Herhalde sinema tarihinin yapım süreci en acayip filmlerinden biri olsa gerek Shrek. Başından, sonuna kadar harbiden filme çekilse ayrı izlenir. İlk başta Disney’nin elinde olan, sonradan Disney ile bir kavgaya dönüşen, şahsi gıcıklıkların araya girmesiyle bir Disney parodisi hâlini alan bu sırada da tonla oyuncu değiştiren, çalkalanan, tam oyuncular bulundu, seslendirme yapıldı derken Mike Myers’ın “ya ben İskoç aksanıyla yapsam daha iyi olacak sanırım” demesiyle milyon dolarlar harcanarak tekrar değiştirilen bir film Shrek.

shrek-softbank-Dreamworks

Bu çalkantılı sürecin, bahtsızlığın ve kara bulutların ortasında bir yerlerde de Chris Farley var. Amerika’nın meşhur skeç programı Saturday Night Live’ın en parlak yıldızlarından biri olan, sonradan da komedi dünyasına fırtına gibi giren Farley, aslında Shrek rolü için düşünülen ilk kişi. Kendisiyle anlaşılıyor da. Farley diyaloglarının %80’i civarını kayıt da ediyor.

Fakat sonra Farley trajik bir şekilde aşırı doz uyuşturucudan hayatını kaybediyor. Bu yüzden rol de onun gibi SNL çıkışlı olan Myers’a gidiyor. Bugüne kadar Farley’nin, büyük bir bölümünü tamamladığı diyalogları hiç su yüzüne çıkmamıştı. Sağ olsun Brent Hodge ve Derik Murray, Farley ile yaptıkları bir belgeselde bunu kamuyla paylaştılar. Videosu da internette.

Video Dreamworks’ün o ara yaptığı hikaye çizimlerinin üzerine konulmuş. Orada da eşeği Eddie Murphy seslendiriyor. Onun tasarımı aşağı yukarı aynı, fakat görebildiğimiz kadarıyla Shrek bir hayli değişmiş. Mike Myers’ın karaktere çok büyük bir fark kattığı da aşikar. Yani sadece tip değil, tipleme de baya büyük değişimlere uğramış. Şimdi Myers’a bu kadar alıştığımız için tarafsız kalmak zor. Ama Farley’ninki de bir hayli ilginçmiş hakikaten… Siz ne diyorsunuz?

https://youtu.be/IcqJgC0WZ3o

Author

Yalnız olduğunu düşünen, ama bunun uzun sürmeyeceğini bilen bir adam. Bir gün Kaliforniya'nın yeşillikleri uğruna Arizona'daki evini terk edip gitti, geri dön çağrılarına da kulak vermiyor.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.