Bugün farklı bir şey yapalım dedik. Oyun dünyasının inciğini cıncığını tarayıp, ilginç konuları deşmek; spastik kostümlerden muhteşem şarkılara kadar listeleyip yazmaya yarın devam edeceğiz, fakat bugünlük, yavaş yavaş arkamızdaki ufuk çizgisinde kaybolmaya başlamış nesle bir selam çakmak istedik. PS4 ve Xbox One artık tam hızlarını aldılar. Wii U bir senedir etrafta. Wii’nin üretimi durduruldu. PS3 ve 360’a artık pek fazla büyük oyun çıkmayacak. Anlayacağınız, konsol tarihinin 7. neslini fiilen kapatmak üzereyiz. O halde, üç konsolun da kendilerine has münhasır (exclusive) oyunlarını bir listeleyelim dedik. Hazır mıyız? Bu seferki durağımız Xbox 360.

Konsol üretimi işine bir sene önce girmiş olan Microsoft, toplayacağı tüm dersleri toplamış gözüküyordu. Belli ki stratejik bir kararla, rakiplerinden bir sene önce çıkış yaptılar. Stratejik diyorum, zira konsolun donanımsal olarak böyle bir mevzuyu kaldıramadığı üç kırmızı ışık skandalıyla ayyuka çıktı. Konsolları pert eden ve en heyheyli döneminde %20’ye varan oranlarda rastgele görünebilen hata, 360’ın başını çok yaktı, fakat yıllar sonra MS’in ikinci konsolunu hatalarıyla hatırlamayacağız. 360, konsol piyasasına getirilen muhteşem bir online hizmet, indie oyunlara spot ışığını tutan ilk sistem ve aşağıdaki harika münhasır oyunlarla anılacak.

İşte bizce o harika münhasır oyunlar şu şekilde:

 

20. Blue Dragon

1 Blue Dragon

Başını Final Fantasy yaratıcısı Hironobu Sakaguchi’nin çektiği Mistwalker, Microsoft’un bir türlü penetre edemediği Japon piyasasına giriş biletiydi. Plan kağıt üzerinde muhteşemdi: işin üstadı bir adamdan, Japonya’da popülaritesi asla bitmemiş bir türe mensup oyunlar yaptırmak. Blue Dragon bu planın ilk ayağı olarak karşımıza çıktı. Muhteşem bir klasik değildi, ama türün rafine örneklerinden biri olarak yıllar sonra da aklımızda kaldı.

 

19. Banjo-Kazooie: Nuts & Bolts

2 Nuts and bolts

Nuts & Bolts’un en büyük günahı isminin başındaki Banjo-Kazooie ibaresiydi. Rare’in N64’te başlamış efsane serisinin gölgesi oyuna bakışı kökünden değiştirdi. Problem, Nuts & Bolts’un özünde önceki Banjo-Kazooie oyunlar gibi bir platform oyunu değil, LEGO vari bir inşa oyunu oluşuydu. Rare’in 360 kariyerindeki parlak anlardan biri olduğu kesin.

 

18. Undertow

3 Undertow

Şimdiden uyaralım, bu listede bol bol XBLA oyunu göreceksiniz ve bunların bir kısmı da shoot ’em up türünde olacak. Nasıl olmasın ki? Undertow gibi örnekler varken, Xbox 360’ın shoot ’em up türünü 21. yüzyıla taşıyan platform olduğunu söylememek mümkün mü? Su altında, tam janrın hayranlarını ihya edecek bir shoot ’em up oyunu yapma fikri kimin aklına geldiyse o kişinin eli öpülmeli.

 

17. Beautiful Katamari

3 ZBeautiful Katamari

Bir zamanlar büyük meseleydi PS2 neslinde Sony’nin tarafında olup 360 çıkınca kamp değiştiren seriler. Sony, Nintendo’ya yaptığını şimdi Microsoft tarafından tecrübe ediyora benziyordu. En nihayetinde tablo öyle çizilmedi, ama Beautiful Katamari, bu korkuyu alevleyen oyunlardan biriydi. PS2 döneminin en eğlenceli oyunlarından biri yeni nesle karşı kıyıda çıkmış, kalitesini de aynen korumuştu.

 

16. Saints Row

4 Saints Row

Bu listede çok göreceğiniz şeylerden biri de hayatına Xbox 360’a özel başlayıp, sonra multiplatform olan oyunlar olabilir. Saints Row serisinin bugün geldiği nokta, 2006’da ilk çıkış yaptığında fersah fersah ötede. İlk Saints Row kaliteli, ayarında yapılmış tadı enfes bir GTA klonuydu. Şimdiki abzürt oyun mu daha güzel, yoksa bu yarı-gerçekçi atmosfer mi sabaha kadar tartışılır, ama Saints Row’un kendine has tadı, bu oyunda da alttan alta olsa da vardı.

1 2 3 4
Author

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.