Toplu olarak kapalı bir ortama girip kendi kendine “N’apıyorum lan ben” diyene kadar dans etmek rahatlatıcı bir eylem. Evrimsel olarak da bir yerlerde genlerimize işlenmiş olmalı, zira tarihin farklı zamanlarında, uygarlığın farklı noktalarında hep bir araya gelip bir şeyler için dans etmişiz. Bazen bu danslar iktidarı rahatsız etmiş de yasaklanmış, bazen yukarıdan nur yağdırdığı düşünmüş, bazen de sırf eğlencesine yapılmış. Ama genel olarak birileriyle yan yana durup, müziğe göre kol bacak sallamak bizim bir tür olarak ihtiyaç duyduğumuz bir şey.

Yalnız bu konuda benim ince bir rahatsızlığım var, genelde bu tip aktivitelere ev sahipliği yapan yerlerin müzik konusunda bir tekelleri var. Elbette bazı tip enstrümanların, bazı tip ritmlerin, bazı tip melodilerin dansa diğerlerinden daha müsait olduğu bir gerçek. Yüksek tempo lazım, perküsyonun biraz damardan girmesi lazım, gürültünün hafif insanın kollarını hafifletiyor olması lazım. Ama bu özellikler sadece EDM müzikte mevcut olmasa gerek, değil mi?

Değil zaten. Biz bu listenin adını koyarken fark ettik. Gerçekten çok naif bir biçimde, “ya şöyle dans edilecek rock müzikler derleyelim, millet açsın kopsun” diye düşünürken, utanarak, zaten bütün bu müziğin adını bir dans türünden aldığını hatırladık. Rock, tamam ama, bir de roll var orada. Bütün müzik adını sallanmak ve yuvarlanmak fiilinden alıyor. Yani Amerika’yı yeniden keşfetmiyoruz. Bu rock. Buna dans ediliyor.

Biz de öyle düşünerek rock’ın farklı dallarından sizi yuvarlandıracak şarkıları topladık. Bazıları biraz daha sert. Bazıları biraz daha funk. Bazıları daha gevşek. Genel olarak tek kaidemiz pogo, headbang gibi daha agresif ve/veya statik danslara değil, gerçekten kol bacak sarsmalı müziklere yer vermek oldu. Sonucunda da şöyle bir playlist çıktı. Buyurun, afiyetle dinleyin, afiyetle dans edin. İyi dinlemeler!

Author

Yalnız olduğunu düşünen, ama bunun uzun sürmeyeceğini bilen bir adam. Bir gün Kaliforniya'nın yeşillikleri uğruna Arizona'daki evini terk edip gitti, geri dön çağrılarına da kulak vermiyor.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.