Bundan bir süre önce Nintendo Switch‘e duyurulması beklenen yeni Pokémon oyunlarıyla ilgili bir sızıntı yaşanmış; güvenilir olup olmadığını o zaman tam bilemediğimiz kaynaklar yeni oyunların adının Pokémon Let’s Go! Pikachu ve Pokémon Let’s Go! Eevee olacağını duyurmuştu. Gelen ilk bilgiler bu oyunların Pokémon GO! fenomeninden mekanik olarak bir şeyleri ödünç alacağını, popüler mobil oyunun kitlesine oynayacağı yönündeydi. Sonra Nintendo bu isimlerde site domain’i satın aldı. Her şey çok gerçek oldu. Biz ürktük.

Meğerse Nintendo‘dan boşuna şüphe etmişiz.

Yukarıdaki fragman, 16 Kasım 2018 tarihinde Nintendo Switch için çıkacak yeni Pokémon oyunları Pokémon Let’s Go! Eevee ve Pokémon Let’s Go! Pikachu‘yu tanıtıyor. Tam da sızıntıların belirttiği gibi, bu oyunlar Pokémon Yellow‘un ve dolayısıyla da popüler anime uyarlamasının yolunu takip ediyorlar. Kanto’da geçiyorlar. İlk neslin 151 Pokémon’uyla içli dışlıyız. Ve yine sızıntıların belirttiği gibi, Pokémon GO! ile çok yakın bir akrabalığa sahipler. Fakat o zamanlar şüphe ettiğimizin aksine, bu akrabalık çirkinlikler üzerine kurulu değil.

Çünkü Nintendo çirkinlikler üzerine kurulu bir firma değil. Eminim, başka bir firma olsa kendi markalarının mobil başarısından feyz alır, ana oyunlarını da free-to-play yapar, sebepsiz yere mikro-alımlarla doldurur, cep cepken boşaltma oyunu yapardı. Nintendo ise şöyle demiş: “Ya bu oyunda Pokétop fırlatma çok güzel, bizim de Joy-Con’umuzun hareket algılama özelliği var, sallasınlar Pokétopları ekrana!”

Yeter mi? Hayır. Aynı zamanda iki kişi beraber de oynayabileceksiniz. Oyun tamamen tek Joy-Con ile oynandığından, Switch de kendiliğinden iki Joy-Con’a sahip bir konsol olduğundan herhangi bir arkadaşınız ikinci Joy-Con’u sallayarak oyuna girebiliyor.

Daha bitirmedik. Aynı zamanda oyun Pokémon GO! ile birebir bağlantı da içeriyor. Mobil oyunda yakaladığınız Pokémonları Switch’inize kablosuz transfer yoluyla aktarabiliyorsunuz. Yani tüm sokaklar, tüm yollar Pokémon yakalamak için müthiş bir fırsat olmaya devam ediyor.

Pokeball Plus

Peki her şey bu mu? Hayır, çünkü oyunun bir de Pokétop aparatı var. Baya Pokétop. Ekrana sallayabilir, Pokétop yardımıyla oyunu kontrol edebilir; ve en güzeli, Pokétop’unuzun içine oyundan bir Pokémon alıp yanınızda gezdirebilirsiniz. Vakti zamanında HeartGold & SoulSilver oyunlarında da benzer bir şeyi, sanal bebek-vari bir aparatla halletmişti Nintendo. Bu sefer direkt Pokétop yapmışlar. Gönlümüzü almışlar.

Ve hâlâ sona gelmedik. İşin en güzel kısmı, Nintendo bunun peşi sıra hemen duyurdu: Bu ana seri bir Pokémon oyunu değil. Pokémon serisinin çekirdek hayranlarının hayıflanmasına gerek yok. Bizim bildiğimiz, sevdiğimiz; EV’siyle IV’siyle haftalarımızı gömdüğümüz ana seri 2019’da, sekizinci nesil Pokémon’lar ile Switch’te devam edecek. Yani ana yemek seneye geliyor. Bu da çok lezzetli bir ara sıcak gibi gözüküyor. Siz ne diyorsunuz peki Pokégeekler?

Author

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.