Hepimizin hayatında “bir” oyun vardır. Hani bir sürü muhteşem oyun oynamışızdır, yılın ödülü alan onlarca oyunu hatmetmişizdir ama o bir oyunun bizim için ayrı bir değeri vardır. Belki diğer insanlar da sever bu oyunu “Evet dediğin kadar var” derler belki de kimse sevmez ve “Abartıyorsun” derler. Ama biz yine de o oyunu sevmeye devam ederiz. Benim için bu oyun, daha doğrusu bu oyunlar Prince of Persia serisiydi. Bu yüzden bugün bana nasip olan bu haberi vermekten büyük bir mutluluk duyuyorum: Prince of Persia serisi Sand of Time Remake’i ile geri geliyor!

Şimdi mutluluk dedim ama hemen bunun, buruk bir mutluluk olduğunu belirtmem gerek. Yanlış anlamayın Prince of Persia: Sand of Time’ın yeni grafiklerle gelmesine çok sevindim. Fragmanı da oldukça güzel gözüküyor. Bunların hiçbirine itirazım yok. Fakat ben yeni bir oyun bekliyordum be.

Yani bu yaptığımın biraz şımarıklık olduğunun farkındayım. Her E3’de Ubisoft’tan bir Prince of Persia trailerı bekleyip, şimdi istediği trailer önüne düşmüken burun kıvıran biri olarak gözüküyor olabilirim. Ama ben gerçekten Prince’in yeni bir macerasını istiyordum. Yani ben zaten çok özleyince Sand of Time’ı yeniden oynayabiliyorum. Evet grafikler çağ dışı, evet mekanikler günümüze göre iyi değil ama çok sevdiğim için bunların hiçbiri gözüme batmadan nostalji duygularımı sonuna kadar yaşayabiliyorum. Bana yeni bir oyun gerekti!

Bir diğer nokta da şu ki her ne kadar grafikler 2003 yılındaki orijinal Sand of Time’dan daha iyi gözükse de 2020 yılındaki bir remake için oldukça yetersiz duruyor. Bu da beni bir nebze üzüyor açıkçası. Sanki bu remake 2010 yılında yapılmış ama sonra rafa kaldırılmış, şimdi de yeniden raftan çıkarılıp önümüze konulmuş gibi. Açıkçası biraz daha özenilmesini beklerdim. Ubisoft’un Prince of Persia’ya verdiği değer ne yazık ki yine kendini belli ediyor.

Öte yandan mutluyum be! Evet istediğim şey bu değildi ama yine de tamı tamına on yıl sonra gelen bir yaşam belirtisi değerinde bu oyun benim için. Yeni modellemeler, yeni mekanikler, yeni kamera açıları, yeni görevler ile beraber eski Sand of Time hikayesini birleştirecek olmalarının mükemmelliği bir yana serinin devamında Warrior Within ve Two Thrones remakelerinin olma potansiyelleri de ağzımın suyunu akıtan cinsten güzellikte. Yani belki bana hayalperest diyebilirsiniz ama bir de üçlemenin remake’i sonrasında yepyeni bir Prince oyununa kavuşursak var ya, daha ne isterim Allah’tan!

2021 yılının Ocak ayında çıkması planlanan Prince of Persia: Sand of Time için, sizin de anlayabileceğiniz gibi karışık duygular içindeyim. Siz ne hissediyorsunuz? Sonunda Prince’i yeniden göreceğimiz için mutlu musunuz? Yoksa yeni oyun gelmediği için hayal kırıklığına mı uğradınız? Gelin de yorumlarda Prince of Persia övelim biraz!

Author

Kalabalıkta sesini kaybetmemek için içerik üreten biri. Her ateşin iyi bir hikâyeye ihtiyacı olduğunu düşünür. Film, kitap, dizi, karikatür oyun ve müziğin her türlüsüne ilgisi vardır ama parası yoktur. Onu her yerde "Tavşan" diye çağırabilirsiniz.

4 Comments

 1. Geldim yorumlara. Şahsen ben hiç mutlu olamadım o grafikler neydi öyle ya 2008’deki oyunun grafikleri daha iyi şahsen.Yani evet 10 senedir insanlar bekliyordu ama kimse de şunu demez ‘Abi 1 sene önce yapın grafikleri kötü olsun’. Ubisoft’tan Bir sene daha ses seda çıkmasa kimse de gidip bir şey yazmaz zaten ümidimizi kaybetmiştik.Neyin acelesiyle böyle bir boku önümüze atma cesaretinde bulundular cidden anlayamıyorum. Öte yandan tek bir artısı var bu olayın o da en azından bir content geliyor PoP’la ilgili belki akıllanırlar da bu remakelerden sonra adam akıllı yeni bir oyununu yaparlar . Tek ümidim bu :/

 2. Prince of Persia denilen şey Assassin’s Creed oldu işte.
  Bi yere gittiği öldüğü bittiği yok, senelerdir devam ediyor zaten, bu yüzden beklemeye de gerek yok.
  Persli prensin gerçek yüzü meydana çıktı olay bu aslında.
  Meğer prens haşhaşiliymiş

  • M. Halit Koçak Reply

   Mutlaka biliyorsunuzdur Prince of Persia’nın yaratıcıları artık yeni Prince oyunu yapmak istemiyorlar, çünkü Prince’in kaderinde bir gün kral olmanın yattığını ve kral dediğiniz çatılarda koşup adam öldürmeyeceğini düşünüyorlar. Bu yüzden Prince’in emrindeki özel bir Assassin’i yapmak istiyorlar. Fakat bu proje allanıp budaklanıyor ve daha sonra Prince of Persia’dan ayrılarak Assassin’s Creed serisine dönüşüyor. Her ne kadar başlangıcı PoP serisi olsa da PoP ile AC aynı seriler değil. Oynanış mekanikleri de uzak açıkçası. O yüzden ben hâlâ bir güzel PoP oyunu bekliyorum yalan yok.

  • Al bi AC oyna bekleme, zaman kaçıyor
   Sana dogrudan cevap verilmiyor, hayrola?

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.