Star Wars’ın genellikle prequel trilogy olarak adlandırılan bir üçlemesi var. İşin geek’ine bunu anlatmam gereksiz ama, usuldendir, ben yine de netleştireyim: Bu tabir sırasıyla 1999, 2002 ve 2005’te çekilen Phantom Menace, Attack of the Clones ve Revenge of the Sith‘i kapsıyor. Bu üç film, 2015 yılına kadar evrensel bir şekilde ayakkabının altına yakışan sakız kıvamında anılıyordu. Fakat The Force Awakens ile birlikte dünya Lucas’sız bir Star Wars’a maruz kalınca, kıymetleri biraz daha arttı.

Bir süredir Disney’nin iplerini elinde tuttuğu yeni Star Wars döneminde de o üçlemeye küçük atıflar görüyorduk, gördüğümüz kadar da duyuyorduk aslında. Elbette ki en büyük referanslar genelde Star Wars Rebels cephesinden geliyordu, o da dizinin esasında Clone Wars‘ın ruhani takipçisi olmasıyla açıklanabilecek bir durumdu. Şimdi bunun biraz daha ötesinde bir şey var. Bu senenin Star Wars olayı Rogue One, mevzu itibariyle prequel’lara biraz daha saygılı.

Filmde Vader’ın gözükeceği zaten uzun zamandır bilinen bir detay. Göreceğimiz Vader, Anakin olmaktan çok da uzaklaşmadığı için, karakter itibariyle Hayden Christensen’ın canlandırdığı genç Skywalker’dan izler taşıyacaktır illa ki. Filmin konusu da zaten, Revenge of the Sith’te ufaktan değinilen Rebellion‘ın kuruluşu meselesinden geçecek. E geçecekse, kime uğrayacak? Rebellion’ın erken döneminin kilit figürlerinden birine elbette. Bail Organa’ya.

Attack of the Clones ve Revenge of the Sith’te başarılı aktör Jimmy Smits tarafından canlandırılan karakter, malumunuz, Leia’nın üvey babası. Kendisi Alderaan eşrafından. İkinci ve üçüncü filmde tanıyıp, kanımız kaynamıştı kendisine, hatta bu bilgiyle dördüncü filmi izleyince Death Star’ın katliamına daha da üzülmüştük. Karakterle Rogue One’da biraz olsun hasret giderebileceğiz. Aktör Jimmy Smits, hayranların uzun zamandır varsaydığını geçtiğimiz gün doğruladı ve kendisinin filmde küçük bir rol üstlendiğini açıkladı. Bu Disney’in prequel üçlemeye en net saygıyı gösterdiği an olacak ve biz bunun dev arkasındayız. Siz ne diyorsunuz?

https://youtu.be/FbiVB2vxJ7c

Author

Yalnız olduğunu düşünen, ama bunun uzun sürmeyeceğini bilen bir adam. Bir gün Kaliforniya'nın yeşillikleri uğruna Arizona'daki evini terk edip gitti, geri dön çağrılarına da kulak vermiyor.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.