Sony’nin çok beklenilen etkinliği PlayStation Showcase dün akşam gerçekleşti ve artık PlayStation platformu için gelecekte bizi nelerin beklediğini daha iyi öğrenmiş olduk.

Daha çok PlayStation 5 ve PlayStation VR 2 taraflarına gelecek yapımlara odaklanan etkinlikte sadece oyunlar değil, PS dünyasının geleceğe nasıl bir teknolojiye ilerleyeceğini de görmüş olduk. God of War, Last of Us ve Horizon gibi Sony’nin amiral gemisi serilerinin en yeni çıkışlarını geride bırakmışken PlayStation tarafının elinde başka ne gibi kozlar kaldığını merak ediyorduk ki Jim Ryan bizleri yanıtsız bırakmadı ve “Boş insan mıyız biz?” diyerek sofrasında ne varmış ortaya koydu. Bakalım PlayStation Showcase etkinliğinde neler duyurulmuş.

PlayStation Çıkışı Yapacak Oyunlar

Metal Gear Solid 3 Remake ve Master Collection

Böcektir kuştur timsahtır diye giderken hop, bir baktık oturduğumuz yerden sekmişiz çünkü ekranda bir yılan var. Hangi yılan? Metal Gear Solid 3, yanında da koleksiyon ile birlikte! Konami ile Kojima arasında geçen bu olaylarla ilginç bir çıkış olacak.

Alan Wake 2

Korku edebiyatını seviyorsanız gözlerinizi kulaklarınızı bu oyuna çevirin çünkü Alan Wake 2 geliyor! Bir korku yazarının içinde kapana kısıldığı kendi özgün hikâyesini anlatan oyun için sabırsızlanıyoruz.

The Talos Principle 2

Açıkçası bu PlayStation Showcase etkinliğinde yüksek teknoloji fantezisi izlemekten biraz yoruldum çünkü oyunların şu anda izlediği akımlardan birisi. Talos Principle 2 ise gayet güzel ve etkileyici görünüyordu, hakkını vermek gerek.

Marvel’s Spider-Man 2 Oynanış Videosu

Spider-Man 2

Yaklaşık iki yıl önce duyurulan Marvel’s Spider-Man’den on dakikalık bir oynanış videosu gördük. İlk oyundan sonra daha azını beklemeyeceğimiz şekilde oyun harika görünüyor tabii ki. Bu sefer özellikle Kraven the Hunter’ın tanıtıldığı kısımlardan yola çıkarak daha karanlık bir tonun hâkim olduğunu söyleyebiliriz; Kraven ana düşmanımız olacak. Fakat onun yanında siyah kostümlü bir Peter Parker gördük ki bu bir Venom problemimiz olacağı anlamına geliyor ve bir başka kötü olarak da Lizard oyunda yer alacak. Oynanış videosu sayesinde süzülme mekaniği ile Peter ve Miles arasında nasıl gidip geleceğimizi de biraz görmüş olduk.

Assassin’s Creed Mirage Oynanış Videosu

Basim adlı Bağdatlı bir sokak hırsızını oynadığımız bu oyunda, “The Hidden Ones” adlı bir teşkilata katılıyoruz ve yine, yeniden türlü türlü gizemleri çözmeye çalışıyoruz.

Dragon’s Dogma 2 Oynanış Videosu

Robotların, dev uzay gemilerinin ve ışıklı metal kulelerin olduğu tüm oyunların arasında şöyle mistik geçmiş zamanlara döndüğümüz bir oyun gördüğüm için gerçekten çok mutlu oldum ki zamanında bu temadan da aslında sıkılmıştım. Dragon’s Dogma 2 tanıtım videosu için buraya tıklayabilirsiniz.

The Plucky Squire Oynanış Videosu

The Plucky Squire

The Plucky Squire bağımsız geliştirici All Possible Futures tarafından geliştirilen ve Devolver Digital tarafından yayınlanan yeni bir aksiyon-macera oyunu. Oyunun geçici olarak 2023’te PlayStation 5, Xbox Series X/S, Nintendo Switch ve Steam için piyasaya sürülmesi planlanıyor.

GRIS Yapımcısından Neva

Duygusal bir yük taşıdığı belli olan ve sanat tarafı oldukça güçlü bir yapım. GRIS’i sevmişseniz Neva’ya da göz atmak isteyebilirsiniz. Gördüğünüz gibi içerisinde kurtlar ve geyikler ve o ikisinin arasında kalan her şey var.

Sword of the Sea

Journey, Abzu ve The Pathless’ın yapımcılarından yepyeni bir oyun geliyor ve söylemeliyiz ki leziz görünüyor. Yalnız, buradan fobilerim yüzünden Abzu’yu bitiremediğimi itiraf etmek istiyorum. Başlarını bile geçemedim, azıcık oynadım ve sonra korkuma yenilip oyunu kapattım. Umuyorum ki bu oyunda biraz daha güçlü bir irade sergilerim.

Final Fantasy XXVI

Gecenin büyük kozlarından birisi olan Final Fantasy XXVI 22 Haziran’da bizlerle buluşacak. Şu kadarından anladığımız kadarıyla kendisi destansı duygular ve keskin hesaplaşmalarla dolu bir oyun olacak, biz de daha azını istemiyorduk zaten.

Phantom Blade Zero

Yaşayacak sadece 66 gününüz olsa ne yapardınız?” diye bir soruyla kendisini bizlere tanıtıyor oyun. Dikkatimizi hemen üzerimize çektikten sonra Sekiro’yu andıran sahneleriyle de merak duygumuzun üzerine mührünü vuruyor. Bakalım yüreklerimize de vuracak mı aynı mührü.

Night in the Woods Yapımcısından Revenant Hill

Resident Evil ile Silent Hill adlarının birbirinin içine geçmesiyle oluşan bir isme benzese de Revenant Hill aslında çok özgün bir dokuya sahip bir oyun. İçinde kedi var, tabii ki bu listede olacak. Çok karanlık bir dünyayla gotik karikatürleri kullanarak dalga geçermiş gibi bir havası var. Bu da oyunu sevmemiz için yeter de artar bile.

Cat Quest: Pirates of the Purribean

Bir önceki başlığın ikinci cümlesine bakınız. Kendisi çok tatlı bir oyun. Bir dakika, o seslendiren Matt Berry mi?

Street Fighter 6 – Senin Hikâyen

Bir oyunda kendi hikâyeni yaşayabileceğin bir mod varsa ben oradayım arkadaş. WWE dünyasında az mı vakit geçirdik yediğimiz dayaklarla? Street Fighter 6 da anlaşılan benzer bir deneyim sunmayı amaçlamış ve böylece daha fazla insanın ilgisini çekmiş. Bir göz atmaya değer.

PlayStation VR Yapımları

PlayStation Showcase sadece PS4 ve PS5 oyunlarına odaklanmadı, ayrıca PS VR 2 platformuna çıkacak yapımlara da yer verdi ve eli güçlü başladı.

Resident Evil 4 VR Mode

Resident Evil serisinin VR dünyasıyla hep yakından bir bağı olmuştur. Orjinal Resident Evil 4 için de VR modu geliştirilmişti, Resident Evil 7 için de ve şimdi de Resident Evil 4 Remake için geliştirildi. Kim VR alabilir bilmiyorum ama ulaşabilenler için büyük fırsat.

Five Nights at Freddy’s: Help Wanted 2

Geldi yine başımın belası. Yine bir PlayStation gösteriminde FNAF: Security Breach duyurulunca yastığı ısıra ısıra yemiştim, şimdi de VR çıktı. Şükürler olsun VR cihazı yok elimde, bir şekilde kurtulduk.

Arizone Sunshine 2

PlayStation VR 2 platformuna çıkacak bir zombie shooter oyunu. Tarzıyla Borderlands ile Fallout arasında bir his veriyor ve çok ama çok eğlenceli görünüyor. Az önceki cümlemi yiyerek “Ah bir VR cihazım olsaydı!” diyorum değerli geekler. Bazen de böyle dönüyoruz, ne yapalım?

Beat Saber

Çok güzel bir oyun ve artık PS VR 2 içinde geliyor. Bu oyunda ne kadar kötü olduğumu bilseydiniz Geekyapar’dan tasfiyemi isterdiniz.

Yazılacak çok fazla oyun var çünkü PlayStation Showcase de bir saati aşmış bir durumda. Yine de kaçırdığımız veya dâhil edemediğimiz oyunlara kendiniz göz atmak istiyorsanız PlayStation Showcase bağlantısı burada, izleyebilirsiniz efendim. Sizlere iyi günler dilerim.

Author

Size bir hikaye anlatayım.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.