Pokémon neydi? Pokémon iyilikti. Pokémon her yeni oyunla birlikte eklenen yüzlerce yeni cinsi uzun boylu otların arasında bulup, “Bu neymiş lan?” diye yakalamaktı. Pokémon sonraki oyunlarda gelen özellikleri ve geri bildirimleri kullanarak, o arkadaşlığı hissetmekti. Level 5 ve yerden bitmeyken bulduğun Shinx‘i alıp, koskocaman bir Luxray yapıp Pokémon League’i kazanmaktı. Her yeni oyunla birlikte, keşfedilecek yeni bir coğrafyaydı Pokémon. Pokémon emekti…

Duygusallaştıysak pardon, yeni oyun bizi çok bekletti ya, ondan mütevellit biraz heyecanlıyız. Nintendo Pokémon X ve Y ikilisini üzerimize salalı üç sene oldu. Tamam, arada Omega Ruby ve Alpha Sapphire çıktı, ama onları oynamıştık zaten. Bizim esas istediğimiz, arzuladığımız yeni oyundu. O da Sun & Moon hüviyetinde geçtiğimiz aylarda tanıtılmıştı, başlangıç Pokémonları ve esas bölgesi de bugün detaylandırıldı.

İlk önce şu soruyu cevaplamak gerekiyor: Başlangıç Pokémonları ne alemde? İsterseniz önce bir siz karar verin. Üçlümüzden ateşli olan, Litten, kendisi bir kedi. Onun sulu kuzeni Popplio, kendisi de bir deniz aslanı. Sonuncumuz ise Çimen / Uçuş karışımı Rowlet. Kendisi de bir kuş. İlk etapta, herkesin gönlü Litten‘a kayacak gibi hissediyorum, zira yıllar yılı doldurduğum fuzuli Pokémon içgüdüsüne dayanarak söylüyorum, en baba evrimi o yaşayacak. Growlithe’in kedi versiyonu bir şey olsa, zaten yeter; ama benim içimden bir ses baya vurucu bir şeyler var o patilerin geleceğinde diyor… Rowlet ve Popplio da fena değiller bu arada. Hatta dürüst olmak gerekirse, Hoenn ve Kanto ile yarışır bir çekicilik var bu başlangıç Pokémonlarında.

Bu arada esas bölgemizin de adı kondu: Alola. Nintendo sağ olsun kör göze parmak olduğu için, bölgenin Hawaii’den esinlendiğini tahmin etmişsinizdir. Şöyle tropik bir Pokémon fikri bana çok hoş geliyor, ama fragmandan o kadar net bir palmiye ağaçları – ukuleleli kızlar havası almak mümkün değil. Grafiksel olarak Kalos’tan çok da farklı gözükmüyor an itibariyle Alola, ama oyunun çıkmasına daha birkaç ay var. Sun & Moon, Nintendo’nun 3DS ailesi için 18 Kasım 2016’da piyasaya sürülecek. Merakla bekliyoruz!

Author

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.