Hiç tarihe bakıp “Ben onun yerinde olsaydım böyle olmazdı” dediğiniz liderler oldu mu? Doğrusu ben bunu sık sık derim. Kimi zaman Waterloo’da tuzağa düşmeyen bir Napoleon, kimi zaman Bay of Pigs’de başka davranan Kennedy olurum kendi kafamda. İşte bu hayalleri deneyebileceğiniz bir oyun serisi var, bilir misiniz? Sid Meier’s Civilization. Bu oyun serisi şu günlerde 25. yılını tamamladı. Elbette doğum gününü kuru kuruya kutlamadı. 6 yılın ardından büyük müjde verildi: Sid Meier’s Civilization VI resmi olarak duyuruldu! Ekim 2016’da bütün bilgisayar oyunu raflarında Civilization VI’yı bulabileceğiz. Şimdilik başka bir platform için tarih verilmemiş. Yazının altında bulabileceğiniz fragmanı da yanında getiren duyurudan bazı öğrendiklerimiz var.

CivilizationVI_19_6x48__Billboard.0

Öncelikle tasarım ekibinin lideri Ed Beach yaptıkları işten çok memnun ve heyecanlı gözüküyor. Beach’in Civilization V’in doğru bastığı yerleri takip ettiklerini ama sık sık dile getirilen bazı memnuniyetsizlikleri ortadan kaldırarak işe başladıklarını söylüyor olması benim güvenimi kazanması için yeterli oldu. Zira yepyeni ve çok farklı olma iddialarıyla yola çıkan markaların önümüze aynı şeyin lacivertini sunduğu zamanlarda eski başarıların değerini bilen ve üstüne çıkmak isteyen bir ekip bulmak kolay olmuyor. Güven oyumuzu verdiğimize göre, oyuncuların attıkları adımı iki kere düşünmesini isteyen Civilization VI’yla ilgili öğrendiğimiz detaylara bakabiliriz.

hhhh

Benim de çok hoşuma giden bir özellik getirilmiş. Artık şehirler harita üzerinde fiziksel olarak genişleyebiliyor. Yani şehir içine yaptığımız yapıtlar artık sadece panel üzerinde gözükmeyecek. Bundan sonra şehirlerimizi kuracağımız bölgelere daha çok dikkat etmeliyiz anlaşılan. Oyunda ve aslında gerçekten ülke yönetiminde büyük önem taşıyan ‘araştırmalar’ da daha aktif ve girift bir hale getirilmiş. jNAySZ9HXWvugos6hvA5ym

Beach, oyunda yer alacak bütün liderlerin kişiliklerine uygun gündeme sahip olacaklarını, her bir liderin oynanış biçiminin sıra dışı fakat tarihi gelişmelere bağlı şekilde gelişeceğini de söylüyor. Bakarsınız bu defa Ghandi bizi arkamızdan bıçaklamaya o kadar hevesli olmaz.

Öğrendiğimiz bir başka detay ise multiplayer seçeneği hakkında. Daha önce Civilization oynayanlarınız bilir, akşam saatlerinde arkadaşlarınızla oynamaya başladığınız multiplayer oyunlar genellikle sabaha karşı, nefret söylemleri eşliğinde yarıda bırakarak sona ererdi. Artık o kadar gerilmeye, tüm gecemizi Ghandi mi yoksa Alexander mı daha uyuz diye düşünmeye gerek yok. Çünkü multiplayer oyunlara kısa sürede bitecek, kısa sürmesine rağmen önemli ve heyecanlı noktaları olacak senaryolar yazılmış. Bu sayede 2 saat içinde bir multiplayer oyun bitirmek mümkün olacak.

Fragman pek bir şey ifade etmese de ben öğrendiğimiz detaylardan tatmin oldum. Bakalım kaç ülkeyi daha kişisel hırslarım uğruna batıracağım? Sizde durumlar nedir? Memnun muyuz değişikliklerden?

Author

Lord olmak için yola çıkan gariban geek kendini bir anda yazar olarak buldu. Geek kültürüyle küçük şakalaşmalarını, sinemayla flörtlerini yazıya dökmek için burada. Muhitte Geek_Lord olarak bulabilirsiniz.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.