Daha Geekyapar semalarında dün konuşuyorduk: Video oyunlarından uyarlanan filmlerin makus talihi yenilecekse; bu sene yenilecek. Çünkü Hollywood fellik fellik hanedan başlatacak bir kaynak materyal arıyor. Bunu yaparken de, o kaynak materyalin CV’sinde “kendi hayran kitlesine sahip” yazması, büyük artı. Bir süredir çizgi romanlara eğiliyorlar, ama oranın da suyu kuruyor. Bu yüzden, 2016 kırılma noktası olacak. Çizgi roman filmleri enflasyonunun arasında, Hollywood bir de oyunlardan uyarlama yapmayı tekrar deneyecek.

Ve bu sefer başaracaklar gibi gözüküyor. İki animasyon, iki de canlı film yazıyordu 2016’nın “oyun uyarlamaları” hanesinde. Angry Birds çıktı, gittik, izledik, üzerine de konuştuk. Şekerleme gibi, eğlencelik, keyifli bir filmdi. Öte tarafta Ratchet & Clank çıktı, pek beğenilmedi, izleyenlerden de pek olumlu yorumar almadı. Ama zaten esas beklenenler bunlar değildi. İki yumruk bekliyorduk 2016’da, onlar tutarsa, Hollywood “tamam lan, oyunları uyarlamaya başlıyoruz artık” diye düğmeye basacaktı. İlki Warcraft‘tı… İkincisi de Assassin’s Creed.

Bunların önceki video oyunu uyarlamalarından en büyük farkı, iyi sinemacılara teslim edilmiş olmaları. Bir kere onu söyleyelim. Warcraft’ın arkasında Duncan Jones gibi kendini iki kez ispatlamış bir sinemacı var, Assassin’s Creed’in arkasında da Justin Kurzel. Kurzel 2011’de kendi memleketinde Showtown‘la sağlam bir çıkış yapmış, geçen sene de Macbeth ile baya sağlam övgüler almıştı. Burada da zaten yanına Macbeth’in kadrosunu toparlamış: yine Fassbender ve Cotillard var.

Fragman nasıl peki? Vallahi şimdilik her şey pırlanta gibi gözüküyor. Kurzel bir kere serinin kilit estetiğini tespit etmiş. Tarihi sahneler Instagram filtresinden geçmiş gibi, kartpostal edasında; Animus sahneleri ise dezenfektanla yıkanmış, metalik… Burada ne kadar ileri-geri yapacak, filmin tonunu da o belirler yüksek ihtimalle. Michael Fassbender kalemle yazılmış her role olduğu gibi, buna da oturmuş. Cotillard’ın rolü ise beklediğimizden küçük olacak gibi gözüküyor. Ha bir de, Leap of Faith olmuş. Net olmuş! Tek maruzatımız, filmin var olan oyun lore’una çok az bağlandığı olabilir; bundan da Animus – Templar – Assassin mevzusunu değil, Ezio – Altair gibi babaları kast ediyorum. Ama şimdilik onun notunu vermek için de erken, belki filmde birkaç referans olacaktır.

Biz fragmanı iliştirelim, keyfini çıkarmak size kalsın!

 

Author

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.