Her teknolojik cihaz, özellikle de belirli bir seviyenin üzerinde kompleksliğe sahipse, beraberinde belli başlı güvenlik tehditleri getirir. Her bilgisayar yanlış voltaj elektrik gelirse patlayabilir örneğin. Her telefonun bataryası aşırı sıcakta eriyebilir. Fakat bunlar genelde son kullanıcıya ulaşmadan önce, çok minimal olasılıklara indirilirler. Ama minimal derken, milyonda beş, altı örnektir kast edilen. Kabul edilebilir oran düşüktür yani. O yüzden, yukarısına çıktı mı, büyük kriz olur. Olay olur.

İşte o yüzden size az sonra söyleyeceğim haber bana ekstra inanılmaz geliyor: Amerikan Tüketici Ürün Güvenlik Komisyonu CPSC, Samsung’un ürettiği çamaşır makinelerine dair Amerikan halkını uyardı. CPSC’nin bu ikazı geçmesinin sebebi ne peki? Hazır mısınız? Buna gerçekten hazır mısınız? Bir yere tutunun, zira CPSC’nin “Abi aman, dikkat bakın” uyarısını vermesinin sebebi makinelerin patlıyor olması. Şaka değil. Gerçekten de Amerika’nın belirli yörelerinde Samsung çamaşır makinelerinin patladığına dair raporlar var.

maxresdefault (1)

Bunu bu kadar inanamamızın sebebi, Samsung’un daha geçtiğimiz haftalarda teknoloji tarihinin en büyük geri toplamalarından birini yaşamış olması. Bildiğiniz gibi firmanın amiral gemisi cihazlarından Galaxy Note 7’nin, Kore’de üretilen bataryalarında bir defo olduğu ve bunun patlamalara sebep olduğu anlaşılmış, cihaz komple toplatılmıştı. Milyar dolarlık zararlar yazılıyordu tahtalara. Bunun üzerine, şimdi bir de çamaşır makinesi mi patlıyor yani? Bu imaj nasıl düzeltilir bundan sonra?

CPSC’nin raporlarına göre, 2015 başından bu yana toplam 21 kez patlayan Samsung çamaşır makinelerine ait davalar kendilerine intikal etmiş. Aşağı yukarı ayda bir olay geliyor yani ki, bir de gelmeyenleri varın siz düşünün. Samsung da konuyla ilgili araştırmasını yaptığını, güvenlik sorunu varsa tepesine çökmek istediklerini belirtmiş, ağır yükler yıkandığında bazen anormal titreşimlerin yaşanabildiğini kabul etmiş. Güzel laf da, ne fayda? Adam “almayın” demiş bir kere, sen de zaten mimlisin… E nasıl kurtulacaksın be gülüm? Seneye herkese Galaxy S8 falan dağıtman lazım yani, yazıktır ya, günahtır…

Author

Yalnız olduğunu düşünen, ama bunun uzun sürmeyeceğini bilen bir adam. Bir gün Kaliforniya'nın yeşillikleri uğruna Arizona'daki evini terk edip gitti, geri dön çağrılarına da kulak vermiyor.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.