Hatırlayacaksınız, geçtiğimiz günlerde sizlere eğlence dünyasını derinden sarsan bir haber vermiştik. Buna göre mega-holding 21st Century Fox küçülmeye gitme kararı almış, dizi-film ayaklarını ise satışa çıkartmıştı. Disney’nin bu kanat ile ilgilendiği ve buradan gelecek türlü türlü dizi ve filmleri yeni Netflix-katili uygulamasına katık etmeye hazırlandığı söylenmekteydi. Böyle bir şey, elbette ki tüm kurumsal eğlence dünyasını tokatlarcasına değiştirecekti.

Bunun bizi ilgilendiren kısmı ise Fox’un X-Men ve Fantastic Four film haklarını elinde bulunduruyor olmasıydı. Disney’nin böyle bir alım yapması söz konusu olursa, bu iki mülkün sinemasal hakları tabir-i caizse eve geri dönecek ve Marvel Cinematic Universe dahilinde Wolverine’leri, Mr. Fantastic’leri, Dr. Doom’ları görmek mümkün olacaktı. Fakat takiben gelişen günlerde farklı gelişmeler yaşandı. Fox’un ağız sulandırıcı prodüksiyon arşivi için iki farklı firma daha devreye girdi: Universal‘in sahibi Comcast ve film kolu hepimizin malumu teknoloji devi Sony.

21st Century Fox

Bu üç şirketin Fox’un varlıkları konusunda üniter olmayan bir yarış içinde oldukları söyleniyor. Yani bir tanesi dizileri, bir tanesi filmleri, bir tanesi başka arşivleri alıp çıkabilir işin içinden. Bu bizi ilgilendiren tarafı da epey karıştırıyor. Çünkü kağıt üzerinde X-Men ve Fantastic Four ailesinin nereye gideceği çok önem arz ediyor. Sony’ye giderse, Spider-Man karakterleriyle eşleşmesi o taraftaki acayip gelişmelerin elini güçlendirebilir. Universal’e giderse ise deste sil baştan karılır, süper kahraman yarışında üçüncü bir cephe açılır… Ya da öyle mi?

Çünkü ortaya atılan bir iddiaya göre, satış gerçekleştirdiği takdirde alıcının kim olduğu fark gözetmeksizin durumlar Disney lehine işleyebilir. Marvel’ın ilk etapta karakterlerini Fox’a verirken yaptığı sözleşmenin kamuya açık bir nüshası yok; o yüzden yüzde yüz bilemiyoruz; ancak iddiaya göre o kontratta şöyle bir madde var: Bu film hakları transfer edilemez. Altında da şöyle bir fıkra geçiyor maddenin: Satış durumunda, haklar orijinal sahibine geri dönecektir. Bu akla yatkın bir madde. Gerçekten eklendiyse, Fox’un film kolu satıldığı an X-Men ve Fantastic Four MCU’da demektir. Bu da Marvel-severler için çok hayırlı bir haber.

E umalım da öyle olsun o hâlde, değil mi?

Author

Yalnız olduğunu düşünen, ama bunun uzun sürmeyeceğini bilen bir adam. Bir gün Kaliforniya'nın yeşillikleri uğruna Arizona'daki evini terk edip gitti, geri dön çağrılarına da kulak vermiyor.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.