Her geçen gün insanoğlunun tahammül seviyesinin git gide azaldığını hissediyorum. Eskiden bize kısa gelen filmler artık sonsuz uzunlukta geliyor, dört beş sezondan önce kesin bir kanıya varmadığımız dizileri şimdi daha ilk bölümden izlemeyi bırakıyoruz. Tabii izleyenler olarak bizim bu tahammülsüzlüğümüz, yapımcıya da yansıyor ve çok kısa bir sürede rüştünü tamamlayamayan diziler apar topar yayından kaldırılıyor. Geçtiğimiz günlerde ilk sezonu yayınlanan Cowboy Bebop dizisi de daha biz inceleme yazısını/videosunu yayınlayamadan iptal edilen diziler kervanına katıldı. Biz de arkasından su dökmeye geldik.

Valla ne yalan söyleyeyim Cowboy Bebop dizisi daha ilk duyurulduğunda, bir animenin live-action uyarlamasının hiçbir zaman iyi bir fikir olmadığını söylemiş ve yine berbat bir dizi izlemekten korkmuştum. Daha sonra diziden gelen haberler benim bu ön yargımı kırmış ve Cowboy Bebop live action uyarlamasının, kaynak esere saygı duyduğunu göstermişti. Dizinin müziklerinin Yoko Kanno‘ya emanet edilmesi ve jeneriğinin anime ile birebir benzemesi yapımcıların, hayranların kalbini çalmak için çok sıkı çalıştığını hissettiriyordu. Fakat ne yazık ki öyle olmadı ve Cowboy Bebop dizisi kendisinden beklediğimiz kalitenin bir hayli uzağında kaldı.

Her ne kadar bu dizinin sonuna kadar kötü bir uyarlama olduğunu bilsem de içimdeki Cowboy Bebop fanı bir türlü buna izin vermiyor. En fazla “Denemişler ama başaramamışlar.” diyorum. Zira son bölüm hariç serideki birçok hikâyeyi olduğu gibi uyarlamaya çalışmışlar fakat işte anime dünyası ile gerçek hayatın birbirine uyuşmamasından kaynaklanan “ucuz” bir görüntü çıkmış ortaya. Son bölümde ise ne yazık ki yapımcıların kaynak eserin “cevherini” anlamadığı ortaya çıktı ve sırf birkaç sezon daha devam etmek için ana hikâyeyi değiştirmeye çalıştı. Tabii izleyiciler ve doğal olarak da yapımcılar bu kararı hiç beğenmediler. Ve nitekim diziyi iptal ettiler.

Hani Cowboy Bebop gibi uyarlaması nispeten daha kolay bir animede bile bu kadar büyük başarısız oldularsa ben gerçekten hangi akla hizmet One Piece’i yapmaya çalışıyorlar çok merak ediyorum. Siz ne diyorsunuz sevgili dostlarım, sizce eninde sonunda başarılı bir anime uyarlaması izleyecek miyiz?

Author

Kalabalıkta sesini kaybetmemek için içerik üreten biri. Her ateşin iyi bir hikâyeye ihtiyacı olduğunu düşünür. Film, kitap, dizi, karikatür oyun ve müziğin her türlüsüne ilgisi vardır ama parası yoktur. Onu her yerde "Tavşan" diye çağırabilirsiniz.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.