Bu BBC dediğin kanal, bizim TRT’nin Birleşik Krallık versiyonudur, biliyorsunuz. Bildiğin kraliyetin altında çalışan, tamamen devlet tarafından fonlanan bir kanal. Ama orada devlet kanalları nasıl işliyorsa bu kanal Dr Who, Orphan Black, Luther, Sherlock gibi kral diziler çıkartıp bunları sürdürmeye devam ederken, bizim kanal yarattığı Bizimkiler, Yedi Numara, Leyla ile Mecnun gibi efsaneleri nasıl iptal ederim zihniyetiyle çalışıyor. Bunun sonucu olarak TRT’ye gelecek yeni bir dizi iki üç cümlelik geyik -Filinta: CSI Osmanlı gibi- çıkartmaktan öteye gidemezken, BBC’nin yeni bir uyarlama yapacağı haberi bizlerde “Acaba nasıl olacak?” merakı uyandırıyor.

BBC’nin yeni dizisi Phillip Pullman’ın “His Dark Materials” adlı çocuk fantastik kurgu kitaplarından uyarlanacak. Eğer materyali duymadım diyorsanız, sizi bundan bir kaç yıl önceye götüreyim. Harry Potter’ın başlattığı trendi takip etmeye çalışan yapımcılar içinde çocuk ve fantastik kurgu öğesi barındıran tüm kitaplara saldırmış, inanılmaz kadrolarla sıradan filmler çekmişlerdi. Bu seride benim bir türlü sonuna kadar izlemeye dayanamadığım filmlerden biri Daniel Craig’li, Nicole Kidman’lı kadrosuyla kendine yer bulmaya çalışan Golden Compass idi. Şimdi tanıdınız di mi?

bearfight_02

Golden Compass aslında serinin ilk kitabı olan Northern Lights’ın Kuzey Amerika’daki adı. Üç kitaptan oluşan bu serinin ilk kitabı 1995’te, 1997’de ikinci kitap The Subtle Knife ve 2000’de de son kitap The Amber Spyglass yayınlandı. Filmin üzerimden aldığı motivasyon ile kitaplarına hiç yanaşmadım ama genel yapı olarak İngilizlerin Viktoriyan döneminin izlerini taşıyan alternatif bir evrende geçen kitaplar, cadıları ve zırhlı kutup ayılarıyla kendini ayrı bir yere koyuyor diyebiliriz. Filmin gişe ve eleştirilerdeki başarısızlığını bir kenara koyarsak, kitaplar oldukça olumlu eleştiriler almış ve üçleme dünya çapında 17 milyondan fazla satış rakamına ulaşmış.

İşte BBC bu önemli fantastik eseri uyarlamaya hazırlanıyor. Yapımı Bad Wolf ve New Line Cinema’nın Galler şubesinin üstleneceği yapımın içeriği veya oyuncularla ilgili herhangi bir açıklama gelmedi. Ama BBC’nin yukarıda saydığım işleri düşünüldüğünde televizyonlarımızda ciddi bir Harry Potter rakibi görebiliriz gibi geliyor. Umuyorum kendileri Sherlock gibi iki yılda bir kaç bölüm gösterip bizleri sabırsızlıktan kudurtmazlar.

Author

A Man Who Walks Alone... @tutkutuzlu

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.