ücretsiz oyun edindiler. Bakın yüz elli liraya, üç bin iki yüz seksen altı liralık bedava oyun diyoruz. Bunların arasında God of War, Rocket League, Metal Gear Solid, Killzone, Walking Dead falanlar da, Geometry Wars, OlliOlli, CounterSpy, CastleStorm falanlar da var. Bir sene içinde, Plus üyeleri bir koyup yirmi iki almışlar. Tek seferde 150 TL koymayıp, her ay 20 TL’lik abonelik tercih edenler dahi 14 kat kârda. Ve hâlâ memlekette Plus üyeliği falan düşük ya? Nasıl lan?

Author

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.