Öncelikle cümleten hayırlı olsun, Nintendo‘nun en yeni konsolu Switch resmi olarak raflardaki ilk ayını tamamlamak üzere Wii U‘nun yarın öbür gün üzerine şarkılar yazılacak kadar kötü satış performansından sonra –dört yılda 14 milyon sattı koskoca konsol– Nintendo rahat bir nefes alabilir. Dünyanın her yerinde konsola olan talep arzı sıkıştıracak kadar iyi. NPD’nin yakında açıkladığı verilere göre rakamlar da epey iyi. Gelen bilgilere göre Switch ilk ayında dünya çapında 2.74 milyon konsol satmış.

Yalnız burada çok ince, çok acayip bir detay var. Konsolun an itibariyle gerçekten elit seviye olan tek oyunu The Legend of Zelda: Breath of the Wild‘ın satış rakamları… hazır mısınız? 2.76 milyon satmış oyun. Bunu buraya yanlış yazmadım, elim sürçmedi. İşin içerisine Wii U rakamlarını da dahil ediyor falan değilim. Yine aynı kaynağa göre, Switch’in en büyük oyunu Switch’in kendisinden çok satmış vaziyette.

Zelda Breath of the Wild

Video oyun terminolojisinde “attach rate” denilen bir şey var. Bu kabaca konsol sahibi kişi başına kaç oyun düştüğünü hesaplayan bir istatistik. Breath of the Wild’ın attach rate oranı %101. Mukayese olması için söylüyorum, PS2’nin gelmiş geçmiş en çok satan oyunu Grand Theft Auto: San Andreas’ın attach rate oranı %11 civarında seyrediyor. PS3’ün zirvesinde Grand Theft Auto V var. Onun attach rate %26.

Bu muazzam bir başarı. Elbette bunu bir yerde Switch’in çıkış yelpazesinin zayıflığına vurmak çok mümkün. Ama oyunun satışı konsolu aşmış yani. Sadece diğer Switch oyunları ya port, ya da nostalji ürünü diye harcamak mümkün değil bu başarıyı. Her Switch’in yanında en az bir Zelda satıldığı garanti olduğuna göre, bazı Switch alanların bunu Zelda oynayabilmek için yaptığını varsaymak da çok uçuk değil. Üstelik bir alan, sonra gidip Collector’s Edition‘ını falan da alıyor yani belli ki. Her nereden bakarsanız bakın, bir şey kesin: Breath of the Wild muhtemelen video oyun tarihinin en başarılı çıkış oyunu. Bakalım nereye kadar gidecek?

Author

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.