Humble Monthly diye bir şey var, illa ki duymuşsunuzdur. Şu hani sürpriz kutuları var ya, ülkemizde de GeekKutu çiçek gibi idame ettiriyor o işi? Abone oluyorsunuz, her ay başı kapınıza içinde incik concuk bulunan bir kutu geliyor ya hani? İşte Humble Monthly, bunun dijital oyun versiyonu. Her ay pırlanta gibi kodlar gönderiyorlar size. Siz maili açıyorsunuz. “Iyy, ben buna mı para verdim, yivrenç” diyerek tam bir nonoşluk yapıyorsunuz, sonra şöyle bir oyunların Steam mağaza sayfalarına göz gezdiriyorsunuz, “ya acaba?” diye bir deneme mahiyetinde indirme yapıyorsunuz… Voila. Saatlerinizi gömmüşsünüz, haberiniz yok.

Renowned Explorers da bizim için öyle oldu. Siz bizim gibi ilk başta yargılamadan, şu şahane oyuna balıklama atlayın diye de; müsaadenizle övmek isteriz. Buyurun.

 

1. Sanat Tarzı

Renowned Explorers 4

Renowned Explorers’ı övmeye, ilk gördüğünüz şeyle başlama niyetimiz var: Sanat tarzı. Bundan kastımız, grafikler aslında. Fakat “grafik” çok teknik bir tabir, gözünüzün önüne poligonlar, 1’ler ve 0’lar getiriyor. Halbuki Renowned Explorers naif, elle çizilmiş gibi, sade bir sanat tarzına sahip. Ama buna rağmen, acayip dinamik ve gözü de yormuyor. Bir Professor Layton değil, ama el çizimine öykünen oyunlar arasında, şapkalı profesörümüzden sonra listenin zirvelerine yakın.

 

2. Keşfetme Hissiyatı

Renowned Explorers 7

Oyun, zaten ismiyle müsemma, bir keşfetme oyunu. Sizin bir ekibiniz var, o ekiple birlikte keşiflere çıkıyorsunuz. Macera ya da serüven demek çok istiyor muyum bilmiyorum, çünkü yaptığınız esas şey, keşfetmek aslında. Oyun da bunun ayrımını çok iyi yapıyor. Görevler için kullandığı kelime, “Expedition“, “adventure” ya da “campaign” değil. Ana ekranda ayarlamalarınızı yaptıktan sonra, gideceğiniz yeri seçip, orayı adım adım parselliyorsunuz. Piramitler mi istersiniz, Karayipler mi, Macaristan mı? Her yerin kendine has bir öyküsü, hazineleri ve farklı mücadeleleri var. Bunları tespit etmek de, oyuncuyu dev ihya ediyor.

 

3. Tekrar Oynanabilirliği

Renowned Explorers 5

Allah için Renowned Explorers’ın mevcut expedition sayısı çok zayıf. Üç dört oyunda her yere en az bir kez gitmiş, her yeri en az bir kez tamamlamış oluyorsunuz zaten. Ek paketinin yolda olduğunu söylüyor yapımcılar; ama ben o gelene kadar çok garip bir şey söyleyeyim: Bu dar expedition sayısına rağmen, oyunun tekrar oynanabilirliği yüksek. Görevlerdeki bazı şeyler sabit, ancak bazı şeyler değil. Üstelik oyunun sahip olduğu kaynak ve araştırma sistemi sağ olsun, farklı farklı ekip build’leri oluşturup tekrar denemenin de önü açık.

1 2
Author

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.