E3 bu sene de aynı önceki sene olduğu gibi iptal edildi. 2019 yılında Sony’nin tarihinde ilk defa katılmaktan vazgeçtiği, 2020 yılında pandemi sebebiyle iptal olan, 2021 yılında da dijitale geçip çok da iyi geri dönüşler almayan organizasyon böylece iki senedir hiçbir varlık göstermemiş olacak.

Bu gelişme oyun dünyasını takip ediyorsanız size eminim sürpriz olmamıştır. Çünkü sene başından beridir organizasyona dair duyduğumuz haberlerin ağırlıklı kısmı olumsuz kanatta. Sony zaten katılmıyordu yine, üstüne IGN diğer iki dev Microsoft ve Nintendo taraflarının da aynı şeyi yapacağını söyledi. Bunlar onaylandıktan sonraki süreçte Sega gibi, Tencent gibi firmalar da benzer açıklamalarda bulundu. Ubisoft da etkinlikte bulunmayıp kendi sunumunu hazırlayacağını belirten en güncel örnek. Zaten üç büyüklerin bulunmayacağı netleşince iyice anlamsızlaşan etkinlik, onlar dışında da firmalardan pek destek alamayınca son kaçınılmaz oldu.

Yılın en büyük üç oyun etkinliğini düzenleseydiniz siz de böyle bakardınız.

Yukarıda da bahsettiğim gibi bir zamanların en prestijli oyun etkinliği olan E3 son yıllarda bir türlü dikiş tutturamadı. Her ne kadar ESA yöneticisi iptal sebepleri arasında pandeminin oyun geliştirme süreçlerine etkisini ve yapımcılar ile yayıncıların değişen ekonomik kararlarını öne sunsa da; asıl sebep verdiği bir diğer madde aslında: Yayıncılar E3 etkinliğinde bulunmak için dünya kadar para ödemeden de kendi video formatlarıyla sunumlar hazırlayıp yine binlerce insana ulaşabiliyorlar. Ayrıca zaten pandemi olmasa o yıl düzenlenecek E3 etkinliğinin “Kanalıma hoşgeldiniz” diyen tiplere öncelik vereceği sızıntıları ve etkinliği başka bir yöne kaydırmaya çalışmaları ile beraber genel bakış açısından bir sarsılma da olmuştu. Yine de her şeye rağmen E3 oyuncular için bayramdı resmen! O üç gün boyunca sadece oyun konuşulur, izlenir, yazılır, tartışılırdı. “Xbox sunumu mu daha iyiydi, Playstation mı?”, “Bethesda sunumu ne kadar sıkıcıydı öyle!”, “EA yine FIFA gösteriyor!” geyikleri yapar eğlenirdik. Şöyle bir şey de var ki, Geoff Keighley isimli figürün son üç senedir yaptığı Summer Game Fest olayı tırnağı etmiyor en kötü E3 döneminin bile. Bir sürü vasat altı uyduruk sunumu izleyip, hiçbir zevk almadan bitiriyoruz yazı. En azından E3 döneminde bu tür uyduruk şeyler diğer heyecan verici şeyler arasında daha tolere edilebilir oluyordu.

Bu haber sizde bir şaşkınlık yarattı mı? E3 dönemini sever miydiniz? Sunumları izlemek için sabahlar mıydınız? En sevdiğiniz E3 yılı ve sunumu hangisi? Ben daha hala Sony tarafındaki 2016 ve 2018 sunumlarını açıp açıp tekrar izliyorum mesela. Hazır yeri gelmişken, siz de nostalji duygunuzu ilgili alanda yaşatabilirsiniz.

Author

Hikâye odaklı oyunlar oynarım, film/dizi izlerim, arada sırada da çizgi roman okurum. Bunlarla meşgul değilsem de muhtemelen uyuyor olurum. "Benim düşünceme göre endişelenenler iki kez acı çeker."

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.