Çoğumuz, hayatımızın kahramanlarıyla çocuk yaşlarda tanışırız. Televizyonda gördüğümüz bir çizgi film, oyun ya da film karakteri bir anda idolümüz haline gelir. Arkadaş çevresinde “Tavşan” olarak tanınan biri olarak çocukluk kahramanımın Bugs Bunny olduğunu söylemem biraz gereksiz olur sanıyorum. Hayatımdaki ilk tavşan kahraman Bugs Bunny olsa da daha sonra çizgi roman okudukça, oyun oynadıkça, film ve dizi izledikçe yeni tavşan kahramanlarla tanıştım ve hepsini de çok sevdim. Ama bir tanesi var ki sanırım şu an geldiğim noktada tüm tavşan karakterler arasından en çok onu seviyorum: Usagi Yojimbo’yu! Tanımayanlarınız mutlaka olacaktır, hatta ne yazık ki birçoğunuzun bu ismi yeni duyduğuna eminim ama üzülmeyin, harika bir haber ile tanıtacağım bugün size onu: Usagi Yojimbo çok yakında Netflix ekranlarına geliyor!

Stan Sakai tarafından 1984 yılında yaratılan Usagi Yojimbo karakteri, sadece hayvanların olduğu bir dünyada Edo dönemi Japonya’sında yaşayan bir tavşan. Asıl ismi Miyamoto Usagi olan karakterimiz adını, ünlü kılıç ustası Miyamoto Musashi’den alıyor. Serinin ismi olan Usagi Yojimbo ise “Muhafız Usagi” gibi bir anlama geliyor. Bu noktada Usagi’nin Akira Kurosawa’nın Yojimbo filmi dâhil, Japon sinemasından oldukça etkilendiğini söylememiz gerekiyor. Usta bir kılıç dövüşçüsü olan Usagi Yojimbo bir samuraydan beklenileceği üzere onuru için savaşır. Tavşan gibi tavşandır, tavşanın dibidir, tüm tavşanların çocukluk kahramanıdır!

İşte şimdi bu tavşanlığın kitabını yazmış adam Netflix’de bir animasyon dizisi olarak karşımıza çıkmaya hazırlanıyor. The Conjuring ve Aquaman filmlerinden tanıyacağımız ünlü yönetmen James Wan’ın yapımcılığını üstleneceği dizi, hem klasik Japon temasını hem de modern teknolojiyi bir araya getirecek. CGI olarak uyarlanacak dizi, Miyamoto Usagi’nin soyundan gelen Samuray Yuichi adında genç bir tavşanın gerçek bir samuray olma yolundaki maceralarını konu alacak. Ama bu yolculuğu ne kolay olacak ne de bu yolculukta yalnız olacak.

James Wan’ın Usagi Yojimbo’yu aktarma yolculuğunda ona, Usagi Yojimbo’yu bugüne kadar getiren hemen hemen herkes eşlik edecek. Serinin yaratıcısı Stan Sakai’nin yapımcı koltuğunda James Wan’ın yanında oturacağı seriyi, daha önce Usagi’nin bizlerle buluşmasını sağlayan Gaumont, Dark Horse Entertainment ve Atomic Monster gibi şirketler de yakından takip edecek.

Eğer karakteri hiç okumadıysanız ve ilk defa duyduysanız bir güzel haber de ülkemizden gelsin: Presstij Çizgi Roman sayesinde Usagi Yojimbo bu sene ilk defa Türkçeye çevrilecek! Çıktığı gün çizgi roman bayilerinizden ısrarla isteyin ve bu tavşan gibi tavşanı siz de tanıyarak hype treninde yanıma oturun! Hepinizi bekliyor olacağım.

Author

Kalabalıkta sesini kaybetmemek için içerik üreten biri. Her ateşin iyi bir hikâyeye ihtiyacı olduğunu düşünür. Film, kitap, dizi, karikatür oyun ve müziğin her türlüsüne ilgisi vardır ama parası yoktur. Onu her yerde "Tavşan" diye çağırabilirsiniz.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.