Azılı bir Pokemon hayranı olarak, bugüne kadar gönlümde özel bir yer etmiş şu oyun serisinin binbir farklı şekil aldığına şahit oldum. Yeri geldi fotoğrafçılık yapıldı, yeri geldi zindanlarda at koşturuldu, yeri geldi puzzle çözüldü, yeri geldi Nobunaga ile birlikte taktiksel RYO oynandı. Bunların pek çoğunu da çabuk kabullendim, sevdim ben. Ve açıkçası, son verdiğim örnek olan Pokémon Conquest‘ten sonra da hiçbir şey beni şaşırtamaz sanıyordum. Ne kadar da yanılıyormuşum.

Nintendo birkaç gün önce yeni Pokémon oyununu duyurdu. 3DS için yayınlanacak yeni oyunumuzun ismi Great Detective Pikachu: The Birth of a New Duo. Kendisi bir gizem / macera oyunu olacak. Ana karakteri, hepimizin bildiği Pikachu değil. Bu Pikachu, konuşabiliyor, hem de maşallah, yirmi yıldır sigara içen bir özel dedektif gibi konuşuyor. Kafasında ekose çift güneşlikli bir şapka var; ve fragmanında da çok tanıdık bir müzik çalıyor. Evet evet, Pikachu baya Benedict Cumberbatch oluyor yani bu oyunda.

Yalnız sadece Kambırbeybi’nin Sherlock’u değil, bu Pikachu’nun içine pek çok ünlü dedektif klişesi atmışlar. Kadınlara zaafı var, kahveyi çok seviyor, geveze, devamlı anektod anlatıyor… Standart bir Pokémon’un aksine de komut almaktan hiç hoşlanmıyor, saldırı falan yapamıyor, kendi cinsinden diğer Pokémonlar gibi dört ayak üstü de koşamıyor zaten. Baya farklı bir Pikachu kendisi yani. Oyunun hikayesi boyunca da biz, Pikachu’yla birlikte Tim adlı bir karakteri de oynuyoruz, ikili birbirlerinin açıklarını kapatarak delil topluyorlar, sorgu yapıyorlar, dava çözüyorlar.

Yani bakın, bu sene Pokémon’un 20. yıldönümü. Ve Nintendo zaten bu seneye özel olarak en kıymetli serilerinden birine çok unutulmaz yıldönümü oyunları yapacağını açıkladı. Pokémon’la Tekken’in birleştiği Pokken, alternatif gerçeklik oyunu Pokémon Go… Ama yani, bu bambaşka bir seviye olmuş. Ben bu oyunu alır, yalar, yutarım arkadaş; bu ne güzel bir şey ya? Yani helal olsun Nintendo, 20 yıl sonra beni şaşırtmayı başardın valla, pes!

https://youtu.be/Y9j9RWkPstc

Author

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.