Yazan: Berk Bulut

Rothfuss gerçekten iyi bir yazar. Buna en büyük kanıt yarattığı karakterlerin zaman içinde gösterdiği başarılı gelişimler. Bu sayede kitapların kalınlığını görmezden gelip bağlanmaktan korkmuyor, kitapları bir çırpıda bitiriyoruz. Olayları en az Tarihçi karakteri kadar merak ediyor, Kvote kadar yaşıyoruz. Karakter gelişiminin en başarılı yapılan kısmı ise bence Felurian ile başlayan cinsel kontrast.

Yazıda yaşananlara dair büyük detaylar vermeyeceğim ama kitapları hiçbir şey bilmeden okumak isteyenler için hala sakıncalı bir yazının başında olabiliriz. Benden uyarması.

The_Wise_Man's_Fear_2_by_Marc_Simonetti

Güzel bir serüveni atlatıyoruz ve Kvote kendini Fae adı verilen diyarda buluyor. Kvote’yi buradaki olaylardan sonra aşağıdaki şarkıyı seslendirirken buluyoruz.

“Ey Felurian, güzeller güzeli
Öpücüğün tatlıdır bal gibi
Acırım bütün o diğer erkeklere
Sen tanımadığın için eksik yüreklerine.” 

Felurian adındaki bir fae için yazılıyor bu şarkı. Kitaptaki bu yaratık bu zamana kadar hakkında methiyeler düzülen tüm kadınlardan daha çok hak ediyor hakkındaki dizeleri. Kvote zaman ve mekan algısını kaybedip Fae’de dişilik kavramının Dr.Manhattan’ı ile baş başa kalıyor ve akıl sağlığını korumayı başarıyor. Dolayısıyla biz de bedenimizle olmasa da zihnimizde Kvothe adına cinsel bir farkındalık yaşıyoruz.

abd93291709e2e702b0a7476fc9a8e31

Sonrasında yolu Ademre’ye düşüyor Kvothe’nin. Ademre cinselliğin bir tabu olarak görülmediği, gündelik hayatta sekse el sıkışmaktan daha çok rastlayabileceğiniz bir mekan. Kvote burada neredeyse hiçbir erkeğin asla tadamayacağı şekilde tattığı duyguların insanlar tarafından tamamen normalleştirildiğini görüyor. Ayrıca Ademlerin karakterimizin hayatta bir zamanlar tutunacağı tek dalı olan müziği, cinselliği onun eskiden gördüğü gibi tabu olarak görmesi karakterimizi duvara toslatıyor. Normlar ve tabular Kvothe’nin zihninde zamanla yer değiştiriyor ve bir anda cinsellik onun için üstten bakabildiği bir kavrama dönüşüyor.

İşte bu iki sekansın art arda gelmesi Rothfuss’un ne kadar başarılı bir roman yazarı olduğunu ortaya çıkarıyor. Rothfuss hem Kvothe’nin hem de okuyucunun arzularıyla, ahlak değerleriyle, beklentileriyle sadece hikaye anlatarak oynuyor. Dışarıdan bakıldığında shonen animeleri andıran kitap serisi içeride cinsellik hakkında kontrastlar yaratabiliyor.

___________

DEV YAZI ÇAĞRISI 30 Ağustos’a kadar yazılarınızı kabul edecek. Detaylar burada.

Author

Geekyapar okurları Yazı Çağrısı altında toplaşıyor, belirlenen konularda kalem coşturuyor. Sen de parçası olmak istiyorsan, duyuruları takip et!

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.