Bir gün, ki umarım o günü iki gözümüzle görmek zorunda kalmayız, Martin Scorsese bu dünyadan göçüp gittiğinde adını sinema tarihinin altın sayfalarına tartışmasız, sorgusuz ve sualsiz bir biçimde yazdıracak. Aynı Chaplin gibi, Griffiths gibi, Tarkovsky gibi, Bergman gibi, Welles gibi, Kurosawa gibi; kendisinin de Hugo’da şapkasını saygıyla çıkarttığı de Méliès gibi; Scorsese’nin sureti de yedinci sanatın Rushmore Dağı’na kazınacak. Bu Hollywood’un dominasyonu ile popüler olan yönetmenlerin üzerinde bir mertebe, ve Scorsese’nin bu mertebeyi hak ettiğine dair kimsenin bir şüphesi yok. O gün geldiğinde, ölümsüzler arasına geçecek Scorsese. Ancak o güne kadar, bize daha sunacakları var.

Zaten Amerikalı yönetmeni bu kadar şaşırtıcı yapan şey de bu. 70’lerde beraber yükseldiği pek çok Amerikalı sinemacı, ya yolunu kaybetti (Lucas), ya bir iki mega-efsaneden sonra sıradanlaştı (Coppola), ya da kaliteden ödün vermese de riskten ödün verip fabrikasyona bağladı (Spielberg). Scorsese ise hâlâ büyük ölçüde Scorsese. Taxi Driver’dan Raging Bull’a, Goodfellas’tan Shutter Island’a, Hugo’dan Wolf of Wall Street’e hep aynı huşu verici kalite seviyesiyle geldi.

Şimdi de Silence’la, yine bambaşka bir şey deniyor. Shusaku Endo’nun, gerçek bir hikayeden ilham alarak yazdığı romandan uyarlanan film; on yedinci yüzyıl Japonya’sında geçiliyor. Portekizli bir grup Cizvit misyoner, bir gün tarikatin kıdemli üyelerinden Cristovao Ferreira’nın dini açıktan reddettiğini duyuyorlar. Herkes bir kıllanıyor, sonra da iki genç rahip, Rodrigues ve Garrpe, Ferreira’nın konuşlandırıldığı Japonya’ya gidip vaziyeti öğrenmek üzere yola çıkıyor.

Ferreira’yı Liam Neeson oynuyor. Rodrigues ve Garrpe rolünde ise an itibariyle ödül filmlerinin en kuru yükselişte iki aktörü Andrew Garfield ve Adam Driver var. Thor’dan tanıyor olabileceğiniz Tadanobu Asano bir çevirmen rolünde, ikilinin Japon kılavuzu olarak ise Go’nun yıldızı Yosuke Kubozuka var. Fragman şu aşağıda gördüğünüz şekilde. Esasında dünyanın en gereksiz fragmanı bir yandan. Zira nedir yani, sene olmuş 2016, adamın efsane film sayısı 20, biz tutup fragmandan mı karar vereceğiz yeni Scorsese filmini izleyip izlememek konusunda? İşte öyle, usulden koyduk fragmanı. Siz yine de izleyin!

Author

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.