Her ay klasik olarak gelen GTA VI ile ilgili haberlere oldukça alışkınız ve aslında çok da önemi olmayan, birçoğu uydurma olan haberler bunlar. GTA VI Türkiye’de geçecekmiş. GTA VI ‘da CJ ve Sweet birlikte gözükecekmiş gibi bir ton yalan haber geliyordu genelde ama bu seferki bir başka. Oyun tarihinin en büyük sızdırma vakası yaşandı desek abartmış olmayız herhalde. Gelin bakalım detaylarında neler varmış.

Geçtiğimiz günlerde internete birkaç adet GTA VI ön geliştirme testleri diye videolar sızdı. Teateapotuberhacker lakaplı bir hacker, GTA V ve GTA VI’nın kaynak kodlarına eriştiğini GTA forumlarından duyurdu ve fidye talep ettiğini açıkladı. Videoda gözüken oyun motoru ve birkaç detaya bakınca bunun ön geliştirme aşamasından bir video olduğu aşikâr. Üstüne hacker on bin satırlık kodu da sızdırınca gerçek olma ihtimali artmaya başladı. Ardından zaten Rockstar Games’den de açıklama geldi.

Görüntüleri izleme fırsatı bulmuş insanlar genelde grafik kalitesinin kötülüğünden söz etmişler, bu detaya takılmak aslında çok saçma çünkü bu görüntülerin ön geliştirme aşamasından olduğu çok belli ve bu süreçte grafiğin kötü olması çok normal, asıl önemli detay videolarda geliştirilen detaylar. Rockstar Games, bütün görüntülere telif attığından dolayı görüntüleri sizlere paylaşamıyorum maalesef fakat nelerin geliştirildiğini size anlatabilirim.

GTA VI’da, çatışma ve gizlilik konusunda oldukça yenilikçi adımların atıldığını söyleyebilirim. GTA V’de bile duran hantal gizlilik görevlerini bu oyunda biraz daha geliştirmeye çalışmışlar. Videolarda karakterin yerde sürünürken ya da eğilirken bir yandan da eliyle yüzünü kapadığını görüyoruz. Ayrıca yapay zekânın oyuncuyu fark etme özelliği üzerinde de çalışmışlar. Bir de daha önceki sızıntılarda da bahsi geçen ceset saklama mekaniği de oyuna eklenmiş gibi gözüküyor. Karakterimizin bir cesedi omzunda taşıdığını görüyoruz. GTA oyunlarındaki bence en sıkıcı görevlerini geliştirmek için oldukça büyük adım attıkları aşikâr.

Çatışma konusunda ise birkaç yumruk ve silah mekaniklerinin testinin yanında yere silah bırakıp, yerden silah alma mekaniklerinin de oyuna eklendiğini görüyoruz. Çatışmaları renklendirecek bir özellik gibi duruyor. Belki bir yere girmeden camdan silahı atacağız sonra da ana kapıdan girip, detektörden geçtikten sonra attığımız yerden silahımızı alacağız gibi görevler bizi bekliyor olabilir. Bir de otomatik siper alma mekaniği de eklenmiş oyuna. Elimizde silah varken bir duvara yaklaştığımızda karakter otomatik duvara siper alıyormuş gibi duruyor. Belki bunu bir tuşla yaparız veya gerçekten de otomatik bir şekilde siper alıyordur o konuda net bir şey söylemek mümkün değil.

Daha önceki söylentilerden de yine birkaç detay belli oldu. Oyunda yönettiğimiz karakterlerden birisinin kadın olacağı yönünde söylentiler vardı bu ön geliştirme sürecinde bahsedilen bu karakteri de görüyoruz. Onun dışında soygun yapma mekaniği eklenmiş, bir dükkâna girip soygun yaptığımız bir sahne var bu da hem hikâyede hem açık dünya görevlerinde birer yenilik. Ayrıca GTA 6’nın Vice City’de geçeği de doğrulanmış oldu.

Bütün bu bilgileri sızdıran hacker abi sonrasında pazarlık için telegram ve mail adreslerini forumda paylaştı. Daha sonrasında ise GTA 5 kaynak kodlarını satılığa çıkardığını iddia etti ve bir GTA modcusu beş Bitcoin’e (yaklaşık yüz bin dolar yapıyor) GTA 5 kodlarını satın aldı. Sonrasında bu kaynak kodlarının sahte olduğu anlaşıldı. Ardından birkaç tane Rockstar Games çalışanının telegram üzerinden pazarlığa oturduğu görüldü.

Bütün bunların üstüne Rockstar Games bir basın açıklaması yayınladı.

Bütün bu kargaşa nereye varır kestirmek zor fakat açıklamanın aksine oyunun çıkış tarihinin ertelenmesi söz konusu olabilir. Bu devasa sızdırma olayının arkasındaki isimin Sam Hyde olduğu iddia ediliyor. Fakat kendisi bir school shooting yapmış ve o esnada öldüğü bildirilmişti. İşin arkasında gerçekten Sam Hyde mı var henüz kesin değil. Take-Two en kısa sürede gerekenlerinin yapılması ve olayın kontrol altına alınması için gereken adımları attığını açıkladı. Tarihe geçecek bu olayın sonucu ne olacak hepimiz zamanla göreceğiz.

Author

Viking gibi göründüğüne bakmayın, içinde sarhoş bir İrlandalı yatıyor. 7 yaşından beri yarı zamanlı geeklik kariyerine sahip bir birey. @olhnms

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.