Geride bıraktığımız gün itibariyle uzun zamandır beklenen The Last of Us II’nin çıkış tarihi, 21 Şubat 2020 olarak duyuruldu. Duyuruyu da elbette bir tanıtım filmi ile yaptılar. Lafı çok uzatmadan aşağıya bırakıyorum:

Öncelikle iki saniye durup gaza gelme iznimiz var mıdır? Lütfen olsun çünkü!

İlk gazı atlattıysak şimdi oyunla ilgili birtakım ikircikli hislerim olduğunu sizlerle paylaşmak istiyorum. Bir yandan cidden heyecanla oynamak için bekliyor ve şubat ayımı boşa çıkartmak için şimdiden planlar yapıyorum. Bir yandan da “Ay gelmese miydi ki, hiç hazır değildim” diyorum. Bu ikircikli hislerimin, bilmem siz de benzer şeyler düşündünüz mü hiç, temelde iki sebebi var.

İlk olarak sizi bilmiyorum ama benim Last of Us II‘den beklentilerim bir hayli yüksek, o yüzden oyunun çıkışını heyecanla bekliyorum. Kalem arkadaşım Halit gibi ben de zombi temalı ürünleri çok sevmesem de Last of Us‘ın zombi temasının kat kat üstüne çıktığını söylemek yerinde olacaktır. İlk oyun yıllardır akla gelebilecek her türlü mecrada övüldü, burada ben de oturup övmeye kalkmayacağım, merak etmeyin. Açıkçası işin içerisinde Naughty Dog olduğu ve konumuz Last of Us olduğu için beklentinin fazla yükselmemesi nâmına bir tek neden de yok. Ancak bu kadar övülmenin hemen her zaman, aniden olumsuza dönüşebilme ihtimali olur. Bazen beklenti fazla yükselir, ortaya çıkan iş hayallerdekine uymaz; bazen de bir şeyler bitmesi gerektiği yerde bitirilmediği için, hep bir şeyler fazlalıkmış gibi bir his kalır insanın içinde. İşte bunu hiç heyecanla beklemiyorum.

İkincisi, biraz öznel olacak ama orada bir yerlerde benim gibi olanlarınızın olduğunu düşünüyorum, bana Last of Us hikâyesi satmak aşırı kolay. Çilli, kızıl saçlı, yetim bir küçük kız var; bir de onu en başta istemeyen ama sonra dünyalara değişmeyen kır saçlı yaşlı bir amca var… Bu ikisinin birleşiminde ortaya çıkan denklemi de ben – sitedeki Anne ve Witcher yazılarımın doğrulayacağı şekilde – havada karada yiyorum.  O kadar yiyorum ki ilk oyunu oynarken Ellie’nin sadece bir kere ölümüne sebep oldum; bu sebep oluşum yüzünden de ciddi ciddi uçuk çıkarttım. Fakat Ellie büyüdü, görünüşe göre de en azından hikâyenin bir kısmı için Joel’den ayrıldı. Bir uçuk daha çıkartmamak için ilk oyundaki kadar çaba harcar mıyım; benim için hikâyenin en kıymetli yanı böylelikle dağlara taşlara karışır mı, emin olamıyorum.

Ellie’nin şarkı söylediği, artık yıllar öncesinde kalmış olan yukarıdaki videodan sonra Joel’in akıbetiyle ilgili öldü mü, kaldı mı, Ellie onun mu intikamını alacak, halisünasyonlar mı görecek, güzelim kız göz göre göre deli deli mi olacak gibi pek çok soru kafalarda belirmişti. Bu tanıtıma kadar önümüze sunulan diğer görüntülerde de bu soruları cevaplayacak bir şey yoktu, dolayısıyla sorular artmaya devam etmişti. Hatta bir ara oyunun tek oynanabilir karakteri Ellie olacak minvalinde bir açıklama da geldiği için, hepimiz Joel’in öldüğüne iyiden iyiye inanmaya başlamıştık. Bilinmeyen tek nokta burada Joel’in öldüğünü görüp görmeyecek olduğumuzdu sanırım.

Joel’in ölmediğini bu tanıtım aracılığıyla bizlere göstermiş oldular. Ancak Ellie’nin de eli, 2016 tarihli tanıtım filmi ile aynı şekilde titriyor. Evet, Joel’i gördük; karanlık bir anda gelip “Bunu yalnız başına yapmana izin vereceğimi mi sandın” da dedi ama oyunun sonunu çıkartıp çıkartmayacağı hâlâ belirsiz sanki?

Ellie’nin çığlığı, Joel’in başına bir şey gelmesine mi işaret? Yoksa tanıtım filminin başından itibaren dikkatimizin çekildiği Ellie’nin kız arkadaşının başına bir iş gelmesi mi söz konusu? İntikamın amacı ne? Bazıları, Uncharted 4‘ün sonunda Nathan’ın kızının odasındaki Ellie’yi hamile şekilde resmeden poster sebebiyle bu çığlığın, Ellie’nin tecavüze uğraması şeklinde yorumlanabileceğini de düşünüyor. Hangisi olduğunu öğrenmek için şubat aynı bekleyeceğiz ama bu üç ihtimalden ikisini benim kalbim kaldırmaz.

Öte yandan Sony, Playstation 5’e yatırım yapıyor, grafikler beklenildiği gibi güzel gözüküyor, Naughty Dog’a güvenimiz her zaman tam; bundan gayrı korkular şu an için aşırı yersiz. Tahminler doğru çıkarsa ilk oyuna paralel şekilde, oyunun bir kısmında Joel ile tekrar oynama şansımız olacak. Türkçe alt yazı ve Türkçe dublaj seçenekleri de cabası! Benim açımdan, Ellie’nin kendisini tutan ellerin Joel’e ait olduğunu anladığı an bile oyunu sabırsızlıkla beklemek için yeterli, sizler ne dersiniz?

Author

Editör-in-çiif. Hayvan dostu, çokça yalnız; ismiyle müsemma ama çoğunlukla zararsız. İyi tavsiye verir, geç olana dek ciddiye alınmaz. Her geçen gün bitkinliğine şaşırarak ‘takı taluy takı müren‘ arıyor.

1 Comment

  1. Alphastroken Reply

    Sen nasıl bir kralsın 🙂 Tespitin güzelliğine bak. ”Ellie’nin kendisini tutan ellerin Joel’e ait olduğunu anladığı an” Endure and Survive until 29.05.20

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.