Bugün farklı bir şey yapalım dedik. Oyun dünyasının inciğini cıncığını tarayıp, ilginç konuları deşmek; spastik kostümlerden muhteşem şarkılara kadar listeleyip yazmaya yarın devam edeceğiz, fakat bugünlük, yavaş yavaş arkamızdaki ufuk çizgisinde kaybolmaya başlamış nesle bir selam çakmak istedik. PS4 ve Xbox One artık tam hızlarını aldılar. Wii U bir senedir etrafta. Wii’nin üretimi durduruldu. PS3 ve 360’a artık pek fazla büyük oyun çıkmayacak. Anlayacağınız, konsol tarihinin 7. neslini fiilen kapatmak üzereyiz. O halde, üç konsolun da kendilerine has münhasır (exclusive) oyunlarını bir listeleyelim dedik. Hazır mıyız? Yola PS3’ten başlıyoruz.

PS3, belki de Sony tarihinin gelmiş geçmiş en kötü konsol çıkışını yaptı. Önce geriye dönük uyumluydu, sonra o özellik çıkartıldı; Avrupa’ya çıkacaktı bir türlü çıkamadı, fiyatı zaten inanılmaz derecede pahalıydı ve genel olarak Sony, ne idüğü belirsiz bir teknoloji için gemileri erkenden yakmış gibi gözüküyordu. Uzun vadede o teknoloji, yani Blu-Ray diskleri tuttu, rakibi HD-DVD’yi alt etti. En nihayetinde Sony de PS3’ü ucuza getirmenin ve dolayısıyla ucuza satmanın bir yöntemini buldu. 2009’da PS3 tam manasıyla yeniden piyasaya çıktı. Logosu değişmişti, oyunların kapaklarındaki bant değişmişti, yazılımı büyük değişikliklere uğramıştı, donanım komple elden geçirilmişti ve artık ucuzdu. Bu şekilde yarışa yeniden dahil olabildi Sony ve en nihayetinde, son tabloda ikincilik ipini Xbox 360 ile birlikte göğüsleyebildi.

Tamam iyi hoş da, en iyi exclusive, özel oyunları nelerdi? İşte bizce şunlar:

 

20. Tales of Xillia

1 Tales of Xillia

Namco’nun meşhur serisi Tales serisi Japonya’daki popülaritesini görece Batı’ya aktarabilmiş nadir serilerdendir. Xillia için de durum bu oldu. Japonya’da insanlar kelimenin tam anlamıyla ayılıp bayıldılar, bir anda Tales serisinin en çok satan oyunlarından biri hâline geld. Biz de o derece bir hayranlık yaratmadı fakat dövüş sistemi hakikaten çok iyiydi, PS3’ün inanılmaz J-RYO kadrosunun arasında silinip gitmedi.

 

19. Twisted Metal

2 Twisted Metal

David Jaffe’ın eve dönüp, PS1’in en ünlü serilerinden biri Twisted Metal’i yapacağını açıkladığı E3 sunumu hâlâ akıllardadır. En nihayetinde biraz beklentimizin fazla gereksiz derecede yüksek olduğunu gördük, zira elimizdeki oyun PS1 sürümü kadar dev bir klasik değildi. Peki kötü bir oyun muydu? Hayır, özellikle de bir kısım buglar temizlendikten sonra çok büyük bir keyifle oynanıyordu.

 

18. Heavenly Sword

3 Heavenly Sword

Aah, PS3’te oynayacak tek oyunun Heavenly Sword ve Resistance olduğu günler. Herkes muhteşem bir kolektif arzuyla God of War III’ü beklerken Ninja Theory karşımıza Heavenly Sword ile çıktı. Bir God of War değildi, ama God of War gelene kadar elimizdeki en iyi şey olduğu da kesindi. Bize soracak olursanız hikayesi de çok güzeldi. PS3’ün en hakkı yenen oyunlarından.

 

17. Yakuza 3

4 Yakuza 3

Listede yine “her seriden bir oyun” kuralını işlettiğimizden, Yakuza 3 ve 4 arasında çok gidip geldik. Ama en nihayetinde hikayesiyle ön plana çıkan Yakuza 3 kaptı 17. sırayı. 2009’da Japonya’da, 2010’da ise Batı’da çıkan oyunun Yakuza serisine getirdiği yenilikler tek kelimeyle muazzamdı. Zaten halihazırda epik olan bir seriyi daha nasıl epikleştirebilirsiniz sorusunun cevabı Yakuza 3’tür.

 

16. MotorStorm: Apocalypse

5 Motorstorm Apocalypse

İlk MotorStorm’ları oynarken insanın içerisinde hep “bir şeyler eksik ya?” hissiyatı doğuyordu, bildiniz mi o hissiyatı? Tamam, eyvallah, ilk MotorStorm’da split-screen multi yoktu, fakat Pacific Rim’de bu özellik geldiğinde bile oyun biraz sıradan gözüküyordu zaman zaman. Sonra Apocalypse geldi. İşte o zaman eksikliği anladık: Biz yarışırken etrafta kopan, binaları yıkan, yeri sallayan bir kıyamet. Yarışlara getirdiği o kaotik eğlence anlatılmaz, yaşanır türden.

1 2 3 4
Author

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

5 Comments

  1. serious sam 3 Reply

    hiç birisi güzel değil bence ps3 e gelen en güzel oyun gta 5

  2. erkin yıldırım Reply

    çok iyi bir liste olmuş bu 20 oyundan sadece 2 sini oynamadım onlarıda oynıcam ama sırf journey için bile ps3 alınır

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.