Malumunuz, Marvel’ın devasa event’i Secret Wars tam gazıyla başladı artık. İki hafta önce Secret Wars’ın birinci sayısı raflarımızı (ve dijital alanları) şereflendirip, 616 ile 1610 evrenlerini Hakk’ın rahmetine kavuşturduktan sonra Secret Wars #2’de de yeni Battleworld’ün kuralları, kaideleri ve sınırlarını öğrenmiş olduk. Örneğin önceki tanıtımlarda bangır bangır “bölge” diyerek anlatılan şeyler, meğerse bu yeni –ve Doom’un ellerinde şekillenmiş- evrenin Krallık’ları, başlarında da türlü türlü Marvel karakterleri var.

Secret-Wars

Fakat hâlâ bunlardan nasıl bir yeni evren doğacak bilmiyoruz. Marvel yeni evrenini Battleworld’ün filizlerinden biçecek, lakin detaylara hiç hakim değiliz şu an dahi. En azından, CBR’ın haberine göre biraz daha net bilgiler var elimizde. Örneğin Secret Wars’tan sonra bu event ile tanıtılan karakterlerin hangilerinin event sonlandıktan sonra yeni Marvel evreninde kalacakları gibi. Zira malum, her Battleworld “krallığı” bir şekilde Marvel multi-evreninin bir parçasını temsil ediyor. Hangi parçalar yeni yapboza oturacak?

CBR’a göre bildiğimiz bazı şeyler var. Örneğin Future Imperfect’te detaylandırılacak Maestro, yani Hulk’ın gelecekten gelen kötücül versiyonu bir şekilde devam edecek. Ölen evrenlerden kalan bazıları da Secret Wars sonrası devam edecekler. Bunlardan birinin Miles Morales olduğunu biliyoruz, zira kendisi Secret Wars sonrası Avengers kadrosunda yer alacak. Aynı zamanda sadece kadın kahramanlardan oluşan A-Force’da tek atımlık bir kurşun değil; onların da ömrü uzun.

maxresdefault (2)

Bunların haricinde Jason Aaron’un Weirdworld serisi Secret Wars sonrasında devam edecek, aynı zamanda Mrs. Deadpool & The Howling Commandos’daki doğaüstü Ululyan Komandolar da geri gelecek. Ama en büyük bomba, bir karakter ya da bir ekip değil. Bir dünyanın ta kendisi. Marvel’ın Satış İletişim ve Event Koordinatörü Jacob Friedfeld Atlantic City Boardwalk Con’un da bizzat Battleworld’ün kendisinin de geri geleceğini söyledi. Anlayacağınız Secret Wars’ı dikkatli okumak, her şeyi tek seferlik bir fantezi gibi değerlendirmemek gerek!

Author

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

6 Comments

 1. Alkın Yılmaz Akter Reply

  Secret Wars hikayesinde MCU’ya ne olduğuna dair herhangi bir bilgi var mı?

  • MCU etkilenmez zaten Secret Wars’in gizli çabası çizgi romanlarla filmler arasında tam paralellik sağlayabilmek

   • Alkın Yılmaz Akter Reply

    Ben MCU’nun sonunu çaktırmadan Secret Wars’ta gösterirler diye ummuştum. Hatta film hakları elinde olmadığı sıralar karakterlerine çekilen filmlerde oynamış aktörleri de konuk olarak karakterleriyle birlikte görmek isterdim. Çok şey istiyorum farkındayım 🙂

 2. O geri gelecek bu geri gelecekse sayet “evren” olarak ise ne anladim ben bu isten? Multiverse yok edilmeye calismiyor mu zaten?

 3. Bende secret warsa başladım ama durum acayip karışık oldu, mümkünse analiz yapabilirmisin sayıları,
  Spoiler……
  Ayrıca avengersın sonunda tony ile steve kapışıyordu tam evrenler çarpışırken onlar öldü mü, kimler kurtuldu kafam çok karışık ?

 4. Hikayeler ilerledikçe ve dallandıkça Daha çok Secret Wars yazısı okumak güzel olurdu. 🙂

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.