Mafia, benim için çok özel bir oyun serisi. Sadece benim için değil, dünyaya bakıldığında bizim ülkemizde diğer ülkelere kıyasla nedense daha çok sevilen ve ilgi gören bir oyun Mafia. Çıktığı günden bu yana, hâlâ hayranları tarafından internet aleminde gifleri paylaşılıyor ve bir yerlerde övülüyor. Hatta biz de serinin ikinci oyununu şu yazıda bir güzel övmüştük. Son zamanlarda ise Mafia serisi, özellikle ikinci oyun Mafia 2 yeniden gündemdeydi. Oyun camiasında bir şekilde remastered versiyonunun geleceği dillerde dolanıyordu birkaç gündür. Mafia resmi Twitter hesabındaki hareketlilikler de kulağımıza son sözleri fısıldadı: “Family.”, “Power.”, “Respect.”.

Arka arkaya attığı bu üç tweet sonrasında tüm Mafia hayranlarını gaza getirecek yepyeni bir gelişmeyi bizlerle paylaşan Mafia hesabı, Mafia Trilogy’i duyurdu. Ayrıca hesap, öncesinde Mafia 3 olan adını da Mafia Trilogy olarak değiştirdi. Yeni gelecek bu üçlemeyle birlikte: Mafia, Mafia 2 ve Mafia 3 yeniden hem PC hem de konsol için bütün platformlarda oyuncuların karşısına çıkacak. Resmi hesapların yayınladığı fragmanla birlikte, serideki her oyundan bir kesit ve bir de tarih görüyoruz. Bu bir çııkş tarihi olmasa da 19 Mayıs günü bu üçlemeyle ilgili yeni bir duyuru yapılacağı belirtiliyor ki işler burada bitmiyor. Fragman yayınlandıktan kısa bir süre sonra, Microsoft Store’da Mafia: Definitive Edition adı altında bir paket ‘yanlışlıkla’ yayınlanıyor ve karşımıza yeniden çıkacak olan Mafia serisine dair epeyce bilgi sunuyor. Şu an o sayfa yayından kaldırılmış durumda ancak bu yazıyı yazmaya başladığımda yerinde duruyordu. Bu ‘yanlışlıkla’ yayınlama olayları genellikle sırf reklam olsun diye yapılıyor ama biz işimize, elimizde olanlara bakalım. Çünkü bu pakedin neye benzediğine dair kafamızda fikir oluşturmaya yetecek kadar bilgi sahibiyiz.

Sayfada yayınlanan bilgilere göre; oyunlar orijinallerine sadık kalmakla beraber, sadece iyileştirilmiş grafiklere değil aynı zamanda iyileştirilmiş oynanış mekaniklerine ve hatta hikayede bir takım yeniliklere de sahip olacak. İlk iki oyunun yer alacağı bu Definitive Edition paket 28 Ağustos tarihinde oyuncularla buluşacak.

Bir de bu ilk iki oyuna ait görseller yayınlandı ki tam poster yapıp duvara asmalık. Görselleri gördükten sonra, bu muhteşem oyunları sadece böyle güzel grafiklerle oynama düşüncesi bile içimi kıpır kıpır ediyor. Üzerine ekleyecekleri yenilikler de, umarım oyunun dünyasıyla daha derin etkileşime girebileceğimiz ve oynanış zevkini arttırabilecek kıvamda olur. Sonuç olarak karşımızda remastered ile remake arası bir Mafia paketi var ve bu ilk iki oyun da gerçekten oyun dünyası tarafından övgüyle bahsedilen yapımlar.

Hayranlar tarafından karışık eleştiriler almış olan Mafia 3 dışında, Mafia ve Mafia 2’nin yeniden karşımıza çıkacak olması seriyi sevenler için gerçekten heyecan verici. Zaten bu ilk iki oyunun remastered versiyonunun gelmesini isteyen büyük bir kitle var. Mafia 3 için nasıl bir yenilik söz konusu olacak emin değilim. Çünkü oyun çıkalı yaklaşık dört yıl oldu ve hafızamızdaki yeri oldukça taze. Ancak diğer iki oyunun grafiklerinin cilalanması ve eklenecek bir takım yenilikler, Mafia serisini tekrar oynamak için yeter de artar bile. Siz ne düşünüyorsunuz, yenilenmiş Mafia’lara coştunuz mu?

Author

tasarımcı, fotoğrafçı, oyuncu, teknolojisever, soundtrack delisi. her türlü online mecradan ulaşmak için: @mfurkanakyuz

4 Comments

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.