Eskiden, yani esasen çok da uzak bir geçmişte değil, baya beş sene kadar önce eskiden, oyun serisi dediğimiz şey üç yılda, dört yılda bir meyve veren bir ağaçtı. Bir tek EA’in spor oyunları senelik çıkar, bir de The Sims’in ek paketleri rutine bağlardı. Onun haricinde devam oyunlarıyla ilgili bu kadar aceleci değildik oyun dünyası olarak. Genel hissiyat, “bittiğinde çıkar” şeklindeydi. Sonra Activision’ın aklına dahiyane bir fikir geldi. Ubisoft bu fikre çok coştu. EA zaten dünden hazırdı. Herkes bir anda senede bir oyun çıkartmaya başladı.

Buna karşı direnen birkaç firma da olmadı değil. Mesela Valve, baya ısrarlı bir şekilde yarıda bıraktığı hikayeyi Half-Life 3 ile tamamlamamayı tercih ediyor hâlâ. Blizzard hâlâ beğenmedi mi %80’ini bitirdiği oyunu yakıyor. Bethesda üç senede bir Fallout, bir Elder Scrolls sistemine bağladı. Bu anlayışın bayraktarı Ubisoft bile vitesi bir geriye çekti, Assassin’s Creed serisini molaya aldı yanlışları düzeltene dek. Ve tabii ki, bir adet de Rockstar var naçizane.

Rockstar, bu modern “hemen çıkartalım, parayı toplayalım” anlayışının o kadar antitezi ki, dünyanın gelmiş geçmiş Mario ve Minecraft’ten sonra en başarılı oyun serisi bunlara ait olmasına rağmen, ona bile kast edip altı sene yeni oyun çıkartmak üzere bekleyebiliyorlar. Bir oyun geliyor mesela. İnanılmaz popüler. Konsol sahipleri felaket titriyor oyunun karşısında. Onlarca ödül topluyor. Buna bakıp diyorlar ki, “tamam, biz buna yedi sene bir şey yapmayalım

İşte o yedi senelik bekleyişin, altıncı yılında, sona bir sene kalmış hâlindeyiz. Geçtiğimiz gün Red Dead Redemption 2 açıklandı. Şu an bildiğimiz tek şey, 2017’nin sonlarına doğru çıkacağı, PS4 ve Xbox One’a geleceği ve adının Red Dead Redemption 2 olacağı. Sonuncusu haricinde –zira Red Dead Revolver, Red Dead Redemption diye giden bir serinin, üçüncü oyunda Red Dead Revolution falan olmasını beklerdim– hiçbiriyle bir problemim yok. Teaser fragman da şurada. İzleyin, bekleme moduna geçin, ve Amerikan 19. yüzyıl Batı’sında at koşturmaya geri döneceğimiz günleri hayal etmeye şimdiden başlayın.

Author

Yalnız olduğunu düşünen, ama bunun uzun sürmeyeceğini bilen bir adam. Bir gün Kaliforniya'nın yeşillikleri uğruna Arizona'daki evini terk edip gitti, geri dön çağrılarına da kulak vermiyor.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.