Yirmi birinci yüzyılın başlarına yıllar sonra sanat tarihçileri dönüp baktıklarında “Evet” diyecekler, “Bu dönemler Pixar’ın yükseliş dönemleriydi. İşte bu yıllarda klasik üstüne klasik çıkarttılar ve sinemaseverlerin gözlerinde kusursuz bir animasyon stüdyosu olarak yerlerini aldılar”. Bundan çok eminim. Pixar’ın bugüne kadar boşa salladığı bir taşı olmadı henüz, Toy Story’den beri tek bir filmlerinin bile evrensel bir “yahu çok güzel” tepkisinden azını aldığını hatırlamıyorum.

Ama bunların arasında hakkı yeterince teslim edilmeyenler de var. Örneğin evet, bir Up, bir Wall-E ve bir Finding Nemo çılgıncasına övülüyor ve modern çağın en büyük sinema başarıları arasında haklıca gösteriliyor; ama aynı övgüyü bazı filmlerin de hak ettiğini, ama alamadığını düşünüyorum. Ratatouille gibi mesela. Ya da Brave gibi. Ya da Brad Bird’in muazzam The Incredibles’ı gibi. Belki de kısmet ikinci filmedir, ne dersiniz? Ha söylemedik mi? Evet, ikinci bir The Incredibles geliyor!

The-Incredibles2

Yani şu aşamada “geliyor” demek biraz fazla sert bir tabir olabilir, zira yüzde yüz geleceği kesin değil; ama en azından dünden daha sağlam bir noktadayız, zira Brad Bird NPR’a verdiği röportajda filmin senaryosunu yazmaya başladığını açıkladı. Hatırlayacaksınız Disney CEO’su Bob Iger projenin varlığını bir sene önce bir yatırımcı toplantısında doğrulamış, ama uzun süre ses seda çıkmayınca herkes filmin halının altına süpürüldüğünü düşünmüştü. Açık konuşayım, ben böyle bir duyurunun yapıldığını bile unutmuştum tamamen.

Peki Bird’in şu an senaryo yazımına başlıyor olması neyi ifade ediyor? Muhtemelen şunu, Pixar’ın çalışma metodu genel olarak fikir aşamasıyla başlar. Bird burada “aklımda bir fikir var” da demek istemiş olabilir, ama Bob Iger’in açıklamasını akıllara getirince, muhtemelen o fikir aşaması çoktan geçildi; temel bir çalışma yapıldı ve Bird şu an diyalogların üzerinde çalışmaya başladı diye düşünmemek elde değil. Eğer durum ilk söylediğim gibiyse, daha gidecek çok yol var, The Incredibles 2 2018’e kadar gözükmez. Ama genel olarak çalışmalar başladıysa filmi biraz daha erken görebiliriz.

Valla biz çok heyecanlıyız sevgili geekler, siz ne diyorsunuz?

Author

Yalnız olduğunu düşünen, ama bunun uzun sürmeyeceğini bilen bir adam. Bir gün Kaliforniya'nın yeşillikleri uğruna Arizona'daki evini terk edip gitti, geri dön çağrılarına da kulak vermiyor.

5 Comments

  1. ulukaanrkmez Reply

    İzlediğim en iyi bilgisayar animasyonuydu ve de beklediğim hem de merakla ve heyecanla beklediğim marvel dışındaki tek film. Dilerim 2016 ya yetiştirirler. Neden 2. Filmini şimdiye kadar yapmama kararında durdular aklım almıyor. Aslında tam bir çılgınlık olabilecek altyapısı, hikayesi ve müzikleri vardı. Çok sevindim bu habere. Ben eski duyuruyu hatırlıyorum ama ses çıkmayınca biraz üzülmüştüm yine de ümidim vardı ve nihayet gerçekleşiyor. Wall-e ve diğer övgü alan tüm animasyonlar the incredibles ile kıyaslanamaz bana kalırsa. 2. Sırada wall-e olabilir. 3’e istediğinizi siz koyun 😀

  2. Sonunda Köstebek çıkmıştı, ey gidi. Bekliyoruz hala, PS2’de oyununu oynamıştım Köstebek falan baş düşmandı.

  3. Asli Sevgi Bozlu Reply

    Son 5 yılda aldığım en güzel haberlerden biri! Gel de heyecanlanma şimdi!

  4. Neden çıkmıyor diye sitem ediyordum, negatif olmak istemiyorum ama batırmazlar umarım.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.