Bram Stoker’ın orijinal Dracula’sını okuduğum da aldığım hazzı hiç unutmam. Gary Oldman ve Keanu Reeves’ın oynadığı Dracula filminin -izlemediyseniz izlemeniz gerekenler listesinde üst sıralara ekleyin lütfen- adında neden Bram Stoker var diye araştırıp, her şeyi başlatan kitap olduğunu öğrenmem, önce eski olmasından dolayı biraz mırın-kırın etmem, sonra elimden bırakamadan tek solukta bitirmem benim şahsi mazimin en kilit parçalarındandır. Bugün artık parlak nesneler haline gelen vampirlerin temelinin ne kadar sağlam olduğunu, böylesi bir korku hikayesinin arasına nasıl aşkın ekleneceğini ve esas karakterin karizması dışında yan karakterlerin de ne kadar güçlü olduğunu görmek için güzel bir kaynaktır, tavsiye ederim.

Bu yan karakterlerden biri de Van Helsing’tir. Vampirlerin popülerliği sayesinde pek çok canavar filminde başrol, zaman zaman da yan rol veya konuk olarak kendisinin türlü versiyonunu görme şansına eriştik. Mesela kankam Hugh Jackman’ın Van Helsing olduğu, Kate Beckinsale’e de Underworld’den sonra tekrar aşık olmamızı sağlayan, klasikler arasına girecek düzeyde olmasa da eğlencelik olarak izlenesi olan film mesela hala hafızalarımda taze. Yukarıda bahsi geçen filmde de Anthony Hopkins oynamıştı Van Helsing’i. Şimdi yeni bir dizi kendisini ekranlarımıza taşımak için çalışmalarına başlıyor.

dracula-1931-dracula-van-helsing

Hollywood Reporter’ın haberine göre yaptığı işlerle bize gelgitler yaşatan SyFy başrolünde bayan bir Van Helsing izleyeceğimiz bir dizinin siparişini vermiş. Karakterimizin adı Vanessa Van Helsing olacak ve hikayeye göre vampirler tarafından yönetilen dünyada insanlığın hayatta kalma umudu olarak diriltilecek. Yapımını arşivinde Hell on Wheels ve Fargo gibi diziler bulunan Nomadic Pictures’ın gerçekleştireceği dizide showrunner olarak da Neil LaBute seçilmiş. Çekimlerine ocak ayında başlanacak ve başlangıç olarak 13 bölümden oluşacak dizinin sonbaharda yayına girmesi planlanıyor.

Konsept ilgi çekici olsa da, yukarıda da çaktırmadan laf soktuğum gibi SyFy’ın karnesi genelde ortalama notlarla dolu. Son dönemde geek çağını yakalamak için atılım yapıyor gözükse de, yeni işlerinde de çok mühim bir şey çıkartamadığını söyleyebiliriz. Yine de Dracula külliyatı ve Van Helsing karakterinin potansiyeli düşünüldüğünde, Sharknado’ya yapacakları yatırımı, şu diziye kaydırabilirlerse belki kendilerinin dönüşüne vesile olacak bir işe imza atabilirler. Belki biraz biraz daha karanlık bir Buffy yaratabilirse izlenebilir bir şeyler ortaya çıkar.

Siz ne diyorsunuz geekler? Yeni bir Van Helsing dizisi ilginizi çekiyor mu?

Author

A Man Who Walks Alone... @tutkutuzlu

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.