Save the Comet’i indirdiniz mi? Bizce çabuk çabuk, acil acil şu linke tıklayarak indirin. Şimdi ücretsiz olarak Android’de oynayabileceğiniz, yakın bir tarihte de iOS ve Windows Phone platformlarına da gelecek olan Save the Comet, %100 yerli, %100 eğlenceli ve %100 orijinal bir oyun. Biz de hazır oyunu böyle sevdik, yapımcısı da kol mesafesindeyken Monochroma’da olduğu gibi kilitleyelim, kafamızdaki soruları soralım, merakımızı giderelim istedik. Oyunun yapımcılarından Erdin Kaçan’ı tuttuk, sorularla boğduk. Aşağıya şöyle eğlenceli bir röportaj çıktı!

Save the Comet 3

Yiğitcan: Öncelikle biraz kendini ve MogaMecha’yı tanıtabilir misin Erdin, nereden çıktınız, nereden bir araya gelip oyun yapmaya başladınız?

Erdin Kaçan: Hmm. Kısaca kendimden bahsedeyim öncelikle o zaman. 2012’den beri oyun yapımıyla uğraşıyorum. Tabii bunun öncesinde amatör olarak bolca WarCraft 3 ve Heroes map editor ile oyun tasarlamaya çalışmışlığım ve hardcore bir gamer’lık yatıyor.

MogaMecha’ya gelecek olursak, aslında Global Game Jam’e beraber katıldığımız Oz ile beraber kurduk bu yapıyı. Tabii böyle bir şey yapacağımızdan 2012’deki bizin hiç haberi yoktu.  Yıllardır oyuncu olarak da olsa oyun dünyasının içindeydik. Ama kendi oyunumuzu yapmak sanırım hem Oz’un, hem de benim hayalimde vardı her zaman. Global Game Jam için Oz beni arayıp gel dediğinde sanırım her şeyin startını vermiş olduk.

Yiğitcan: Peki Save the Comet’in fikri nasıl gelişti, nelerden ilham aldınız, nasıl bir şey vardı kafanızda?

Erdin: STC’nin fikri aslında GGJ’nin o seneki konusu olan Ouroboros’tan geldi. Biz bu olgunun denge anlamına yoğunlaşmaya karar verdik. İlk günümüzü sadece düşünmeye harcadıktan sonra o sıralar ekibimizde olan Fatih Kaya’dan Save the Comet’in fikri geldi. Sonrasında uykusuz bir gecenin ardından elimizde ilk oynanabilir demomuz vardı.

Tabii oyunun o zamanlardaki hâli ile şu anki hâli arasında pek bir benzerlik kalmadı desem yeridir.

Save the Comet 1

Yiğitcan: Son halinden memnun musunuz peki ekip olarak?

Erdin: Zaman sorunları yüzünden yeterince geliştiremediğimiz ve birkaç tane de ekleyemediğimiz özellik oldu aslında. Ama bu eksiklikleri önümüzdeki patchlerle hızlıca kapatmayı düşünüyoruz. Bir kısmını şimdiden kapattık bile. Önümüzdeki ilk patchte güzel şeyler geliyor olacak.

Yiğitcan: Peki oyuncu tepkileri, eleştirmen tepkileri nasıl? Beklediğinizden negatif mi, pozitif mi?

Erdin: Aslında yorumların büyük bir çoğunluğu olumlu geliyor beklediğimizin aksine. Oyun mekaniğinin daha önce pek uygulanmamış olmasından dolayı açıkçası pek çok insanın mekaniği anlamak için vakit harcamayacağını düşünüyorduk. Ancak pek de beklediğimiz gibi olmadı. Sanırım o çok korktuğumuz mekaniği kavraması o kadar da zor değilmiş.

Bunun dışında bazı yetiştiremediğimiz ve bizi de yeterince tatmin etmeyen konularda eleştiriler alıyoruz. Restart zamanlarının yavaş olması bunlardan biriydi örnek verecek olursak. Bunu da kısa zamanda çözdük fazla sorun yaşamadan.

Sanırım beni en çok şaşırtan yorumlardan biri, bir dergiden gelen “easy to learn, hard to master” yorumuydu.

Save the Comet 2

Yiğitcan: Bir mobil oyunun alabileceği en güzel övgülerden biri de o zaten. MogaMecha için gelecek yol haritası nedir peki, Save The Comet 2 gelir mi, başka bir proje olur mu?

Erdin: Aslında Save the Comet hiçbir zaman tek bir oyun olarak tasarlanmamıştı. Zaten bu yüzden olsa gerek hikayesi olan nadir mobil oyunlardan biri kendisi. Bir de sonu var, yeterince iyi oynanırsa. Onu da belirtmeden geçmeyeyim.

Bunun dışında ikinci oyunumuzun Save the Comet 2 olmayacağını söylersem sanırım ekip arkadaşlarımda bana katılacaktır. Hem farklı bir şeyler yapmak istiyoruz, hem de devam oyunu yapmadan önce araya başka bir şeylerin girmesi gerekiyor bana kalırsa. Bu şekilde biraz rahatlamış ve daha iyi / farklı düşünebiliyor oluyorsunuz.

Bir sonraki proje için henüz net bir konsept yok. Bir havuz dolusu fikrimiz ve bir o kadar da hevesli bir ekibimiz var. Sanırım Save the Comet sonrası iyi bir dinlendikten sonra yeni bir isim duyuruyor oluruz.

Yiğitcan: İnşallah ilk bizde duyurursunuz o zaman  Sağ ol Erdin soruları cevapladığın için, kapatmadan önce söylemek istediğin bir şey var mı?

Erdin: Geekyapar ekibine ve sana hızlı ve içten bir teşekkür yerinde olacaktır. Çok kısa bir de ekipteki herkese teşekkür etmek isterim. Mert ve Onur’un o acayip çizimleri, Oz’un yarattığı arayüz ve modeller, Troy ve Burak’ın hazırladığı sesler, Fatih’in fikri ve son anda ekibimize dahil olan Merve’nin marketing becerileri olmasa sanırım Save the Comet pek de mümkün olmayacaktı. Bunun dışında hâlâ indirmeyenler var ise, ayıp etmişler. Şöyle alayım onları.

Author

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.