Bildiğiniz gibi Geekyapar ekibi olarak geçtiğimiz sene Zindanımda Gül Oya isimli rol yapma oyunlarından sonra bu sene yeni bir maceraya doğru yelken açtık. Yalnız bu macera bildiğiniz rol yapma oyunlarından biraz farklı olacak. Bu macerada sizler de olacaksınız.

945AD674-A5DC-47BF-A83C-01B53D06FA8A

Geçen hafta yaptığımız ilk yayında izleyicilerimiz, Cevdet Canver ve Can Türkdoğan‘ın oynayacağı karakterlerin isimlerinden mesleklerine, krallıklarından düşmanlarına kadar her şeyde söz sahibi oldular ve evreni çeşitlendirmeye başladılar. Hatta canlı yayına bağlanıp bu evrende kendi ismini verdikleri bir karakter bile canlandırdılar! Biz de ilk maceramızın önemli detaylarını, bilinmesi gerekenleri sizler için bir yazı haline getirdik ve bazı isimlerin yanına bu isimlerin mucitlerini parantez içinde yazdık.

Aşağıda her hafta güncellenerek yenilenecek olan listemizi bulabilirsiniz:

Çutlan Efsaneleri

500T: Kaptan İmelih’in kumarda kazandığı gemisi. Denizde seyahat eden beş yüz tenisçinin boğulduğu elim kazayı anmak için bu isim verilmiştir.

Aişe: Meşe Sakal’ın küçük kızı.

Aklitori: Godik gezegeninin kuzeyinde bulunan kıta. Bu kıtada birbirine düşman iki kabile olan Kosgebler ve Sertler yaşamaktadır.

Amenna: Nimet Köyü’ndeki Ordinaryos tapınağının baş rahibesi

Bilgisayan: Nükleer Savaş’tan sonra herkesin unuttuğu bir sığınakta yalnız başına kalmış bir yapay zeka. NSS’den sonra 99 yılında Grati ve Strasos’un gelmesiyle onlara; trap, deprem, abonelik, talk Show, çikolata banyosu kelimelerinden oluşan bir hikaye duymak istediğini söyleyerek onları sınava tabi tutuyor.  Anlattıkları hikayeyi ilk başta beğenmiş gibi görünse de daha sonra Grati ve Strasos’a tuzak kurarak onları geçmişe gönderiyor.

9fa5da55-9117-4b22-8cd0-ca2787a0ae19

Yacnut53 tarafından çizilen Bilgisayan‘ın tuzağı karşısında Grati ve Strasos

Enisselim tarafından canlandırılmıştır.

Billur Kabilesi (isveçlizenci): Kaptan İmelih ve tayfasının adalarına çıktığı yerli halk. Başlangıçta Kaptan ve adamlarına misafirperver davranan Billurlar daha sonra İmelih’e yaptıkları homofobik şakalar ve Emiş’i yeme denemeleri yüzünden bir anda soykırıma kurban olmuşlardır. Bu soykırımın en büyük nedeninin Lülük Dede’nin yanlış çevirileri olduğu sanılmaktadır.

905127dc-23c7-492d-a4dd-085ea388d693

Onur Özatılgan‘ın çizimi ile Lülük Dede ve şarbonlu zarfları

Borax: Kral Korax’ın oğlu, Maud Krallığının prensi ve varisi. General Oydipus tarafından başlatılan isyanda kaçırılır. Kaçırıldıktan sonra Cadı Siyyah tarafından bir bebeğe dönüştürülerek kendi başına özgürlüğe kavuşması engellenir. Meşe Sakal ve Monathan’ın yaptıkları ve daha sonra geleneksel hala gele Mavuk Mudu savaşlarından sonra çıkan kargaşada Meşe Sakal ve Saruhan tarafından General Oydipus’un tarafından kaçırılır.

Cevdet Cander: Godiktube adlı bir kanaldaki içerik üreticisi. Anne ve babası gözleri önünde farklı ırkların birleşiminden oluşan bir grup tarafından “We’re the World” şarkısı eşliğinde öldürülmüş. Babasının son lafları “sakın lahmacun yeme olmuştur”. Babasının lafını liseye kadar dinleyen Cevdet bir gün oda arkadaşının lahmacunun kokusuna dayanamayıp lahmacun yemiş, gizli güçlerini açığa çıkarmıştır. Bu özel güçler ikinci kişiliği Mevdet Manver’i  de beraberinde getirmiştir. Mevdet Manver ise Cevdet’in aksine ırkçı, kadın-erkek eşitliğine inanmayan, gıcık, pis bir adam. 

Güçleri: Twitter gündemini değiştirebilir (Burak Aslanbey), insan üstü kas gücüne sahip, eline aldığı organik maddeleri bir bombaya dönüştürebilir.

Güç: 20                Dikkat: 9           Zeka: 3               Karizma: 14

Cevdet Canver tarafından canlandırılmıştır.

Cevizli Sucuk Adaları (rüzgar256): Denizler Tanrıçası Banu ve Göller Tanrıçası Alkan’ın, Haz Tanrısı Summet’ı elde etmek için yaptıkları bir kavgada Banu’nun dişlerinin dökülmesi sayesinde ortaya çıkan bir takım ada grubu. Şekilleri cevizli sucuğa benzediği için bu ismi almışlardır.

Çutlan (Benehat): Obur Tanrı Ordinaryos’un çok fazla yediği bir ziyafet sonrasında bu kıtayı oluşturduğuna inanılıyor.

6BD619FC-5193-4696-9A72-FDDF0144CB97

Barçın Barı tarafından hazırlanan Çutlan Haritası

Dünar: Maud krallığının resmi para birimi.

Drop Kabilesi: Aklitori kıtasında yaşayan bir Kosgeb kabilesi. Mançor, Mambo ve Mason isimli önde gelen Kosgebleri ile meşhur olmuştur.

Emiş (halleyquin): 500T gemisinin gözcüsü. Gemi direğinde bekleyerek tayfayı kara veya kadın gördüğünde uyarması ile tanınır. Gecegüzeli gemisini ele geçirdikten sonra bir Köstem kadını ile kısa süreli bir aşk yaşamıştır. Bonomo’nun kendisi, Lülük Dede ve Kaptan İmelih ile birlikte bıraktıkları adada maymunlara karşı bir nefret kazanmıştır.

Can Türkdoğan tarafından canlandırılmıştır.

Güç: 16                Dikkat: 19           Zeka: 7               Karizma: 1

45498ee5-8646-498d-9ffc-dc205770b801

Emre Acıyan‘ın ellerinden Emiş ve ölümsüz aşkı Köstem

Fecahit Abi: Ragıp Röntgen ile aynı mahallede yaşayan ağır abi. Aslında içten içe çok nazik ve kibar biri fakat bu özellikleri kendine yediremiyor. Cüzeppe ile birlikte düşen bir otobüsten insanları kurtararak halkın kahramanı oluyor.

Seyircilerimizden Kağan tarafından canlandırılmıştır.

Fıtırık: Tamamen kemikten oluşan, küçük bir hayvan ırkı.

Firelyus: İçerisinde fosfat bulunduran bir bitki. Bebeklerin burunlarını açmak için ve soğuk algınlığı için sıkça kullanılır. Ayrıca eğer suyu kaynatılır ve bir patata sürülürse küçük bir kıvılcım ile büyük bir yıkıma neden olur.

c9545ca5-0271-4255-8bf5-cef27a4a0dac

Yacnut53 tarafından resmedilen Grati ve kaplumbağat 

Grati (ozayo): Çukurcuklar köyünün kendi halinde yaşayayan kaplumbağat terbiyecisi (ardaz23). Çalıköy’e yapılan kervana, kaplumbağatlarla iyi anlaştığı için davet edilmiştir. Bilgisayan’ın kendisi ve Strasos’u tuzağa düşürmesiyle NSS’den sonra 99 yılında öldüğü sanılmıştır. Oysa Grati, Bilgisayan tarafından geçmişe gönderilmiş ve Merlock Molmes’a yardım etmiştir. Daha sonra Profesör Christopher Lambertino tarafından Mali Mağaoğlu ile birlikte geçmişe, Patattan Sonra 3 yılına gönderilmiştir.

Bilgisayan’ın onu geçmişe gönderdikleri yerde, Çalıköy’e giderken yanlarına aldıkları dört kaplumbağat Tori, Mori, Çori ve Kori‘nin adlarını sayıklamıştır. Yıllar sonra bu yerde dolanan insanlar rüzgarla beraber hala kaplumbağatlarını arayan bir adamın sesini duyduklarını söyler hatta bu kaplumbağatların isimlerinin Tori, Mori, Çori ve Kori olduğuna yemin ederler.

Güç: 8                Dikkat: 3           Zeka: 1               Karizma: 1

Kaplumbağat… İyidir.

Grati

Can Türkdoğan tarafından canlandırılmıştır.

Gri Floyd (tanerbabaa): Kahpelerya ülkesinin en ünlü Fung-Hu hocalarından bir tanesi (balgamdayı). Küçük kız kardeşi Pink yıllar önce uyuşturucu bağımlısı olmuş ve mafyaya katılmıştır ve ölmüştür. Kız kardeşinin intikamını almak için fung-hu hocalığını bırakıp bir dedektifin yanına girerek Pink’in hayatını mahveden mafyanın peşine düşmüştür. Çapkınlığı(blaze_core) ve fung-hu yetenekleri sayesinde kısa zamanda ünlü olmuştur. Her zaman “Hayat akan bir nehirdir” sözünü kullanır. İlumunata örgütü tarafından kaçırıldığı sırada kurtulmaya çalışırken boynundan vurulup ölmüştür.

6316a976-85cf-48c5-8492-11cb7537ec05

Serkan Çakmak‘ın ellerinden Gri Floyd Portresi

Cevdet Canver tarafından canlandırılmıştır.

Güç: 18                Dikkat: 14           Zeka: 7               Karizma: 4

Heredot Rasim: Opethus adasının baş tüccarıdır. 500T gemisine verdiği yüz elli kilo mandalinaya karşılık Bouks elmasını istemiştir.

İzleyicilerimizden Uğur tarafından canlandırılmıştır.

Islak Adam: En bilinen süper kahramanlardan biri olan Uçan Adam’ın akıl hocası ve mentorudur. Uçan Adam’ın cenazesinde yaptığı dokunaklı konuşma ile Cüzeppe ve Cevdet Cander’in şehirden kovulmasına sebep olmuştur. 

Seyircilerimizden Samet tarafından canlandırılmıştır.

İlumunata: İnsanların yeniden üstün ırk olmasını amaçlayan çok gizli bir örgüt. Kahpelerya şehrinin altında çok büyük bir proje yürüterek zaman makinesi icat etmişlerdir. Bu makineyi kullanan Profesör Christopher Lambertino ve Mali Mağaoğlu geçmişe giderek Maud Krallığını kurmuşlardır.

Jakber: Nimet köyünde yaşayan bir köylü. Meşe Sakal, Nimet Köyünü ailesiyle beraber ziyaret ettiğinde Jakber’in evini bir han sanmış ve burada konaklamıştır.

17639890-E204-41D5-9540-4AEEF7559A87

Seytaç Emirce tarafından çizilen Meşe Sakal ve Kızıl Saruhan’ın Nimet Köyü’ne ziyareti

Kahpelerya (Chavoosh): Merlock Molmes ve Gri Floyd’un yaşadığı şehrin ismi. Daha sonra bu şehirde İlumunata örgütünün insan ırkını yeniden üstün ırk yapmak için çalışmalarını yürüttüğü ortaya çıkıyor.

Kaplumbağat: Nükleer savaştan sonra ortaya çıkan büyük kaplumbağa benzeri yaratıklar. Uzun boyları ve dayanıklılıkları ile ön plana çıkmışlardır. Çok yavaş hareket etmelerine rağmen ağır yükler taşımaları sayesinde kervanların göz bebekleri olmuşlardır.

Kaptan İmelih: 500T gemisinin feminen kaptanı. Gemisini bir kumarda kazandığı için gemicilik hakkında pek bir şey bilmez. Yine de karizması ve kendisine sadık tayfası sayesinde oldukça iyi iş çıkartan bir kaptan olarak bilinmektedir. Gecegüzeli gemisini ele geçirmesinin ardından, Bilmemnere Geçidi’nde eski düşmanı Bonomo’nun saldırısına uğramış, sayıca dezavantaja sahip olmasına rağmen düşmanlarını oldukça zorlamıştır. Bütün çabalarına rağmen savaşı kaybeden İmelih’in gemisi elinden alınarak en sadık iki tayfası ile beraber Billur kabilesinin yaşadığı adaya terk edilmiştir. Başlangıçta bu adanın yerlilerine oldukça ılımlı yaklaşsa da daha sonra ada insanlarının homofobik ilkel insanlar olduğunu fark edince tayfasının yardımıyla soykırım yapmıştır.

Cevdet Canver tarafından canlandırılmıştır.

Güç: 5                Dikkat: 3           Zeka: 15               Karizma: 20

b695d0f6-b091-42ef-bfab-a028727e6ae8

Emre Acıyan tarafından çizilen kaplumbağatlar ve Grati

Kara Sinek: Böceklerle konuşabilen, insanlara acı duyguları gönderen Siyah Çoraplar örgütünün bir üyesi. Cüzeppe’nin baş düşmanı. En büyük özelliği sineğe dönüşebilmek.

Kızıl (hedazeynep) Saruhan (qfanduril) : Maud krallığının hem yakışıklılığı hem de zekasıyla dikkat çeken simyacısı (emircavdar). Araştırmayı çok seven, sürekli birbirinden farklı etkilere sahip iksirler taşıyan Saruhan’ın lakabı Kızıl Simyacı’dır. Kendisini zehirleyen Maximus’u büyüyle uğraştığı için en başından beri sevmez. Kafasını bilime ve araştırmaya odaklayan Saruhan, krallıkta “Bilim, bilim, bilim!” diyerek gezer. Birinci Mavuk Mücadelesinden sonra başlayan etkinliklerde kalabalığın üstüne şarap atarak “Eğlenin!” diyerek bağırmasının üzerine halk Saruhan’ın üzerine şarap atıp “Sen de eğlen!” demiş ve böylece yıllar boyunca süregelen bir selamlaşmanın mucidi olmuştur.

Meşe Sakal ile birlikte çıktıkları görevi tamamlayıp Prens Borax’ı kurtardıktan sonra Kral’dan sarayın bütün simya arşivine erişim ve Maud Krallığı’nın en hızlı atını ister. Kralın eşcinsellere olan bakış açısını beğenmediği için  isyanın tarafına geçer. Krallığın çeşitli yerlerine yerleştirdiği patlayıcılar sayesinde Oydipus’un zaferinde büyük rol oynar.

Can Türkdoğan tarafından canlandırılmıştır.

Ah aptal. Yanlış tarafta olmamalıydı. Sevginin tarafında olmamak nedir? Acıya ortak olmak nedir?

Kızıl Saruhan’ın, Meşe Sakal’ın cansız bedenini gördüğünde söylediği sözler

Güç: 16                Dikkat: 11           Zeka: 19               Karizma: 20

Oğuzcan Denizoğlu - Çutlan Efsaneleri

Oğulcan Denizoğlu’nun kaleminden Kızıl Simyacı Saruhan ve Oduncu Meşe Sakal

Korax (wildvoltage): Maud Krallığının kralı ve diyarın yöneticisi. Ordusunun en büyük generali ve en güvendiği insanlardan biri olan Oydipus’un krallığa karşı ayaklanmasından sonra oğlu esir alınır. Kral Korax hem oğlunu kurtarmak hem de isyanı bastırmak için Kızıl Simyacı Saruhan’ı ve Oduncu Meşe Sakal’ı göreve çağırır. Bu alışılmadık ikiliye bir ay içerisinde panzehiri kendi elinden almazlarsa ölecekleri bir zehir verir. Güllere karşı büyük bir alerjisi vardır. General Oydipus’un karşısında Maud Meydan Muharebesinde savaşmış ve kaybetmiştir.

“Maudlular! Kardeşlerim! Karşımızda Oydipus denilen alçak namussuz ordusuyla birlikte namuslarımızın üstüne doğru koşmakta. Biz bu ahlaksızlığa bu namussuzluğa karşı duracağız. Bugün burada kılıcımı her şeyden önce vatanım, milletim ve  biricik onurum bu hain adamların kalbine, böğrüne ve cinsel organlarına sokacağım! Size emrediyorum; varlığımız ve neslimizin devamı için bu insanları asla merhametle karşılamayın. Çünkü bu insanların tek bir isteği var bizim neslimizi sona erdirmek! Saldırın!” (Ilgaz)

Kosgeb: Aklitori kıtasında yaşayan jelimsi, şekil değiştiren bir ırk. İki yüz yaşına kadar yaşayan bu ırk kendilerine Löpçük derler ama başka bir ırk tarafından söylenirse hakaret olarak kabul ederler. Bir taş kabilesi olan Sertler’in baş düşmanlarıdır.

Köstem: Çölde yaşayan fareye benzeyen ilkel bir ırk. Halk arasında “Kuyruk Halkı” olarak da bilinen bu ırkı Vıjitlerin en azılı düşmanlarıdır. Bilinen tek zayıf noktaları papatya kokusudur. Vıjitler ile aralarında devam eden husumet sonunda dünyayı yok olma noktasına getiren Nükleer savaşı başlatmıştır.

5a642ab3-806b-4aad-b70c-cb116a303907

Serkan Çakmak tarafından Nükleer Savaş Sonrası Dünya

Krot: Bilmemnere Geçidi Savaşının seyrini konuşmasıyla neredeyse değiştiren 500T gemisinin bir tayfası.

Enisselim tarafından canlandırılmıştır.

Lülük Dede: 500T gemisinin en yaşlı üyesi. Ailesinin kendisini bir rıhtıma bırakması sonucunda üzerine 500T gemisi yapılmış ve o zamandan beri gemiden hiç ayrılmamıştır. Toplamda beş farklı kaptanı eskiten Lülük Dede oldukça tecrübeli, bilgili ve tekerlekli sandalyesi sayesinde hiç beklenmedik bir şekilde çeviktir. Bilmemnere Geçidi Savaşında Bonomo ile yaptıkları savaşı kaybettikleri için içerisinde Billur kabilesinin yaşadığı adaya terk edilmiştir. Bu adada Billur kabilesinin çocuklarına verdiği içerisinde şarbon bulunan kapalı zarflar ve yaptığı yanlış çeviriler sayesinde küçük bir soykırımına neden olmuştur.

Can Sungur tarafından canlandırılmıştır.

Güç: 1                Dikkat: 19           Zeka: 6               Karizma: 18

“Bir adada 12 kişiydik, bir de rom fıçısı, fahişeler de vardı, fahişelerden biri maymundu, yaşlı adamın penisini beğenmediler, beğenmediler, beğenmediler!”

Lülük Dede’nin Korsan Şarkısı

587d3b11-e747-44d3-ac14-7b3d795eab0b

Yiğit Tunakan tarafından çizilen Lülük Dede ve hain planları

Mağaoğlu Holding (sezaidesouza): Sitem Lee’nin davasını araştırırken Kardeşler Dedektiflik Bürosu’nun ulaştığı ünlü mafya holdingi. Ayrıca bu mafyanın Gri Floyd’un kardeşi Pink’i de öldürdüğü biliniyor.

Malan Moore: Kahpelerya ülkesinin ünlü çizgi roman çizerlerinden biri.

Mali Mağaoğlu: Mağaoğlu Holding’in sahibi. Her ne kadar Malan Moore’un ölümünden, Gri Floyd ve Merlock Molmes’un kaçırılışından sorumlu gibi gözükse de daha sonradan kendinin de aynı şekilde kaçırıldığı anlaşılmıştır. İnsanlık tarihindeki en büyük kehanetlerden birini gerçekleştirip geçmişe dönerek Maud Krallığını kurmuştur.

5dbc57a5-482f-4151-9d71-e239f91d426a

Serkan Çakmak‘ın tarafından çizilen Kardeşler Dedektiflik Bürosu

Mambo: Drop kabilesinin önde gelen en önemli üç Kosgeb’inden biri. Fiziği ve moda anlayışıyla her zaman diğer Kosgebler için örnek teşkil etmiştir. Diğer Kosgebler her zaman onun aldığı şekilleri taklit etmeye çalışır. Kabilenin en zekisi olan Manço’nun evladıdır.

Cevdet Canver tarafından canlandırılmıştır.

Güç: 2                Dikkat: 14           Zeka: 2               Karizma: 18

Manço: Drop kabilesinin en zeki ve en yaşlı Kosgeb’i. Takriben 180 yaşında olduğu varsayılmaktadır. Drop kabilesinin en zeki ve en yaşlı Kosgeb’i olması dolayısıyla kabilenin en saygı değer üyesi olmuştur. Kabilenin bütün sorunları ona sorularak çözüme kavuşturulması beklenir. Mambo’nun babasıdır.

Can Türkdoğan tarafından canlandırılmıştır.

Güç: 9               Dikkat: 7           Zeka: 16              Karizma: 7

Manav Miki: Nimet Köyü etrafında yaşayan Vıjitler’in önde gelenlerinden biri. Taylan Ilgaz Kaya tarafından seslendirilmiştir.

Mason: Drop kabilesinin savaşçı Kosgeb’i. Zamanında çok fazla Sertler öldürdüğü için kabilenin en saygıdeğer üyelerinden biri olmuştur. Dikkati çok dağınık olduğu için yürürken önünde ne varsa özümsemesi yüzünden normal bir Kosgeb’den üç kat daha büyüktür. Ayrıca Pülük ismini verdiği evcil bir fıtırıka sahiptir.

Güç: 19                Dikkat: 1           Zeka: 4               Karizma: 5

Can Sungur tarafından canlandırılmıştır.

Maud (QuennMaud):  Bir çöl krallığı olan bu krallığa, ilk yöneticileri Kraliçe Maud kendi ismini vermiştir. Mevcut kralı Korax’tır. Kraliyet renkleri yeşil ve kırmızıdır.

Maykap: Vıjitler’in ürettiği ve sattığı özel bir içecek. Ayrıca güçlü büyüler için de önemli bir ham maddedir.

Maximus: Maud Krallığının gelecekten gelen baş büyücüsü. Asıl ismi Christopher Lambertino olan Maximus, zaman makinesi yardımıyla geçmişe gelmiştir. Kral Korax’ın emriyle Meşe Sakal ve Kızıl Simyacı Saruhan’a bir ay içerisinde panzehir verilmezse ölecekleri zehri hazırlayan kişi.

64373929-f004-4cdc-833f-77688fc77681

Emre Acıyan’ın kaleminden Gri Floyd ve Merlock Molmes

Merlock Molmes: Kardeşler Dedektiflik Bürosunun (sinirlidondurma) baş dedektifi. Aslında Şamdan Üniversitesinde Grafik Tasarım bölümünü okuyan Merlock, mahallesinde çözdüğü bir cinayet sayesinde dedektiflik yapmaya başlamış daha sonra ise kendi dedektiflik bürosunu kurmuştur. Üst düzey görsel zekası (Bodlag) ve konuşarak insanları ikna etme kabiliyeti (oceanman07) sayesinde dedektifler arasında şöhret basamaklarını çok hızlı bir şekilde tırmanmıştır.”Hayatta hiçbir detayı atlamayacaksın” diyen Merlock şimdilerde bir çizgi roman vakasının üstünde çalışmaktadır.

Mali Mağaoğlu’nun peşinden giderken İlumunata tarafından kaçırılan Merlock Molmes ilk başlarda bunun, Mali Mağaoğlu’nun bir oyunu olduğunu düşünmüştür. Strasos ve Grati’nin yardımlarıyla kurtulduğu zindanından kaçarken Mali Mağaoğlu’nun da aynı yerde tutsak edildiğini görmüş ve ona yardım etmeye karar vermiştir. Zaman makinesini ele geçirmeye çalışırken bacağını kaybetmiştir. Profesör Christopher onun bu haline üzülüp Nükleer Savaş Sonrasından ona gelişmiş bir protez bacak getirmiştir.

“Bir iş yüzünden hem bacağımı hem en yakın arkadaşımı kaybettim. Bundan sonra hayatın bir anlamı yok benim için!”

Merlock Molmes’ün, Gri Floyd’un Ölümü ve Bacağını Kaybedişi Hakkındaki Yorumu

3a3d842a-f43b-49f0-a100-4d3997ae3097

Serkan Çakmak‘ın ellerinden Merlock Molmes Portresi

Can Türkdoğan tarafından canlandırılmıştır.

Güç: 1                Dikkat: 16           Zeka: 18               Karizma: 10

Meşe Sakal (AsheJuniper): Maud Krallığının yakışıklılığıyla dikkat çeken ama zekâsıyla da bir o kadar tanınan ünlü oduncudur (Pharel12). Meşe Sakal dürüst, mert ve yiğittir. Her zaman “Odun serttir, oduncu merttir!” diyerek hayatında doğruluğun ve dürüstlüğün önemini belirten Meşe Sakal, kendi gibi bu değerlere sahip insanlara büyük bir sevgi besler. Kral Korax tarafından Başbüyücü Maximus’a hazırlatılan bir zehirle zehirlenmiştir. Monathan ile yaptıkları Mavuk Mudu savaşı dillere destan olmuş daha sonra gelenekselleşmiştir.

Kralın kendisine verdiği görevi tamamlayıp saraya döndükten sonra ödül olarak eşi ile yeniden evlenmeyi ve kralın nikahlarını kıymasını ister. Korax ile Oydipus arasında çıkan Maud Meydan Muharebesi sırasında aldığı yirmi dört ok darbesiyle birlikte Patattan Sonra 607 yılında bu isteği gerçekleşmeden ölür.

Cevdet Canver tarafından canlandırılmıştır.

Güç: 8                Dikkat: 17           Zeka: 2               Karizma: 20

Milf (Skychander): Prens bebeğe dönüştükten sonra onunla ilgilenen sağır bakıcı.

Etrafında Patatlar, Seni ancak uyku paklar,Haydi uyu küçük bebek, Haydi uyu hmm…

Çutlan’da bir ninni

emre Acıyan

Emre Acıyan tarafından çizilen Milf ve Borax

Monathan (Awer_Clement): Yedi diyara nam salmış ünlü kılıç ustası. Meşe Sakal ile yaptıkları Mavuk Mudu savaşından sonra ismi bu oyunun yaratıcılarından biri olarak geçer. Ayrıca kendisi ilk Mavuk Mudu mücadelesinin mağlubudur.

Monoco: Drop kabilesinin sucu Kosgeb’i. Seyircilerimizden Onur tarafından canlandırılmıştır.

Mustafa: Merlock Molmes ve Gri Floyd’un ev sahibi. Seyircilerimizden Göktuğ tarafından canlandırılmıştır.

Nimet Köyü: Çölün ortasında bulunan, içerisindeki taş ocağı ile geçimini sağlayan küçük bir köy. İçerisinde ilgi çekici bir şey olmadığı için Meşe Sakal ve ailesi buraya gelmeden öncesine kadar hiç yabancı insanlar tarafından ziyaret edilmemiştir.

3296ce08-e241-46d8-b7be-6ca85f76248f

Serkan Çakmak tarafından çizilen Grati ve Strasos

Nükleer Savaş: Patatın bulunmasından binlerce yıl sonra ikinci milad olarak kabul edilen büyük Vıjitler ve Köstemler arasında çıkan büyük savaş. Savaştan sonra dünya neredeyse yok olmuş, oluşan radyasyondan yeni hayvan türleri ortaya çıkmıştır. Bu türlerden en önemlisi kaplumbağatlardır.

Ordinaryos: Çutlan diyarının obur tanrısıdır. Çok yediği bir ziyafetten sonra gittiği tuvalette Çutlan diyarını oluşturmuştur. Ordinaryos yaptığı bu hatanın daha sonra farkına varıp Rejimlerin Tanrısı olmuştur.

e0533f44-430f-4945-bfa1-e9c320371001

Emre Acıyan tarafından çizilen Ordinaryus dininin sembolü

Oydipus: Krallığa karşı isyan başlatan Maud Krallığı’nın eski ordu generali. Kralın en iyi adamlarından biri olmasına rağmen, kralın eşcinsellere bakış açısın yüzünden isyan etmiştir. İsyan ettikten kısa bir süre sonra büyük bir ordu ile ortaya çıkarak krallığı kuşatma altına almıştır. Kral Korax’ın oğlunu kaçırarak onu bir bebeğe dönüştürmüş ama Meşe Sakal ve Kızıl Saruhan’ın onu kurtarmasına engel olamamıştır. Daha sonra Kızıl Saruhan’ın kendi tarafına geçip Maud Krallığı’nın altına bombalar yerleştirmesi sayesinde Kral Korax ile olan savaşını kazanmış ve Patattan sonra 607 yılında tahta geçmiştir.

“Sevgili ordum; Bugün buradayız çünkü kral bizi baskı altında tutmak istiyor. Sevdiklerimizin ona yanlış geldiği için dışlandık, hor görüldük. Dayanamadığımız için krallığı bıraktık ve buralara kadar geldik. Artık gün savaşma günüdür! Biz sadece doğru olduğuna inandığımız şey için savaşıyoruz! Kimse bize nasıl yaşayacağımızı söyleyemez! Kimse bize ne yapacağımızı söylemez! Hücum!”

Ozanus: Hırpani, eski kıyafetler giymesine rağmen oldukça iri vücudu olan bir savaşçı. Oydipus’un kampındaki yeni gelen insanları mülakata alarak en iyi orduyu kurmaya çalışıyor. Saruhan ve Meşe Sakal’ın Oydipus’un kampına katılırken mülakata alan kamp sorumlusu. Seyircilerimizden Ozan tarafından canlandırılmıştır.

324c687d-fc5e-49bb-82ed-1d0ddb66bc62

Yağız Akdoğan‘ın ellerinden Meşe Sakal 

Patat: Çutland topraklarında yetişen besleyici bir sebze. Patat yetiştirilmeye başlandığında büyük bir kıtlığın son bulması sebebiyle tarihi bir milad kabul edilir. Takvimler Patattan Önce (P.Ö.) ve Patattan Sonra (P.S.) olarak tarihlendirilir.

Pülük: Mason isimli Kosgeb’in evcil fıtırıkı.

Profesör Christopher Lambertino: Mali Mağaoğlu’nun geçmişe dönme kehanetini gerçekleştirmek için ona yardım etmiştir. Maud Krallığını kurması için Mali Mağaoğlu’nu geçmişe yollayan Profesör, kendisi de geçmişe giderek Maximus adını alarak kralın sağ kolu ve büyücüsü olmuştur.

Ragıp Röntgen: Bir gün musluktan su içerken şebeke suyuna karışan bir büyülü çorap (Earendil68) sayesinde süper güçlerine kavuşuyor. Gündelik hayatını bir lojistik firmasında çalışarak geçiren Ragıp, kafasına bir kadın çorabı geçirip kazağının üstüne deri ceket giyerek süper kahraman Cüzeppe‘ye (Nohutkafa) dönüşüyor. 

Güçleri: Hayvanlarla konuşabiliyor, kendinden bir adet klonlayabiliyor, klonuyla telepatik olarak konuşabiliyor, insanların duygularını manipüle edebiliyor, parmaklarından şua atabiliyor.

Zayıflığı: Powerpoint sunuları ile karşılaştığında güçlerini kaybeder normal bir insana döner(Kibir44)

Güç: 8                Dikkat: 13           Zeka: 15              Karizma: 7

Can Türkdoğan tarafından canlandırılmıştır.

Quorra: Billur kabilesinin dağlarda tek başına yaşayan büyücüsü. Kaptan İmelih, Emiş ve Lülük Dede’nin kehanetlerde geçtiğini söyleyerek onlara duvarlardaki çöp adam çizimlerini göstermiştir. Ayrıca altın attan uzak durmalarını söyleyerek onları uyarmıştır.

İzleyicilerimizden Quorra tarafından canlandırılmıştır.

Samatriel (keanu_12): Maud’un kraliçesi, Kral Korax’ın eşi ve Prens Borax’ın annesi. Oğlunu kurtarmak için Maximus’un yardımıyla güzel köylü bir kız gibi görünüp kendini Şebboy (Sihirlook) olarak tanıtarak Meşe Sakal ve Kızıl Saruhan’ın yanına sızmıştır. Gerçek kimliğini açıkladıktan sonra General Oydipus’un neden Maud Krallığı’na karşı ayaklanmasının sebebinin Kral Korax’ın eşcinselliğe olan baskıcı tutumu yüzünden olduğunu söyler. Patattan sonra 607 yılında oğlunun kurtarmaya çalışırken ölür.

bed47721-4830-4be9-815c-89cd847e6279

Emre Acıyan tarafından çizilen Kraliçe Samatriel‘in kılık değiştirirken kullandığı Köylü Kız Şebboy

Sertler: Aklitori kıtasında yalnız başlarına yaşayan bir taş ırkı. Kosgeblerin can düşmanlarıdır.

Sitem Lee: Kahpelerya adasının multimilyonluk çizgi roman firmasının sahibi. Enes Mature adını verdiği bir karakterin baş düşmanları PC Comics tarafından çalındığını düşündüğü için Kardeşler Dedektiflik Bürosunu bunu araştırması için tutar.

560c81aa-14e1-49c7-b9c0-d064a5c9e1f4

Serkan Çakmak‘ın ellerinden Sitem Lee Çizimi

Siyyah: Kral Korax’ın oğlu Borax’yu bebeğe çeviren cadı. General Oydipus’un elinde bir esir olarak tutuluyor.

Strasos: Vıjitler ve Köstem halkının çıkardığı Nükleer Savaş’ın üstünden yaklaşık 99 yıl sonra Çalıköy’e erzak götürmek üzere seçilen altı kişiden biri. Basit bir koruma olarak görünmesine karşın üstün yetenekleri ve değişkenlik gösteren silahıyla ölümcül bir tetikçidir (Alperurkn). Çalıköy’e gittikleri sırada Vıjitler ve Köstemlerin savaşlarının ortasında kalmış ve bir sığınakta Bilgisayan tarafından tuzağa düşürülmüş ve Nükleer Savaştan Sonra (NSS) 99 yılından geçmişe gönderilmiştir.

Geçmişte İlumunata’nın tuzağına düşen Mali Mağaoğlu ve Merlock Molmes’un kurtulmalarında büyük rol oynamıştır. Daha sonra Profesör Christopher Lambertino’nun zaman makinesini çalıştırmasıyla yeniden kendi zamanına geri dönmüştür.

Güç: 18                Dikkat: 13           Zeka: 20              Karizma: 8

Cevdet Canver tarafından canlandırılmıştır.

Düşmanımı rüzgara göre bükerim.

Tetikçi Strasos

750d29af-becc-464e-8766-ec7a848d6f99

Yacnut53 tarafından resmedilen Tetikçi Strasos

Usta Sufi: Ragıp Röntgen’in akıl hocası. Bir canavarla savaştığı sırada parçalanarak can vermiş ve büyülü çorapları şehrin su şebekesine karışmıştır. Cüzeppe’nin rüyalarına girerek ona akıl verir.

Seyircilerimizden Enis Selimdar tarafından canlandırılmıştır.

“Sen de bir çorap gibi halkımızı sıcak tutmalısın, onları güvende hissettirmelisin.”

-Usta Sufi

Vıjit (burcu_witcher): Çölde yaşayan kediye benzeyen bir ırk. Pazarlık yapma yetenekleriyle bilinirler. Ayrıca Ordinaryos tarikatına oldukça bağlıdırlar. Kuyruk Halkı olarak adlandırılan Köstem ırkından nefret ederler. Köstem halkı ile bitmeyen mücadeleleri sonunda bir nükleer savaşa neden olmuş ve dünyayı felakete sürüklemiştir.

Vıjitle pazarlık edersen, Vıjit kazanır.

Eski bir deyiş

Zotlak (augustaece): Maud Krallığı’nın başkenti

——

Başlangıcını 18 Eylül’de yaptığımız FRP oyunları, bundan böyle her hafta çarşamba günü devam edecek. Twitch ve Youtube kanallarımızdan canlı olarak yayınlanacak bu oyunlar, sizlerin de katılımıyla beraber büyüyüp gelişecek. Bu liste bu çarşamba ve bundan sonraki her çarşamba daha da uzayacak, yeni maceralar ve yeni maceracıların isimleriyle dolacak. Sizi de bu maceranın bir parçasına isim vermek hatta bir parçası olmak için canlı yayınlarımıza mutlaka bekliyoruz! Unutmayın; rol yapma oyunlarının en yenisini, en farklısını, en etkileşimlisini tabii ki yine Geekyapar! 

Author

Kalabalıkta sesini kaybetmemek için içerik üreten biri. Her ateşin iyi bir hikâyeye ihtiyacı olduğunu düşünür. Film, kitap, dizi, karikatür oyun ve müziğin her türlüsüne ilgisi vardır ama parası yoktur. Onu her yerde "Tavşan" diye çağırabilirsiniz.

2 Comments

  1. asakiri umum Reply

    Milf ve michelangelo görseli süper. merakla takip ediyorum <3

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.