PlayStation 5 hakkında sınırlı bilgiye sahip olduğumuz şu günlerde, biz oyuncuların en çok merak ettiği konulardan biri olan grafik konusu sonunda biraz olsun aydınlandı. Epic Games tarafından geliştirilen oyun motoru Unreal Engine’in yeni sürümü Unreal Engine 5 tanıtıldı, üstelik PS5 üzerinde oynanmış bir demo ile!

Yeni nesil PlayStation’ın önce bir takım teknik özellikleri duyuruldu. Sonra yeni kumandası DualSense tanıtıldı derken şimdi sıra grafiklere geldi. Tam olarak bir PlayStation 5 oyunundan bir görüntü olmasa da, Unreal Engine gibi birçok büyük oyunun kullandığı oyun motorunun yeni sürümünden bir demo yayınlandı. Üstelik öyle test amacıyla hazırlanmış bir demo da değil. Başlı başına bir oyunmuş gibi kontrol edilebilir bir karakter eklenmiş, pek güzel bir atmosfer tasarlanmış ve tamamen oynanabilir bir oyun demosu hazırlanmış. PS5 ile oynanmış ve doğrudan kaydı alınmış. Hatta bu demoyu yeni bir PlayStation 5 oyunu fragmanı diye yayınlasalar ben çok net yerdim ve merakla da beklerdim. O denli ilgi çekici ve başlı başına bir oyun gibi duruyor. Zaten modellenen karakteri çekip aldığınız zaman, ortaya film kalitesinde bir video çıkıyor.

Demoda gördüğümüz ve Epic Games’in NANITE adını verdiği teknoloji sayesinde, inanılmaz yüksek kalitede modellenmiş alanlar hiçbir şekilde optimizasyon problemiyle karşılaşmayıp doğrudan sürükle bırak mantığıyla oyun alanınıza eklenebiliyor ve gerçek zamanlı olarak modelleniyorlar. Geliştiriciler için herhangi bir FPS ayarına ve modellemenin detayını azaltmaya gerek kalmıyor. Film görseli kalitesindeki obje ve atmosferik modelleri oyunun içine ekleyiveriyorsunuz, gerisini Unreal Engine 5 hallediyor. Anlayacağınız yeni oyun motoruyla birlikte, geliştiricilerin ortaya iyi bir oyun çıkarmak için harcadığı zaman ve ödedikleri bedel azalacak.

Ayrıca son dönemde adını sık sık duyduğumuz RTX teknolojisinin yeni nesil konsollarda olacağını da biliyorduk. Epic Games de Unreal Engine 5 ile birlikte tıpkı RTX gibi olan bir özellik eklemiş ve adına da Lumen demiş. Bildiğimiz lümen evet. Bu Lumen özelliği sayesinde ışık kaynağı tıpkı RTX gibi gerçekçi bir aydınlatma yapısına sahip oluyor ve mevcut ışık tüm alana yayılıyor. Epic Games teknoloji ekibi sorumlusu Kim Libreri: “Yeni nesil konsollar, tüketiciler için büyük bir sıçrayış olacak. Unreal Engine 5 de bu sıçramanın zirve noktası niteliğinde.” diyor. Üstelik bu sadece bir demo. Gördüklerimizin de büyük çoğunluğu dağ taş. Eğer gösterildiği gibi olacaksa, bu oyun motoruyla yapılmış oyunların nasıl gözükeceğini düşünemiyorum bile.

Tabii bütün bunları anlatıyoruz da biz deneyimleyebilecek miyiz orası apayrı bir konu. Yine de teknoloji teknolojidir ve bu sefer Unreal Engine, teknoloji açısından gerçekten müthiş bir iş çıkarmış gibi duruyor. Şimdiye kadar gördüğümüz en gerçekçi ve detaylı modelleme, ışığın gerçek bir ışık kaynağı gibi hareket etmesi ve atmosferin hem kendi içerisindeki hem de karakter ile arasındaki etkileşimi oldukça etkileyici. Unreal Engine’in büyük oyunlarda ne kadar yaygın kullanıldığını düşünürsek, yeni nesil PlayStation’da bu motor ile hazırlanmış oyunlar görmememizin imkanı yok. Bekleyelim ve PlayStation 5 ile birlikte karşımıza nasıl oyunlar çıkacak görelim!

Author

tasarımcı, fotoğrafçı, oyuncu, teknolojisever, soundtrack delisi. her türlü online mecradan ulaşmak için: @mfurkanakyuz

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.