Sabah bizim tatlı tatlı uyuduğumuz saatlerdi, Abu Dhabi’nin güneşli bir pistinden 05:30 sularında zamanımızın çok ötesinde bir uçak ve deli bir pilot, yakıtsız dünya turu atmaya, biraz tarih yazmaya, aslında gerçekten de geleceğe havalandı!

Nedir Yani, Noluyor?

Solar Impulse, gelecekten gelen bir proje. Tek bir damla yakıt kullanmadan dünya etrafında uçacak.

Tek kişilik kokpiti, 17.000 güneş pili barındıran devasa kanatları, 500 ton değil 2 ton olması ile havacılık, malzeme mühendisliği, enerji, yakıt kullanımı açısından çok çok iddialı bir proje. Bak tekrar ediyoruz, sen iPhone’u güneşle şarj edemezken, bu adamlar dünyanın etrafında sadece güneş enerjisi ile uçacaklar!

boeing-747-versus-solar-impulse

Nerden Çıkmış Hikaye? Kimler Var?

Solar Impulse projesinin mimarı Bertrand Piccard (soyadı kes) belli ki ileride ismi anılacak, tarih derslerinde çocuklara soru olarak çıkacak adamlardan. Dünya etrafında sadece balonla döndüğü ama son saatinde bir avuç yakıtı kaldığı için yaşam mücadelesi verdiği bir yarışın ardından, eşi dostu, hükümetleri, markaları “hiç yakıtsız uçuş” rüyasına ikna etmiş. Uçağı Piccard‘ın kendisi ve pampası André Borschberg kullanacak. André de bambaşka ilginç bir karakter, internet, termodinamik ve mikroprosesörler konusunda yatırımları olan bir mühendis, ancak Solar Impulse projesinin ilk başından beri pilot koltuğunda görev alıyor.

solar_impulse_abu_dhabi_minister

Projede enerji alanında çözümün devleri ABB ve Schindler, geleceğin tek hükümdarı yüce Google, kimya reis Solvay var,  çoğu marka Solar Impulse‘a özel üretim yapmış. Özellikle Arap yarımadasının emirleri, kralları projeye hem para dökmüş, hem de ev sahipliği yapmış. Biz yok muyuz işin içinde? Türkiye’den sadece Lassa ve Bridgestone’un üreticisi Brisa katılmış projeye, sağolsun, başka Türk markası göremedik, haberleri var mı acaba?

Bu arada soracaksınız, “Ya kardeşim, petrol devi Araplar, enerji işi yapan ABB, Schindler, lastik üreten Brisa filan… Bunlar niye güneşi destekliyor, ne alaka?”. Cevabı hem basit, hem uzun. Basit cevap aslında bildiğimiz de kabul etmek istemediğimiz cevap: Fosil yakıtlar tükeniyor. Yukarıda adı geçen markaların hepsi, güneş enerjisi alanında ciddi yatırım yapan markalar. Evet, Google bile!

Bu arada pilotların cesaretlerine tekrar bir saygı duruşunda bulunmak isteriz. Solar Impulse içerisinde ısıtma ve havalandırma sistemi yok. Kokpitte oldukları sürece buz gibi bir ortamda, tüpten soluyarak, kesinlikle uyumadan yayında kalacaklar. Sabahtan beri canlı yayını takip ediyoruz, saat geçtikçe André Borschberg‘in nefes alıp vermeleri derinleşmeye, radyoya cevap verme süreleri yavaşlamaya başladı. Şu anda 12 saatlik aralıksız bir uçuşta…

piccard, borscberg

André ve Bertrand‘ın önünde çok çok zor iki uçuş var, Pasifik ve Atlantic okyanusları. Bu okyanusların üzerinden uçmaları beş gün, beş gece sürecek. Okyanusların üstünde meditatasyona yakın bir zihin halinde yarı uyur yarı uyanık uçacaklar. Yemek yok, sıcak çay yok, kulağında vicir vicir konuşan Fransız kontrol merkezi, gözünün önünde iki ekran, bir de sonsuz gökyüzü. Hem rüya gibi, hem de büyük cesaret, tekrar bu iki deli adamı da çok çok tebrik ediyoruz.

Biz Nasıl Dahil Oluruz, Ne Olacak?

Konuyu merak ettiyseniz size kaynaklar verelim.

www.solarimpulse.com

http://twitter.com/solarimpulse

Talepden ötürü sabahtan beri çökmüş durumda, ancak projeyi canlı takip etmek için en güzel site burası. Site açılmazsa Twitter hesaplarını takip edin, çok yakın yayındalar.

solar_impulse_mosq

Aşağıdaki üçünü örnek olsun diye verdik. İsviçre, Türkiye, Abu Dhabi bütün sosyal medyalarını Solar Impulse‘a ayırmış durumdalar. Bir bakın!

http://twitter.com/abbgroupnews

http://twitter.com/brisaturkiye

http://twitter.com/masdar

Burası da kontrol merkezinden canlı yayın. Canlı yayın chat’ini şanlı milletimiz ele geçirmiş durumda, küfür kıyamet muhabbet dönüyor, sarışın kızlara laf atarak projeye desteğimizi (!) belli ediyoruz. Burayı da kaçırmayın:

2 Comments

  1. Jim Moriarty Reply

    gerçekten gelecekten gelen proje ama daha erken yapılmalıydı ve güneş enerjisi yayılmalı günlük hayatta birçok yerde kullanabilmeliyiz

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.