Şimdi baştan bir şeyi belirtmem gerekiyor; benim punk rock olarak tanımladığım şey, sizinkinden farklı olabilir. Bunu da açmam için, lise yıllarımın bir senesini çok yoğun bir biçimde punk rock dinleyerek geçirdiğimi, iki arkadaşımla birlikte -bu grubun GuitarPro üzerinden bir şarkı yapmak haricinde bir aktivitesi olmasa da- bir punk grubu kurduğumuzu, başka iki arkadaşımla da punk ethos‘unu yansıttığına inandığımız için bir süpermarketin önünde kendi kendimize kaykay numaraları yapmaya çalıştığımızı ve kasten Jackass’e özenip birbirimize alışveriş arabalarıyla falan vurduğumuzu anlatmam gerekiyor.

Yani punk şaka bir iş değildi benim için. Bir grup, popülerse, aynı anda punk da olamazdı. Bu anlayış elbette The Clash, Sex Pistols, Offspring gibi grupların gerçekten ne kadar popüler olduğunu idrak etmemle birlikte değişti, ama hâlâ Good Charlotte, Simple Plan, Sum 41, Blink 182 gibi grupları punk değil, pop punk olarak gördüğüm gerçeği sabit. O yüzden, bu listeyi hazırlarken, onları eklemedim.

Ama onun dışında, biraz sübjektif tercihlerle (Haille Selassie, Up Your Ass), biraz da çok bariz tercihleri (Die, Die My Darling) işin içine katarak, punk tarihinin mutlaka dinlenmesi gereken 38 şarkısını ekledim. Bazı gruplar diğerinden daha ön plana çıktı tabii ki. Ama aynı anda The Exploited, The Casualties, Minor Threat, Bad Brains, GBH, UK Subs ve Dead Kennedys‘i dahil ettiğim bir listeyi basabildiğim için de dev mutluyum, sormayın.

Peki ne bulacaksınız bu listede? Ergenlik bir köşede zaten, her yere sızıyor. Ama onun haricinde, bol bol yerleşik otoriteye küfreden adamlar duyacaksınız. Fuck Religion diyecek bir tanesi, bir tanesi Fuck The USA diyecek, Fuck The System diyen olacak, kısa çöpü çekip Fuck You diyen de olacak. Punk statükoya, güç sahiplerine, faşizme, militarizme, totaliterliğe kısa yoldan, kör göze parmak, akla ilk gelen kelimelerle; ama kesinlikle çekinmeden, inanarak ve samimiyetle “siktir ulan” diyecek 38 şarkı. Varsa modunuz, dinlemenizi öneririz. Şerif hoşlanmıyor ama, biz kasbahı sallayalım yine de!

Author

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.