Nihayet o büyük gün gelip çattı geekler! Benim için geçmişimde önemli yeri olan ve uyarlanmasını can-ı gönülden arzuladığım Runaways çizgi roman serisinin dizisi sonunda geldi! Hulu tarafından ilk üç bölümü yayınlanan dizinin ilk sezonu, bir süredir çıkan haberlerle kah mutlu edip kah sinirden kudurtmuştu. Eğer sitemizde Runaways’e dair haberleri takip eden o kitledenseniz, muhtemelen küçüklü büyüklü sinir krizlerimi veya ümit dolu heyecan patlamalarımı çokça okumuşsunuzdur diye tahmin ediyorum. O hâlde gelin hep beraber bakalım Runaways’in dizisi ilk üç bölümde kaynak materyalden nasıl farklılaşmış?

 

Spoiler Olmadan: Çok Sadık Kalınmış Dedikleri Bu Muydu?

MV5BNzA3MzM4MDc4Ml5BMl5BanBnXkFtZTgwNTY4NDIyNDM@._V1_SY1000_SX1500_AL_

Şu ana kadar çıkan haberler ve yazdıklarımız dışında keyfinizi kaçıracak bir detay söylemeyeceğim burada. Hatta çok genel anlamıyla tek cümlede özet geçebilirim bile: Dizi doğru sonuca, yanlış çözüm yolundan gidiyor gibi.

Runaways serisini okuyanlar için tam anlamıyla yanlış lanse edilmiş bir orijin hikayesiyle giriş yapıyor dizi bana kalırsa. İlk bölümde değişen onca şey, beni içten içe yedi bitirdi. Hayal kırıklığımı nereye haykırsam bilemedim. Fakat sonraki iki bölümde, bu yanlış yoldan ilerlemelerini doğru sonuca çıkaracakları hissiyatı bende biraz da olsa birtakım pozitif duygular uyandırdı. Hulu her şeye rağmen o kadar kötü bir uyarlama yapmış olmayabilirdi. Ne de olsa The Handmaid’s Tale ile şahane başarısını kanıtlamış bir platform olarak böylesine eğlenceli ve kaliteli bir çizgi roman serisini batırması pek mümkün olamazdı, değil mi?

İlk üç bölümü de sıfır hikayesel bilgi ile izleyenler çok keyifli vakit geçirecektir, buna eminim. Hiçbir sıkıntı yaratan detay ya da tetikleyici saçma karmaşıklıklar olmadan ortalama üç saatlik güzel bir Marvel dizisi izleyecek herkes. Brian K. Vaughan’ın yarattığı Runaways serisinin hak ettiği uyarlama bu muydu diye sormadan edemesem de, bir yandan da devamını izlemek istedim; yalan yok. Tabii sürekli olarak “Ama bu böyle değil!” diye haykırmayı bir kenara bırakabilirsem, kırk beş dakikalık bölüm başı seyir sürem daha keyifli geçebilirdi.

Karakterler, köken hikayesindeki oynamalar sebebiyle fazlasıyla değişikliğe uğramış. Önceki haber ve yazılarımda bas bas böğrümü deşerek sinir krizleri yaşadığım Molly için hala ağıt yakıyorum mesela. Bilhassa Chase için de aynısı geçerli. Aslında bakarsanız her karakterde müthiş oranda değişiklik yapmışlar, fakat birtakım geek damarına verilen serum minvalindeki detaylarla olayı kapatmaya da çalışmışlar bir yandan. Üzücü değişiklikler, olmuş size üzerine yama yapılmış yeni moda elbiseler.

MV5BMTYzNjk3MTI5OF5BMl5BanBnXkFtZTgwODc4NDIyNDM@._V1_SY1000_SX1500_AL_

Gel gelelim, çizgi romanlarda bizim Runaways üyelerinden daha az görülen PRIDE üyesi ebeveynler ise beklediğimden çok daha iyiydi. Hatta şöyle ki, Hulu’nun The Handmaid’s Tale ile başardığı “uyarlamanın üstüne ekleme” olayını PRIDE üyelerinde çok iyi göstermişler, tebrik ettim. Keşke aynı inceliği asıl grup üyelerinde de sağlayabilselerdi, içimde yara oldu gerçekten.

Spoilersız olarak ekleyebileceğim son şey ise şudur ki; gelecek bölümleri tuhaf tetikleyici bir gerginlikle bekliyorum. Evet. Ekibin kişilikleri, bir araya gelişleri, hikayedeki ilerleyişleri derken küçüklü büyüklü birçok değişiklik beni rahatsız etse de devamını nasıl getirecekleri konusunda meraklıyım. Eğlenceli bir Marvel dizisi izlemek istiyorsanız hiç durmayın, hemen açın ilk üç bölümü. Fakat yabancı medyanın övdüğü kadar “çizgi romana çok sadık kalınmış” olaylarına lütfen inanmayın, tam anlamıyla palavra. Hatta üç bölümü de izledikten sonra bu yazının spoilersız kısmına da bir göz atın, demek istediğimi daha rahat anlayacaksınız diye umuyorum.

Her şeye rağmen izlemeye değer mi? Ben izlerim. Ortalama bir puan konusunda ise sezonun bitmesini beklemeyi tercih ediyorum şu an. İlk bölümdeki hayal kırıklığı sonrası her bir yenisiyle toparlamaya başladıklarını düşünerek, izlemeye devam etme konusunda kararlıyım. Marvel evreniyle bağlantılı olacak demelerine rağmen yine dizi evreninde tek başına uzaktan referanslar verir gibime geliyor ama umarım bununla kalmaz. Şimdilik kestirmesi güç tabii.

Spoiler yemeye razı olanlar veya çoktan üç bölümü de izleyip gelenler buradan öteye geçsin bizce. Zira eleştirinin şiddeti de, detayların inciği cinciği de şu noktadan sonra artacak. Uyarmadı demeyin…

1 2
Author

Geveze, aşırı heyecanlı, domates surat. Ailenizin mülayim, cep tipi ponçiği. Profesyonel inek. Özel gücü ise role play yazmak. @poncikbruiser

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.