Hatırlar mısınız, geçtiğimiz haftalarda sizlerle bir haber paylaşmıştık GTA serisiyle ilgili? Hani BBC’nin Grand Theft Auto’nun yapım süreciyle, spesifik olarak da GTA III – Vice City döneminde Amerikalı avukat Jack Thompson’ın Rockstar Games ile yaşadığı hukuki mücadeleyle ilgili bir dizi çekeceğini söylemiştik sizlere. Hatta GTA’nın baş yapımcılarından Sam Houser’ı Daniel Radcliffe, Jack Thompson’ı ise Bill Paxton’ın oynayacağı duyurulmuştu. İşte o mini dizi projesiyle ilgili, şimdi çok acayip bir haber geldi.

881249-rockstar-games

GTA’nın tüm haklarını elinde bulunduran ve Take-Two Interactive bünyesinde faaliyet gösteren Rockstar Games resmi bir açıklamayla BBC’ye karşı bir dava açtığını duyurdu bugün. Rockstar’ın beyanına göre ebeveyn şirket Take-Two, BBC’ye bir “telif hakkı ihlali” davası açtı. Adı “Game Changer” olması planlanan mini dizinin izin alınmadan yapıldığı ve Take-Two ile Rockstar’ı kendi markalarını korumak için bu aksiyonu aldığı söylendi.

Şimdi diyeceksiniz ki, “koskoca BBC bir telif hakkı almayı akıl edemedi mi?”. Aslında gerekmiyordu. Şöyle diyelim, BBC’nin yaptığı şu an bizim yaptığımızdan çok da farklı değil. Rockstar’ın bir markası üzerinden orijinal bir içerik çıkartıyorlar. Sadece konu olarak kullanıyorlar Rockstar’ın bu markasını. Peki o zaman Rockstar Games davayı neden açıyor, neticede bir araştırma kitabı yayınlansa bununla ilgili yazar Rockstar’a para vermek ya da danışmak zorunda değil, değil mi? Ama eğer kitapta Rockstar ya da markaları hakkında kasten yanlış bilgi verirse, onun hukuki bir karşılığı var. Mesele de büyük olasılıkla buradan kopuyor.

unnamed

Buradaki incelik, muhtemelen Rockstar’ın senaryoya dair bir malumata sahip olmasından kaynaklanıyor. Zaten Rockstar da resmi beyanında “biz bunu BBC ile makul bir şekilde çözmeye çalıştık” diye bir ibare geçmiş. Senaryonun da Rockstar için çok çetrefilli ve hassas bir dönemi anlattığı düşünülürse, stüdyo muhtemelen senaryonun kendisinden  nem kaptı, BBC ile müzakere etmeye çalıştı, BBC geri adım atmadı, mesele hukuki bir zemine taşındı. Bu dava mahkemeye intikal eder mi? Zor. Bu tip dev davalar yargıç gözü görmez genelde. Ama bir süre boyunca o Rockstar dizisini göremeyebiliriz gibi duruyor.

Author

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.