Hollywood’da çalışan çocuklu bir aktör, yazar ya da yönetmenseniz; kariyeriniz ekseriyetle yetişkinlere yönelik sert filmler yaparak ilerlediyse bir noktadan sonra “Yav bir şey yapayım da benim ufaklıklar da izlesin be” diye hissediyorsunuz. Bu kaçınılmaz. Bunu özellikle oyuncularda görmek çok mümkün. Paul Bettany, Gary Oldman, Mark Ruffalo gibi normalde hisli hisli, tartışmalı, düşünceli filmlerde oynayan aktörlerin her biri blockbuster eğlence filmlerini tercih ettiklerinde bu tercihlerini böyle izah ettiler.

Ancak ne yalan söyleyelim, aktörlerin böylesi kararlar vermesine alışığız ama koskoca Paul Thomas Anderson bunu yaptığını açıklayınca şaşırdık. Mazisinde There Will Be Blood, Boogie Nights ve The Master gibi gerçekten küçük yaştaki izleyicilere ayıp filmler bulunan Anderson, aynı zamanda en büyüğü 13, en küçüğü yaşında dört de çocuk babası. E adamcağız bir noktadan sonra yukarıda bahsettiğimiz kafaya gelmiş, çocukları da kendi filmini izlesin istemiş. Çare? Filmi baya çocuklarıyla yapmaya başlamış.

PT Anderson

Spesifik olarak ünlü yönetmen 8 yaşındaki kızı Lucy ile birlikte oturup bir aile filmi yazmaya başlamış. Canım, çok da samimi bir biçimde anlatıyor New York Times’a:

“Şu an kızım Lucy ile bir hikaye üstünde çalışıyoruz. Kendisi sekiz yaşında. İpleri kendi eline aldı, çünkü fark etti ki ben yapmayacaksam bunu beraber yapabiliriz. Şimdilik bir şeyler netleştirmeye çalışıyoruz. Güzel bir iş birliği oluyor. Dik tutuyor. Hikayeyi biraz daha karanlık bir yere çekmeye çalışıyordum, içgüdülerim oraya götürüyor çünkü. Ama kızım çok kibarca, çok şekerce hedefimizin o olmadığını hatırlattı ve karanlığı geri çekti. Güzel bir çalışma dönemi yaşadık, mola verdik. Şimdi geri dönmemiz lazım.”

Valla sizi bilmiyorum, ama şu sıralar Phantom Thread ile ödül törenlerini gezen usta yönetmen Anderson’ın 8 yaşındaki kızıyla yazdığı bir aile filmini izlemeye ben giderim. Çünkü ufaklığın peder Paul Thomas Anderson’sa, annesi de meşhur komedyen Maya Rudolph. Hem dramatik, hem de komedik içgüdüleri kuvvetlidir yani. E babasının da gözetimiyle bizce ortaya güzel bir şey çıkartır; hem zaten hiç böyle bir şey de görmedik değil mi daha önce? Baba-kız kalemlerine kuvvet, biz heyecanla bekliyoruz!

Author

Yalnız olduğunu düşünen, ama bunun uzun sürmeyeceğini bilen bir adam. Bir gün Kaliforniya'nın yeşillikleri uğruna Arizona'daki evini terk edip gitti, geri dön çağrılarına da kulak vermiyor.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.