Geçtiğimiz hafta fellik fellik gezdiğim için Oliver ile Nyssa’nın düğünlerine ancak yetişebildim. Çeyrek alacak vaktim bile olmadı inanın. Onlar da kusura bakmasınlar. Söz, nişan ve kınayı atlamış olmaları benim suçum değil. Yalnız Nyssa’nın o yöresel kıyafetini gördükten sonra nefis bir kına hayal ediyordum, çok yazık oldu: “Yüksek yüksek Parbat’lara ev kurmasınlar” eşliğinde Nyssa’nın etrafında dönen Laurel (ölen kız arkadaşının kız kardeşi), Thea (babasının neredeyse öldürdüğü ve evlendiği adamın kız kardeşi), Felicity (evlendiği adamın sevdiği kadın) ve Lyla’yı (evlendiği adam tarafından kaçırılan yengesi) izlemek için neler vermezdim.

Bu kadar kısa sürede nikah masasına oturduklarına göre, Ra’s al Ghul’un baskısıyla gelecek sezon yeğen sevmeye başlarız gibi geliyor. Kız olursa, hak geçmesin diye sülalede kim varsa onun adını veren Prens William ile Kate Middleton gibi Moira Sara Shado Queen koysunlar adını lütfen. Erkek olursa da Tommy Robert Henry Ra’s al Ghul Queen olabilir. Şimdiden el üstünde tutulacak, şımarık bir bebe olacağı belli.

arrow_wedding
Zevzekliği bırakıp This Is Your Sword incelemesine geçiyorum. Sezon boyu Hong Kong flashback’lerinde gördüğümüz Alpha/Omega virüsü mevzusu geçtiğimiz bölüm ana konuya bağlanmıştı. Geçen bölüm sonunda, Batman Begins’te Ra’s al Ghul’un Gotham gibi yozlaşmış bir şehri tamamen çökertip yeniden inşa etme planına benzer bir plan ile çıkagelmişti Ra’s Amcamız. Oliver’dan beklediği şey Alpha/Omega virüsünü Starling City’e yaymasıydı. Al Sah-Him olarak ortalarda dolanan Ollie, aslında benliğini kaybetmemiş. Bildiğin ‘fake’ atıyormuş. O yüzden sezon finalinde bir yolunu bulup ligi içerden çökertecek ve virüsün yayılmasını engelleyecek diye umuyoruz.

Meğersem bir süredir devam eden bu planda Malcolm ile işbirliği yapmışlar ve bizim çeteye haber vermemişler. Çünkü Malcolm’un da dediği gibi rol yapmakta pek başarılı değiller (buraya sarkazm gelecek). Fakat ellerinde zaman kalmadığı için artık ekibin yardımına ihtiyaçları olduğuna kanaat getiriyorlar. Oliver’ın yokluğunda Starling City’de dikiş tutturamayan saftorik ekibimiz Malcolm’un peşine takılarak paşa paşa Nanda Parbat’a geliyor. Ama bir çene bir çene hepsinde. Vay işte sen kim köpeksin de, sana niye güvenelim de, cehennemin dibine kadar yolun var da bir sürü bıdı bıdı. Gelmeseniz daha iyi yemin ederim. Neyse plan neymiş, virüsü yok edip ligin Starling City’i zehirlemesini durduracaklarmış akılları sıra. Tatsu/Katana ve Atom da geliyor destek ekibi olarak ama ne fayda. Hatta Atom, Nanda Parbat’tan havalanan virüsü taşıyan uçağı bile vurmasına vuruyor ama o da nesi? Sürpriz! Virüs meğersem uçakta değilmiş. Bizimkileri keklemişler. İlahi Ra’s ya, komik adamsın vesselam.

arrow_wedding3
Tüm bu dalaverenin ardından yakalanan şapşallar takımı, bence gayet müstehak bir şekilde kendilerini zindanda bulup virüsten zehirlenirlerken Nyssa da “gelin olmuş gidiyorsun” eşliğinde Oliver’a doğru yürüyor. Haftaya yayınlanacak sezon finali My Name Is Oliver Queen‘de, Nanda Parbat belediyesinin verdiği yetkiye dayanarak karı – koca ilan edilen çiftimiz ne yapacak, bu tırışka sezon nasıl nihayete erecek göreceğiz. Çok beğenirsek birer borcam alıp oturmaya gideriz elbet. O kadar da görgüsüz değiliz.

Küçük Notlar:

 • Ray, şirketi Felicity’e devretti. Çünkü adam gibi adam. Oliver gibi sorunlu adamlar için Ray gibi efendi adamları üzdünüz gıslar.
 • Katana’yı sezon bitmeden maskesiyle görmemize çok sevindim. Ne yalan söyleyeyim, Maseo’yu pıçaklamasına da çok sevindim. Evet, sübyanı öldüğü için bu hallere düştü falan ama çok ayak bağı oldu bu sezon. Çocukcağızına kavuştu en azından. Allah rahmet eylesin, Katana’ya da sabır versin.
 • Eğer Katana’yı da artık ufaktan ekibe alıyorlarsa, gelecek sezon Maseo’nun kardeşi Takeo Yamashiro’yu da çıkarırlar mı acaba diye düşünmedim değil. Buruk bir aşk hikayesi var o tarafta. İki erkek kardeş de vakti zamanında Tatsu’ya aşık oluyorlar fakat Tatsu, Maseo’yu seçiyor. Kafayı sıyıran Takeo, Yakuza’ya katılıyor ve hayatı çiftimize dar ediyor. Flashback’leri ilgisizce seyrettiğim için Takeo’dan bahsettilerse bile hatırlamıyorum açıkçası.
 • Geçen bölüm Damien ismi Ra’s al Ghul’un yerine geçmeye çalışan abimiz olarak telaffuz edildi. Gelecek sezonun kötü adamı olacağını epeydir biliyoruz. Sezon finalinde Ghul ölürse, onun boşluğunu doldurmaya çalışıp ortalığı karıştıracak olabilir.
 • Son olarak; eğer Ra’s al Ghul, bir bölüm daha gerizekalıya anlatır gibi “Sinin ıdın ırtık Il Sıh-him. Şiytınin vırisi” derse yemin ederim kendimi balkondan aşağı atıcam.
Author

Bir reklam ajansında esnek saat olarak çalışıyor. Geekyapar yazarı. Hobi olarak spoiler vermeyi seviyor. Dreamer değil. Vizyonsuz. Şu hayatta hep Hufflepuff'liğindan kaybetti.

13 Comments

 1. Genel olarak Oliver’ın planını açıklamaları saçma oldu keşke sezon finali yapsalardı bunu ve biz sok olsaydık (2.sezon olduğu gibi) Şİmdi zaten tahmin ediyorduk inandıramadılar şahsen Oliver’ın Al-Sahim olduğuna birde açıkladılar sezon finali için hiç bir süpriz kalmadı. Neyse berbat bir sezonu bitirdik umarım 4.sezon düzgün olur. Oliver Green Arrow adını alır belediye başkanı adayı olur ve Damien Slade gibi kaliteli bir düşman olur. Ras gibi tayt giyip şebeklik yapmaz.

  • Ruşen Akman Reply

   Bu sezon biraz konu sıkıntısı çektiler gibi. Düzgün bir kötü adam bulup maceralara dalsak artık. Ne yeri yurdu belli, ne kimliği belli Arrow iyice derbeder oldu. Green Arrow olunca dünyanın sonu gelmeyecek. 10 sezon Smallville seyrettiğimiz gibi sabredemeyeceğim valla. O zaman gençtik teenage dizisi olarak ha uçtu ha uçacak diye gidiyorduk. 10 sezonda yaklaşık bir milyon kere Clark başkasının kontrolüne girdi, kırmızı, sarı, lacivert, mor kriptonitten etkilendi falan. Günümüzde Gotham gibi Flash gibi iyi örneklerin paralelinde bu dandik senaryolar tutmuyor. Constantine’i, Hawkgirl’ü bakalım nasıl sokacaklar bu denkleme 🙂

 2. Son cümle çok iyi olmuş. Dizi artık gerçekten de bitse de gitsek havasında ilerliyor. Seneye umarım yine yükselişe geçerler. Yine izlenir ama zevk alarak değil, zorunluluktan izlenir.

 3. panterusssss Reply

  Yeni bölümün fragmanında geçiyor senin muhabbet senin adın al sah-im bence şimdicen atla.

 4. Enki Bircan Reply

  Başlarda bu Flash/Arrow incelemelerinden ümitsizdim, çok uzun ve ciddi yazıyordunuz. Bu son birkaç yazı daha kısa, daha basit, bölümü daha iyi özetleyen ve gerekli derecede esprili olmuş, özellikle bu yazıyı çok beğendim. Umarım Geekyapar bünyesindeki yazarlığınıza bu şekilde devam edersiniz 🙂

 5. Sezon finali fragmanında
  Ra’s: your name is al sahhim
  Oliver: My name is Oliver Quenn!!!!!

  seni zemin kat balkonuna alalım…

 6. Ruşen Akman Reply

  Bu sezon biraz konu sıkıntısı çektiler gibi. Düzgün bir kötü adam bulup
  maceralara dalsak artık. Ne yeri yurdu belli, ne kimliği belli Arrow
  iyice derbeder oldu. Green Arrow olunca dünyanın sonu gelmeyecek. 10
  sezon Smallville seyrettiğimiz gibi sabredemeyeceğim valla. O zaman
  gençtik teenage dizisi olarak ha uçtu ha uçacak diye gidiyorduk. 10
  sezonda yaklaşık bir milyon kere Clark başkasının kontrolüne girdi,
  kırmızı, sarı, lacivert, mor kriptonitten etkilendi falan. Günümüzde
  Gotham gibi Flash gibi iyi örneklerin paralelinde bu dandik senaryolar
  tutmuyor. Constantine’i, Hawkgirl’ü bakalım nasıl sokacaklar bu denkleme.

 7. Bu Oliver bir çocuk da yapar şimdi. İsmi de Damian olur. Alın size Bir Batman hikayesi daha.

  Zaten bu gelecek sezonki yeni düşmanın adı da Damien. Kesin bundan ilham almışlardır. Damian Wayne falan düşünürlerken…

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.