En sonunda, Secret Wars geldi çattı sevgili geekyaparlar. Aylar öncesinde lansmanı yapılan; Jonathan Hickman’ın Avengers ve New Avengers serilerinde temelini üç senedir hazırladığı, Marvel’ın haftalardır izah etmeye çalıştığı o mega event en sonunda kapımızı çizimleri Esad Ribic’e, kelimeleri ise hâliyle Jonathan Hickman’a ait olan Secret Wars #1 ile start aldı. Ve bu startın ardından, Hickman hiç vakit kaybetmedi gitmek istediği yere ulaşmak için.

Secret Wars event’inin bir çeşit “reboot’umsu” olduğunu biliyor, ama adını koyamıyorduk. Ne zaman Marvel’ın yazı işleri müdür Axel Alonso Newsarama’daki köşesinde “bu 616’nın bildiğimiz hâliyle sonu” dedi, o zaman kıllanmaya başlamıştık. Incursion denilen kozmik olayların da ne olduklarına çizgi romanlardan az çok vakıf olduğumuzdan, sonuçtan şüpheleniyorduk zaten. Korktuğumuz başımıza geldi, Secret Wars #1 şu resimle bitti.

marvels end

Hemen kızacaksınız, biliyorum, ama bu bir spoiler değil. Marvel bunun temelini üç senedir yapmakta, temiz bir dört beş aydır da “Secret Wars gelince bitecek evren hacıt” demişlerdi zaten. Bu sadece olan bir olay, bir nevi kültürel bir eşik. Peki ne oldu da buraya geldik? Dilimiz döndüğünce anlatalım. Marvel multi-evreni, bir süredir “Incursion” adı verilen kozmik olaylarla sarsılmaktalardı. Bu kozmik olayları özünde şöyle tanımlamak mümkün: Multi-evrende iki evren birbirine doğru Dünya noktasından ilerliyor. Eğer iki Dünya çarpışırsa, evrenler yok oluyor. Fakat Dünya’lardan biri yoksa, diğer evren sorunsuzca öteki tarafa geçiyor, iki evren de ayakta kalıyor.

Screenshot_3

Bunun arkasında kim olduğunu söylemeyelim, Hickman’ın Avengers ve New Avengers serilerini takip edin, siz bulun! Ama şunu bilin, bu meseleyle ilgili Marvel’ın en parlak zihinleri (Reed Richards, Dr. Doom, Dr. Strange, Tony Stark…) türlü türlü çare bulmaya çalıştılar, hiç de oralı olamadılar. En sonunda iki evren kaldı, 616 ve Ultimate. O iki evren de Secret Wars’ın ilk sayısında çarpıştılar, ve karşılıklı yok oldular. Artık zaman, Battleworld’de hayatta kalan alternatif ve paralel evrenlerin, bir de onların savaşçılarının zamanı. Bakalım, merakla bekliyoruz artık bir sonraki haftayı!

Author

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

11 Comments

 1. “Hemen kızacaksınız, biliyorum, ama bu bir spoiler değil.”
  Yav batman’i okuyanların aksine, marvel ı takip etmeyenlerin bile cayır cayır bildiği birşeydi bu. “Buna da spoiler diyeceksiniz şimdi siz” falan… Bilemedim.

 2. Abicim, bir olayın gerçekleşmesini bilsen bile ne zaman gerçekleşeceğini bilmiyorsan heyecanla beklersin… belki event’in bitmesini bekliycez okumak için? Oldu mu şimdi…

  Bir de, reboot demeyin bari. Yeni nesil Avengers kadrosunun görselleri falan paylaşılmıştı. Bildiğin yeni thor, yeni ms.marvel var. Reboot mu şimdi bu?

 3. Sadık Dişli Reply

  İlk sayı nedense beni tatmin etmedi, bilmiyorum galiba beklentiyi çok yükselttiler ama hikayeye fena başlamadılar gibi.

 4. Anil Cirag Reply

  Çok actionlı olmasa da güzel bir başlangıç olmuş. Eventin güzelliği de elemanların çırpınışlarını izlemek. Psikopatlık belki ama sayının sonunda hafif bir zevk dalgası geldi.

 5. Convergence sadece yapmış olmak için yapılan bir fikirden ibaretken Secret War yıllardır hazırlanan zeminin üzerine en sağlam şekilde kurulan bir yapı gibi geldi.

  DC hayranı olarak Convergence’i de sabırsızlıkla bekledim; ama hayal kırıklığından bir miktar yukarıda oldu. Umarız Secret War uzanacağı nokta itibariyle seviyesini bozmadan devam eder.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.